Merkez bankası kuruluşu BIS, kripto ve Bitcoin ile ilgili uyarıların gerçekleştiğini söyledi


Bank for International Settlements, bir merkez bankası tarafından verilen paranın doğasında bulunan güven tarafından desteklenmedikçe, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin artan bir durgunluk riskiyle karşı karşıya olan küresel bir ekonomide yardımcı olma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

İsviçre merkezli BIS, “Son olaylar, yapısal kusurların kripto paranın bir para sistemi için gereken istikrar, verimlilik veya bütünlük seviyelerine ulaşmasını nasıl engellediğini gösterdi” dedi. yıllık rapor pazar günü yayınlandı.

Merkez bankalarının parasal ve finansal istikrar arayışını desteklemeyi amaçlayan uluslararası kuruluş, “Terra stablecoin ve onun ikiz kripto parası Luna’nın son zamanlardaki patlamaları, kripto sektöründeki en muhteşem çöküşler” dedi. “Daha az bilinen birçok madeni para, fiyatlarının geçen yılki zirvelerine göre %90’dan fazla düştüğünü gördü” diye ekledi.

BIS Genel Müdürü Agustin Carstens Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında gazetecilere verdiği demeçte, Terra-LUNA fiyaskosu ve Bitcoin’in fiyat düşüşü varlık sınıfındaki “yapısal sorunu” yansıtıyor. Yorumlara ve rapora Pazar gününe kadar ambargo uygulandı.

Carstens, Bitcoin’in “çok doğal sorunlarının” finansal sistemin yararı ve istikrarı için DeFi’deki yeniliklerin uygulanmasını tehdit etmesiyle birlikte “Stablecoin’lerin çoğu zaman istikrarlı olmaktan başka her şey olduğunu kanıtladı” dedi. “Daha önce belirtilen tüm bu zayıflıkların büyük ölçüde gerçekleştiğini düşünüyorum” diye ekledi.

BIS raporunda, stablecoin’lerin her zaman “merkez bankası tarafından verilen hesap birimi tarafından sağlanan güvenilirliği geri almak” için nominal bir çapa arayışında olduklarını söyledi. Stabilcoinlerin merkez bankası parasının güvenilirliğini ithal etmesi gerektiği gerçeği, kriptonun yapısal eksikliklerini fazlasıyla ortaya koyuyor” diye ekledi. “Kriptoların can attığı nominal çapayı yalnızca merkez bankası sağlayabilir.”

BIS, yetkililerin kripto ve DeFi faaliyetlerinin karşılaştırılabilir geleneksel faaliyetler için gerekliliklere uymasını sağlamaları gerektiğini söyledi. “Örneğin, stabilcoin ihraççıları mevduat toplayanlara veya para piyasası fonlarına benziyor.”

BIS’e göre, genellikle yanıltıcı olabilen ve riskleri hafife alabilen dijital varlık reklamlarının yeterli şekilde ifşa edilmesini denetlemek için tüketicinin korunması da kilit önemdedir ve sağlam düzenlemeler yürürlükte olmalıdır.

BIS, ihtiyatlı olarak, geleneksel finans kurumlarından artan kripto yatırımının, kripto sistemine yönelik şokların yayılmaya neden olabileceği anlamına gelebileceğini söyledi.

Bununla birlikte, kripto para erimesinin, kötü kredilerin patlamasının iki ülke arasındaki Küresel Mali Krizi nasıl tetiklediğine benzer bir sistemik krize neden olması pek olası değildir. 2007 ortası ve 2009 başıCarstens yorumlarda söyledi rapor edildi Reuters tarafından. Haber ajansı, yorumlarını başka sözcüklerle ifade ederek, kripto endüstrisinin “belirsizliği besleyen” opak doğasıyla “büyük” olacağını söyledi.

BIS raporunda, “Çalışma riskinden kaynaklanan geleneksel finansal istikrar endişeleri acil bir politika sorunudur” dedi. “Ancak, fiyatlara odaklanmak, dikkati kriptoyu topluma hizmet eden bir parasal sistemin temeli olarak uygunsuz kılan daha derin yapısal kusurlardan uzaklaştırıyor” diye ekledi. “Bu uzun vadeli yapısal sorunları da radarımızda tutmalıyız.”

Merkez için bir düşünce kuruluşu olarak hareket eden kurum, “Topluma hizmet etmek yerine, kripto ve DeFi (merkezi olmayan finans), kayıp ve finansal istikrarsızlık riskleriyle ilgili acil endişelere ek olarak tıkanıklık, parçalanma ve yüksek kiralarla boğuşuyor”. küresel bankalar, dedi.

İlgili makaleye bakın: BIS: DeFi’nin gerçek ekonomide çok az kullanımı var, diyor ki ‘merkezsizleşme bir yanılsamadır’

Yorumlar, BIS’in, küresel ekonomi enflasyon sarmalı riskiyle karşı karşıya olduğu için, büyümeyi düşürme pahasına bile, faiz oranlarının dünya çapında keskin bir şekilde yükseltilmesi gerektiğini söylemesi üzerine geldi. Carstens gazetecilere verdiği demeçte, “Merkez bankalarının anahtarı, enflasyon yerleşmeden önce hızlı ve kararlı bir şekilde hareket etmektir” dedi.

BIS, “para politikası ve makroihtiyati çerçeveler” iyileştiği ve dünyanın enerjiye daha az bağımlı olduğu için 1970’lerde tanık olunan stagflasyonun tekrarının olası olmadığını söyledi. Ancak, finansal kırılganlık olarak nitelendirdiği yüksek borç ve aşırı değerli varlık fiyatları göz önüne alındığında, herhangi bir yavaşlamanın büyüyebileceğini söyledi.

Carstens, merkez bankaları tarafından aralıksız para basılmasının kaçak enflasyonun nedeni olduğu konusunda hemfikir değil, dijital varlık savunucuları tarafından öne sürülen bir iddia, Bitcoin gibi madeni paraların değer kaybetme riski taşıyan fiat para birimleri üzerindeki faydalarını vurguluyor.

Carsten gazetecilere verdiği demeçte, “Elbette enflasyonda bir alevlenme oldu, ancak bu merkez bankalarının yaptığı bir baskının sonucu değil” dedi. Merkez bankaları son 40 yılda enflasyonu “oldukça düşük” tutmayı başardı ve son faiz artışlarıyla hızlı hareket etmek “bu mevcut enflasyon krizine” karşı koymalıdır dedi.

İlgili makaleye bakın: Merkez bankaları CBDC ihracını ikiye katladı: BIS raporuKaynak : https://forkast.news/warnings-crypto-bitcoin-materialized-central-bank-bis/

Yorum yapın