Meta, ABD ile Anlaşmada Reklam Hedefleme Teknolojisini Değiştirmeyi Kabul Ediyor


SAN FRANCISCO – Meta, şirketin konut ayrımcılığı yaptığı iddiaları üzerine Adalet Bakanlığı ile yaptığı anlaşmada, reklam hedefleme teknolojisini değiştirmeyi ve Salı günü 115,054 dolar ceza ödemeyi kabul etti. ırklarına, cinsiyetlerine ve posta kodlarına göre platform.

Anlaşmaya göre, daha önce Facebook olarak bilinen şirket Meta, teknolojisini değiştireceğini söyledi ve konut reklamları almaya uygun olan hedef kitlelerin aslında bu reklamları görüp görmediğini düzenli olarak kontrol etmeyi amaçlayan bilgisayar destekli yeni bir yöntem kullanın. “Varyans azaltma sistemi” olarak adlandırılan yeni yöntem, reklamverenlerin konutla ilgili reklamları belirli korunan insan sınıflarına sunmasını sağlamak için makine öğrenimine dayanır.

Meta ayrıca, reklamverenlerin reklamlarının ulaşacağı insan gruplarını genişletmesine yardımcı olmak için geliştirdiği bir araç olan “özel reklam kitleleri” adlı bir özelliği artık kullanmayacağını da söyledi. Şirket, aracın önyargılara karşı mücadele etmek için erken bir çaba olduğunu ve yeni yöntemlerinin daha etkili olacağını söyledi.

Meta’nın medeni haklardan sorumlu başkan yardımcısı ve genel danışman yardımcısı Roy L. Austin, “Ara sıra pazarlamacıların hedef kitlelerinin bir anlık görüntüsünü alarak, kimi hedeflediklerini görerek ve bu kitleden elimizden geldiğince çok farklılığı ortadan kaldıracağız” dedi. , bir röportajda söyledi. Bunu “kişiselleştirilmiş reklamlar sunmak için makine öğreniminin nasıl kullanıldığına dair önemli bir teknolojik gelişme” olarak nitelendirdi.

Kullanıcılarının verilerini toplayarak ve reklamverenlerin hedef kitlenin özelliklerine göre reklamları hedeflemesine izin vererek bir iş devi haline gelen Facebook, bu uygulamaların bazılarının önyargılı ve ayrımcı olduğu konusunda yıllardır şikayetlerle karşı karşıya kaldı. Şirketin reklam sistemleri, pazarlamacıların binlerce farklı özelliği kullanarak reklamlarını kimlerin gördüğünü seçmesine olanak tanıdı ve bu, reklamverenlerin bir dizi korumalı kategoriye giren kişileri hariç tutmasına da izin verdi.

Salı günkü anlaşma konut reklamlarıyla ilgili olsa da Meta, istihdam ve krediyle ilgili reklamların hedeflemesini kontrol etmek için yeni sistemini uygulamayı planladığını söyledi. Şirket, daha önce iş ilanlarında kadınlara karşı önyargıya izin verdiği ve belirli insan gruplarını dışladığı için geri tepme ile karşı karşıya kaldı. kredi kartı reklamları görmek.

ABD’li avukat Damian Williams, “Çığır açan bu dava nedeniyle Meta – ilk kez – reklam dağıtım sistemini algoritmik ayrımcılığı ele alacak şekilde değiştirecek” dedi. bir açıklamada söyledi. “Ancak Meta, algoritmik önyargılara karşı koruma sağlamak için dağıtım sistemini yeterince değiştirdiğini gösteremezse, bu ofis davaya devam edecek.”

Önyargılı reklam hedefleme konusu özellikle konut reklamlarında tartışılmaktadır. 2018’de, o sırada Konut ve Kentsel Gelişim Departmanı sekreteri Ben Carson, şunları söyledi: resmi bir şikayet Facebook’a karşı, şirketi ırk, din ve engellilik gibi kategorilere göre “yasadışı ayrımcılık yapan” reklam sistemlerine sahip olmakla suçladı. Facebook’un reklam ayrımcılığı potansiyeli 2016’da da ortaya çıktı soruşturma ProPublica, şirketin pazarlamacıların reklam amacıyla belirli etnik grupları hariç tutmasını kolaylaştırdığını gösterdi.

2019 yılında HUD Facebook’a dava açtı konut ayrımcılığı yapmak ve Adil Konut Yasasını ihlal etmek için. Ajans, bir reklamveren reklamın geniş bir şekilde görünmesini istese bile, Facebook sistemlerinin reklamları “çeşitli bir hedef kitleye” teslim etmediğini söyledi.

Bay Carson o sırada “Facebook, insanlara kim olduklarına ve nerede yaşadıklarına göre ayrımcılık yapıyor” dedi. “Bir kişinin konut tercihlerini sınırlamak için bilgisayar kullanmak, birinin yüzüne kapıyı çarpmak kadar ayrımcı olabilir.”

HUD davası, en büyük internet platformlarından bazılarının temelini oluşturan geniş ve karmaşık reklam sistemlerinin içlerinde yerleşik önyargılara sahip olduğunu ve Meta, Google ve diğerleri gibi teknoloji şirketlerinin daha fazlasını yapması gerektiğini iddia eden sivil haklar gruplarının daha geniş bir baskısı üzerine geldi. bu önyargıları geri alın.

“Algoritmik adalet” olarak bilinen çalışma alanı, yapay zeka alanında bilgisayar bilimcileri arasında önemli bir ilgi konusu olmuştur. Timnit Gebru ve Margaret Mitchell gibi eski Google bilim adamları da dahil olmak üzere önde gelen araştırmacılar, bu tür önyargılar konusunda yıllardır alarm zilini çaldılar.

O zamandan beri Facebook, pazarlamacıların konut reklamları satın alırken seçebilecekleri kategori türlerini kısıtladı, sayıyı yüzlerceye indirdi ve ırk, yaş ve posta koduna göre hedefleme seçeneklerini ortadan kaldırdı.

Meta’nın hala geliştirme aşamasında olan yeni sistemi, konut, istihdam ve kredi için reklamların kime sunulduğunu zaman zaman kontrol edecek ve bu kitlelerin pazarlamacıların hedeflemek istediği kişilerle eşleşmesini sağlayacaktır. Örneğin, sunulan reklamlar 20’li yaşlarında beyaz erkeklere doğru eğilmeye başlarsa, yeni sistem bunu teorik olarak tanıyacak ve reklamları daha geniş ve daha çeşitli izleyiciler arasında daha adil bir şekilde sunulacak şekilde değiştirecektir.

Meta, teknolojiyi Meta’nın reklam hedefleme sistemlerine dahil etmek için önümüzdeki aylarda HUD ile birlikte çalışacağını ve yeni sistemin etkinliğinin üçüncü taraf denetimini kabul edeceğini söyledi.

Adalet Bakanlığı, Meta’nın anlaşmada ödediği cezanın Adil Konut Yasası kapsamında mevcut olan maksimum ceza olduğunu söyledi.Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/06/21/technology/meta-ad-targeting-settlement.html

Yorum yapın