Megatruck En Hafif Gazla ÇalışıyorBüyük Resim, fotoğrafçıların merceğinden teknolojiye sahiptir.

Her ay, IEEE Spektrumu dünyanın dört bir yanındaki fotoğrafçılar tarafından yakın zamanda çekilmiş en çarpıcı teknoloji görüntülerini seçer. Önemli bir ilerlemeyi veya trendi yansıtan ya da sadece bakması büyüleyici olan görüntüleri seçiyoruz. Sitemizdeki tüm görsellere yer veriyoruz ve bir tanesi de aylık basılı baskımızda yer alıyor.

En son görüntülerin keyfini çıkarın ve önerileriniz varsa aşağıya bir yorum bırakın.

Megatruck En Hafif Gazla Çalışıyor

Hidrojenle çalışan araçların dünyasında büyük şeyler oluyor. En son anıtsal olaylardan biri,
Anglo American’ın 510 tonluk hidrojenle çalışan maden kamyonu. Güney Afrika’daki bir platin madeninde çalışmaya başlayacak olan dev, madene hizmet veren 40 tırlık bir filonun tamamının yerini alacak. Birlikte, bu kamyonlar her yıl yaklaşık bir milyon litre dizel yakıt tüketiyor. Santralinde sekiz adet 100 kilovatlık hidrojen yakıt hücresi ve 1,2 megavatlık bir pil paketi bulunan yeni kamyon, Anglo American’ın 400 dizel maden kamyonundan oluşan küresel filosunu hidrojen ile değiştirmeyi amaçlayan NuGen projesinin ilk çığır açan adımıdır. Güçlendirilmiş versiyonlar. Şirketin tahminlerine göre, geçiş, dizel yakıtlı yarım milyon binek otomobilin yoldan çekilmesine eşdeğer olacak.

Waldo Swiegers/Bloomberg/Getty Images

Güney Kutbu Gözetleme Platformu

Kutup ortamlarıyla nasıl ilişki kurduklarına dair ipuçları için penguenleri gözetlemek, erkeklerin değil makinelerin işidir. İklim değişikliğinin penguenlerin buzlu Antarktika habitatını nasıl tehdit ettiğini ve her iki kutup bölgesine de özgü türlerin nasıl korunacağını araştıran bir araştırma ekibinin vardığı sonuç bu. Ekip üyelerini penguenlerin yaşadığı mahallelerde sert soğuk havaya maruz bırakmak yerine, hibrit otonom ve uzaktan kumandalı Husky UGV robotlarını kullanarak bu ekosistemleri inceliyorlar. Burada resmedilen gibi dört tekerlekli robotlar, yontulmuş penguenlerdeki kimlik etiketlerini okuyan kameralar ve RFID tarayıcılar gibi bir dizi sensörle donatılmıştır. Bunlar, birkaç Amerikan ve Avrupa araştırma enstitüsünü temsil eden araştırma ekibinin penguenleri tek tek izlemesine, ne kadar başarılı ürediklerini değerlendirmesine ve daha ılıman iklimlerdeki laboratuvarlarından ve ofislerinden genel penguen popülasyon dinamiklerinin bir resmini almasına olanak tanır.

Clearpath Robotik

Bütün Sahneyi Görmek

Bu, top şeklindeki yerine düz kenarlı buz parçaları içeren bir dolu fırtınası değil. Görüntü, kameraların aynı anda hem yakın hem de uzaktaki nesnelerin çarpıcı ayrıntılarını yakalamasına olanak tanıyan görüntülemedeki bir yeniliği göstermek içindir. Metalens, uzaktaki nesnelere odaklanabilen ve yakındaki şeylere odaklanmayan, soyu tükenmiş bir omurgasız deniz canlısının bileşik gözlerinden ilham alıyor. Tek bir fotoğrafta lens, 3 santimetreye kadar yakın ve 1,7 kilometreye kadar uzaktaki nesnelerin keskin görüntülerini üretebilir. Önceden, alan derinliği arttıkça görüntü çözünürlüğü zayıflıyordu ve bunun tersi de geçerliydi. Ancak Çin’deki çeşitli laboratuvarlardan ve Gaithersburg, Md.’deki Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’nden (NIST) araştırmacılar, mikroskobik sütunlardan oluşan ormanlarla (buz küpü benzeri şekiller dizisi) kaplı yüzeyler olan metayüzeyler üzerinde deneyler yapıyorlar. resimde). Sütunların boyutunu ve şeklini ayarlamak ve onları ışığın dalga boyundan daha kısa mesafelerle ayrılacak şekilde düzenlemek, meta yüzeyleri benzeri görülmemiş alan derinliğine sahip görüntüler yakalayabilmesini sağlar.

NIST

Oto Gövde Silah Yarışı

Otomobil detaylandırma konusunda uzmanlaşmış ressamlar, yeni iş kolları aramaya başlamak isteyebilirler. Sanatları yakında, kağıda ve bilgisayar programlarına çizilen görüntüleri rakipsiz bir hassasiyetle kopyalayabilen robotik bir kolun özel alanı olabilir. ABB’nin PixelPaint bilgisayarlı kolu, boyama işlemini bir insan zanaatkarın yapabileceğinden çok daha hızlı hale getirir, çünkü 1.000 adet boya nozülü, bir mürekkep püskürtmeli yazıcının bir kağıt yaprağına pigment bırakmasına çok benzer şekilde boyayı bir arabanın yüzeyine dağıtır. Fazla püskürtme olmadığından, zaman alan maskeleme ve bant çıkarma adımlarına gerek yoktur. Boyanın yüzde 100’ünü araca koyan bu hassasiyet seviyesi aynı zamanda boya israfını da ortadan kaldırıyor, bu nedenle boya işleri daha ucuza geliyor. Şimdiye kadar, sanatsal yorumlamalar hâlâ yetenekli bir sanatçının uzman gözüne ve pratik eline ihtiyaç duyuyordu. Ancak PixelPaint, insan gözünün ve ellerinin gerçekleştiremeyeceği bir karmaşıklık düzeyiyle tasarımlar oluşturma yeteneğine sahip olduğunu göstermiştir.

ABBKaynak : https://spectrum.ieee.org/truck-fuel-cell

Yorum yapın