Meltano, ELT’nin ötesine geçerek ‘açık kaynaklı bir dataops işletim sistemi’ haline geliyor


meltano, veri entegrasyon şirketi geçen yıl GitLab’dan çıktı, bugün platformunun 2.0 sürümünü açıkladı. Ve şirket, “açık kaynaklı veri işletim sistemi” olarak adlandırdığı şeye geçişini güçlendirmek için ayrıca 8,2 milyon dolarlık yeni bir tohum finansmanı duyurdu.

GitLab’da dahili olarak çıkış yapmak 2018’de, Meltano, şirketlerin farklı silolardan (örneğin, birden çok SaaS uygulaması) ham verileri “çıkarmasına” yardımcı olan bir “çıkarma, yükleme, dönüştürme” (ELT) platformu olarak bilinen bir platform olarak ortaya çıktı; bu verileri bir ambara veya dosya depolama sistemine “yükleyin”; ve verileri, analiz edilmesi daha kolay standartlaştırılmış bir biçime “dönüştürür”.

Meltano, Fivetran gibi tescilli oyunculardan açık kaynaklı yeni başlayanlara kadar sayısız görevliyi içeren daha geniş bir veri entegrasyon alanına sahiptir. Airbyte gibi. Meltano, kendi adına, tamamen açık kaynak aleminde yer alır ve veri mühendislerine esneklik ve genişletilebilirlik vaat eder – istedikleri yerde barındırılabilir ve kendi düzenleme araçları veya Meltano’nun kendi web arayüzü aracılığıyla erişilebilir.

bantlanmış

Bugün resmi olarak sunulan Meltano 2.0 ile Meltano, ekiplerin “ideal” veri yığınlarını oluşturmak ve yönetmek için kullanabilecekleri kapsamlı bir ürün sunarak “bantlı veri platformları” çağını sonlandırdığını söylüyor.

Bunun anlamı, Meltano’nun entegrasyondan iş zekasına (BI) ve analize kadar tüm veri yığınından paketleme araçları, ELT’nin ötesine geçmesidir.

Meltano CEO’su Douwe Maan VentureBeat’e şunları söyledi: “Bu, yalnızca bir ekibin veri boru hatlarının bir yazılım projesi gibi yönetilmesine değil, EL’den (çıkarma ve yükleme) BI’ya kadar tüm uçtan uca veri platformunun yönetilmesine olanak tanır.”

Meltano platformu, izin verilen bir MIT lisansı altında piyasaya sürülen kendi başına açık kaynaklı bir ürün olsa da, aslında modüler bir yaklaşım benimsiyor ve aşağıdakiler gibi bir dizi üçüncü taraf açık kaynak aracına dayanıyor. dbtveri dönüşümü için bir komut satırı aracı; Apache Hava Akışı orkestrasyon için; ve Şarkıcı, veri entegrasyonu komut dosyaları yazmak için bir “açık kaynak standardı”. Ve bu yılın başlarında Meltano, açık standart veri kalitesi desteğini tanıttı Büyük beklentiler.

Şirket her zaman desteklemeyi planlıyordu Apache Süper Kümesi Veri görselleştirme için ve sürüm 2.0 ile bu plan artık meyve verdi, kullanıcılar artık doğrudan Meltano üzerinden Superset’i kurabiliyor, yapılandırabiliyor, entegre edebiliyor, test edebiliyor ve konuşlandırabiliyor. Ayrıca Meltano, alternatif veri görselleştirmeyi ve aşağıdakiler gibi BI araçlarını da destekler: hafif çizgi ve Kanıt.dev.

“Bu, Meltano’yu MVP yapıyor [minimal viable product] dataops işletim sistemi vizyonumuzun bir parçası ve günümüzün modern veri yığınının karmaşıklığını ve kırılganlığını ele almanın ilk büyük adımı, hepsini bir arada tutmak için çok ihtiyaç duyulan bazı altyapıyı ve güvenle hızlı yinelemeye izin vermek için yazılım geliştirme en iyi uygulamalarını getiriyor.” Maan devam etti.

Başka yerlerde, Meltano şimdi kapsamını genişletti. eklenti merkezikullanıcıların yalnızca desteklenen EL konektörlerini değil, veri yığınlarına güç sağlamak için tüm açık kaynaklı araçları bulmasına olanak tanır.

Maan, “Bunun, Meltano ile birlikte bunları kurmanın ve birlikte kullanmanın en kolay yolu olan ekosistemdeki tüm açık kaynaklı veri araçlarının bir kütüphanesi olmasını amaçlıyoruz” dedi.

Son olarak, Meltano, dahili olarak tasarladığı eski BI / görselleştirme işlevi gibi bir dizi eski özelliği kaldırdı; bu, şimdi yukarıda bahsedilen açık kaynaklı üçüncü taraf enkarnasyonlarının yerini alıyor.

GitLab’dan GitHub’a

Sürüm 2.0’ın lansmanı da kısa bir süre sonra Meltano göç etti üzerinde GitLab’daki orijinal evinden GitHub’aaçık kaynak kardeşliğinde devam eden büyümesini desteklemek olduğunu söyledi. Basitçe söylemek gerekirse, GitHub, topluluk odaklı veri aracı projeleri açısından daha geniş bir erişime sahiptir.

Maan, “GitLab, şirketler içinde, özellikle de tamamen uzak şirketlerde işbirliği için harika bir araçtır ve orada doğduğumuzdan beri kalplerimize yakın olduğu açıktır” dedi. “Ancak büyümemiz hızlanıp topluluk çeşitlendikçe GitHub’a geçiş mantıklı geliyor.”

Geçen yıl GitLab’ın resmi çıkışında Meltano, Alphabet’in VC kolu GV tarafından yönetilen 4,2 milyon dolarlık bir tohum finansman turunun yanı sıra WordPress kurucusu Matt Mullenweg ve erken Google destekçisi Ram Shriram’ın beğenilerinden bir dizi melek yatırımı ortaya çıkarmıştı. Meltano şimdi bu başlangıç ​​turunu toplamda 12.4 milyon dolara genişletti, Venrock ek artışa öncülük etti ve GV, Uncorrelated Ventures ve Data Tech Fund hepsi katıldı.Kaynak : https://venturebeat.com/2022/06/08/meltano-moves-beyond-elt-to-become-an-open-source-dataops-os/

Yorum yapın