Meta, ABD ordusunu sosyal medya etki kampanyalarına bağlar • The Register


Üç ayda bir yayınladığı son tehdit raporunda Meta, ABD menşeli nüfuz operasyonlarını tespit ettiğini ve engellediğini söyledi ve sorumlu olduğuna inandıkları Amerikan ordusunu çağırdı.

Meta, yılın üçüncü çeyreğinde platformlarında ilki Amerika Birleşik Devletleri’nde olmak üzere üç büyük gizli etki operasyonu tespit ettiğini söyledi.

Meta daha önce ABD tarafından gerçekleştirilen gizli etki operasyonları hakkında rapor verdi Ağustosdaancak ülke içinden kaynaklandığını söylemek dışında o sırada gözlemleri hakkında hiçbir şey belirtmedi.

Ancak şimdi, sosyal medya devi daha spesifik hale geliyor. Meta, “Bu operasyonun arkasındaki kişiler kimliklerini ve koordinasyonlarını gizlemeye çalışsa da, araştırmamız ABD ordusuyla bağlantılı kişilerle bağlantılar buldu” dedi. rapor [PDF].

Ağın operatörleri de görünüşe göre “hedefledikleri ülkelerdeki çalışma saatleri yerine öncelikle ABD çalışma saatlerinde (EST)” paylaşımda bulundu. Açıkça, planlanmış gönderileri hiç duymamışlar.

ABD askeri operasyonuyla bağlantılı toplam 39 Facebook hesabı, 16 Sayfa, iki Grup ve 26 Instagram hesabı feshedildi. Operasyonun sınırlı erişime sahip olduğu ortaya çıktı.

Afganistan, İran ve Irak gibi ülkelerde yerliler gibi davranmayı içeren kampanyanın arkasındaki operatörler, Facebook’ta yaklaşık 22.000 takipçi ve iki Grup genelinde 400 kişi çekmeyi başardı.

Meta, “Bu operasyonun gönderilerinin çoğu, gerçek topluluklardan çok az etkileşim aldı veya hiç almadı” dedi. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/11/24/meta_us_military_influence/

Yorum yapın