Meta, Donald Trump’ın uslu durursa Facebook ve Instagram’a dönebileceğini söylüyorMeta Platforms Inc., eski Başkan Trump’ın önümüzdeki haftalarda Facebook ve Instagram’a geri dönebileceğini açıklayarak bugün birçok kişiyi şaşırttı.

Ocak 2021’de Capitol Hill’deki kaostan ve Trump’ın (resimde görülen) hileli bir seçim olduğunu söylediği şeye ilişkin görüşlerini yayınlamak için sosyal medyayı kullanmasının ardından, Twitter Inc. gibi Meta, Trump’ın politikalarını ihlal ettiğini söyledi. Meta’nın Gözetim Kurulu daha sonra davayı gözden geçirerek iki yıllık bir askıya almanın sorun olmadığını söyleyerek Meta’nın bu askıya alma sona erdiğinde Trump hakkında kararını vermesi gerektiğini ekledi. İki yıl dolmak üzere ama tam değil.

İçinde Blog yazısı bugün Meta, “açık tartışmayı ve fikirlerin serbest akışını” benimsediğini ve halkın politikacıların ağzından çıkanları, “iyiyi, kötüyü ve çirkini” duyabilmesi gerektiğini söyledi. Yine de, Trump’ın sözleri destekçilerinin öfkesini ateşlediğinde ve ardından Capitol Hill’e yapılan saldırının ardından onları övdüğünde çizgiyi aştığını söyledi. Bir Başkanın yasaklanmasının “aşırı ve son derece olağandışı koşullarda” yapıldığını söyledi, ancak Meta, Trump’ın dijital köpek kulübesinden şimdi serbest bırakılabileceğini söyledi.

Şirket, “Kararımız, riskin yeterince azaldığı ve bu nedenle belirlediğimiz iki yıllık zaman çizelgesine bağlı kalmamız gerektiğidir” dedi. “Bu nedenle, önümüzdeki haftalarda Bay Trump’ın Facebook ve Instagram hesaplarını eski haline getireceğiz.”

Yine de bazı uyarılar vardı. Trump’ın neden yasaklandığını değerlendiren Meta, hesaplarının artık incelemeye alınacağını söyledi. Tekrar ihlal ederse, “cezalar artırılacak”, ancak Meta aynı şeyin, hesapları geçici bir yasaklamanın ardından eski durumuna getirilen herhangi bir kamuya mal olmuş kişi için de geçerli olduğunu söylüyor.

Şirketin “güncellenmiş protokol” olarak adlandırdığı şeyde bundan sonra, Topluluk Standartlarını açıkça ihlal etmeyebilecek ancak yine de zarara yol açabilecek bir risk oluşturabilecek bazı gönderilerin dağıtımlarının sınırlandırılabileceğini söyledi – “gölge yasağı”, ancak Meta bunu yapmamıştı. Terimi kullanma. Şirket ayrıca reklam araçlarına erişimi kısıtlayabileceğini ve kullanıcının bunu hak ettiğini düşünürse belirli içeriklerden paylaş düğmesini kaldırabileceğini söyledi. Meta, bununla ilgili olarak, bazı insanların aynı fikirde olacağını ve diğerlerinin katılmayacağını anladığını ekledi.

Meta, “Gerçek şu ki, insanlar her zaman internette her türlü şeyi söyleyecek” dedi. “Söylemeleri gereken şey tatsız veya gerçeklere dayalı olarak yanlış olsa bile, insanların konuşmasına izin veriyoruz. Demokrasi dağınık ve insanlar seslerini duyurabilmelidir.” Mesaj şuydu: Bazı kelimeleri beğenmeyebilirsiniz, ancak doğrudan zarar vermeyeceklerse, geçerliliğini koruyorlar.

bu Gözetim Kurulu Meta’nın bu kararı vermesinden ve gelecekte yayınlanabilecek içerik için yeni “korkuluklar” getirmesinden memnun olduğunu söyledi. Açıklamada, “Meta’nın bugünkü kararı, siyasetçiler tarafından sosyal medyada yayınlanan zararlı içeriği ele almanın en iyi yolu konusundaki tartışmada çok önemli bir andır” denildi. “Meta’nın yazdığı gibi, çevrimiçi ortamda hangi içeriğe izin verilmesi gerektiği konusunda çizginin nereye çekileceği konusunda tartışmanın her iki tarafında da tartışmalar var.”

Herkes aynı fikirde değil.

Medya gözlemcisi Media Matters, “Hata yapmayın – Meta, Donald Trump’ın platformlarına geri dönmesine izin vererek, Trump’ın yanlış bilgilendirme ve aşırıcılık motorunu dolduruyor” dedi. “Bu sadece Instagram ve Facebook kullanıcıları üzerinde bir etkiye sahip olmayacak, aynı zamanda sivil topluma yönelik yoğun tehditler ve bir bütün olarak ABD demokrasisine yönelik varoluşsal bir tehdit oluşturacak. Açık konuşalım – Facebook’un nefreti ve yanlış bilgilendirmeyi artıran algoritması olmasaydı, Donald Trump 2016’da asla başkanlığı kazanamazdı veya 2021’de ABD Kongre Binası’nda ölümcül bir isyana liderlik etmesi için binlerce kişiyi radikalleştiremezdi.”

Media Matters, belirsiz bir ifadeyle, Meta’nın ifade özgürlüğüne aldırış etmediğini söyledi. Kâr amacı gütmeyen kuruluş, Facebook’u “ölmekte olan bir platform” olarak nitelendirdi ve “kullanıcılarını ve demokrasimizi tehlikeye atmak anlamına gelse bile alaka düzeyine ve gelire tutunmak için her şeyi yapacağını” ekledi.

Trump, artık kendi sosyal medya platformu olan Truth Social’a bağlı kalmak zorunda olduğu için Facebook veya Twitter’ın içerik kutularını bile onurlandırmayabilir. Görünüşe göre, askıya alındığı platformları ne kadar göndermesi ve görmezden gelmesi beklendiği konusunda platformla bir anlaşmaya bağlı. Yine de, bu sözleşme görünüşe göre yakında bitiyor ve söylentilere göre, Trump bir dönüş gözetlemek sosyal medyanın ana akımına.

Fotoğraf: Gage Skidmore/Flickr

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Services ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha pek çok aydın ve uzmanın yer aldığı topluluğa katılın.Kaynak : https://siliconangle.com/2023/01/25/meta-says-donald-trump-can-return-facebook-instagram-behaves/

Yorum yapın