Melbourne merkezli Blinq, kağıt kartvizitleri geçersiz kılmak istiyor – Teknolojik Haberler


Kartvizitler, neredeyse Viktorya dönemi arama kartları kadar modası geçmiş görünüyor, ancak yine de ağ iletişimi için bir elyaf. Melbourne merkezli yanıp sönen onları tamamen ortadan kaldırmak istiyor. Uygulama, uygulama yüklü olmasa bile birisi tarar taramaz, sosyal medya bağlantıları da dahil olmak üzere profesyonel bilgilerinizi gösteren bir QR kodu oluşturur. Şirket bugün, Blackbird ve Square Capital’den 5 milyon AUD (yaklaşık 3.5 milyon USD) topladığını duyurdu.

Blinq profili ayrıca NFC kartları, kısa bağlantılar, e-posta imzaları ve görüntülü arama arka planları aracılığıyla da paylaşılabilir. Kullanıcılar, şirket web siteleri, Calendly ve LinkedIn gibi kimin hangi bilgileri gördüğünü kontrol edebilmeleri için birden fazla profil oluşturma seçeneğine sahiptir. Salesforce, HubSpot ve Azure AD gibi CRM platformları ve dizinleriyle bütünleşir.

Kurucu ve CEO Jarrod Webb, 2017 yılında bir hobi olarak Blinq’i kurduğunda erken dönem Uber Eats operatörü ve yazılım mühendisiydi. Webb, Teknolojik Haberler’a o sırada Uber Eats logosunu birkaç kez değiştirdiğini ve iş unvanının da iki kez değiştiğini, bu yüzden masasında farklı kartvizit yığınları olduğunu söyledi. “Kağıt kartvizitlerin iki büyük kusuru olduğunu anlamamı sağladı” dedi. “Bilgi statiktir ve onları taşımak zorundaydınız.”

Aynı zamanda, iOS 11 piyasaya sürüldü ve iPhone’lara QR kodlarını kamera aracılığıyla yerel olarak tarama yeteneği verdi. Webb, bir hafta sonu boyunca, kullanıcıların dijital bir kartvizit oluşturmasına ve iPhone widget ekranlarına ekleyebilecekleri bir QR kodu eklemesine olanak tanıyan basit bir uygulama olan Blinq’in ilk sürümünü geliştirdi.

Webb, Blinq iPhone kullanıcıları arasında çalışırken, çoğu Android’in onları yerel olarak tarayabilmesinin yalnızca 2019’un sonlarında olduğunu ekliyor. QR kodları COVID pandemisi sırasında daha fazla benimsendi ve Ocak 2021’de Webb, birkaç işletme onunla iletişime geçip tüm çalışanlar için kartları yönetmenin bir yolunu istedikten sonra Blinq’e odaklanmak için işini bıraktı.

“Yerel telefon kameralarından QR kodu taramasından önce, birçok dijital kartvizit uygulaması vardı, ancak hiçbiri zamana karşı gerçekten dayanamadı çünkü iki kişi ilk tanıştığında harika bir deneyim sunamadılar. Webb, ayrıntıları alabilmek için uygulamayı zaten yüklemiş olan veya aktarım süresinin çok uzun olması nedeniyle her iki kişiye de güveniyordu ”dedi.

Blinq, ürün liderliğindeki bir büyüme stratejisine güveniyor. Büyümesinin çoğu, Blinq kartlarını konferanslar da dahil olmak üzere tanıştıkları insanlarla paylaşan ve daha sonra kendi Blinq kartlarını oluşturan kullanıcılardan geliyor.

Hazırlanan bir açıklamada, Blackbird ortağı Rick Baker, “Square Peg ve Blackbird, tohum aşamasındaki bir girişime en son ortak yatırım yaptıklarında, sonuç Canva oldu. Blinq, kimliğin parçalanmasına yol açan birçok sosyal ağla, insanların kimliklerini tek bir yerde yönetmelerine, kontrol etmelerine ve paylaşmalarına yardımcı olacak bir yol yaratıyor. Blinq’in inşa ettiği şeyle böylesine heyecan verici bir fırsat görüyoruz.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/16/melbourne-based-blinq-wants-to-make-paper-business-cards-obsolete/

Yorum yapın