Matematik öğretmeni Keşmir’de ilk kez bir güneş arabası inşa ediyor


Srinagar’ın Sanat Nagar’ından selamlayan Bilal Ahmed, 11 yıllık sıkı çalışma ve araştırmadan sonra bu dönüm noktasına ulaştı

Matematik öğretmeni Keşmir'de ilk kez bir güneş arabası inşa ediyor

Bilal Ahmed tarafından icat edilen güneş arabası

Bir ilk olarak, eski Jammu ve Keşmir eyaletinin başkentinden bir Matematik öğretmeni ve yenilikçi olan Bilal Ahmed, güneş enerjisiyle çalışan uygun fiyatlı bir elektrikli araba icat etti.

Matematik öğretmeni Keşmir'de ilk kez bir güneş arabası inşa ediyor

Güneş enerjisiyle çalışan elektrikli otomobil

Srinagar’ın Sanat Nagar’ından gelen Ahmed, 11 yıllık sıkı çalışma ve araştırmadan sonra bu dönüm noktasına ulaştı.

Ahmed’in yeniliği sosyal medyada orman yangını gibi yayıldı. Jammu ve Keşmir’in eski başbakanı Omar Abdullah da Ahmed’in başarısı hakkında tweet attı, “Görünüşe göre araba bir gün uçabilir. Arabanın gövdesinde güneş panelleri ve içinde bir şarj noktası var”.

Ahmed’in lüks, ancak sıradan insanlar için uygun fiyatlı bir araba üretme arzusu, onu 50’lerden beri yapılan arabaları incelemeye yöneltti.

Otomobil şirketi DMC’nin sahibi olan ABD’li Detroit’li bir mühendis ve yenilikçinin çalışmalarından ilham aldı.

“Mercedes, Ferrari, BMW gibi arabalar sıradan bir insanın hayalidir” diyen Erdoğan, “Bu tür arabaları ancak zenginler alabilir. Bu yenilikle insanlara lüks hissi vermenin harika olacağını düşündüm.”

Ahmed, çeşitli videolar izledikten ve ona yeni özellikler ekledikten sonra arabayı modifiye ederek başladı.

“Başlangıçta engelliler için bir araba yapmayı planlamıştım, ancak bazı maddi sorunlar nedeniyle projeyi ileriye taşıyamadım” dedi.

2009 yılında, kendi kendini yetiştirmiş mucit, güneş enerjisiyle çalışan lüks bir otomobil yaratmak için bir projeye başladı ve projeyi bu yıl tamamladı.

Arabanın diğer lüks arabalarla aynı özelliklere sahip olduğunu söyledi. Araba sadece monokristal güneş panelleri tarafından üretilen elektrik enerjisiyle çalışıyor.

Ahmed, maruz kaldıkları en az güneş enerjisinde bile maksimum elektrik ürettikleri ve ayrıca panellerin verimli olduğu ve düşük bir yüzey alanı kapladığı için bu özel tip güneş panellerini kullanmıştır.

Araba tam otomatiktir ve alan kısıtlamalarını halletmek için martı kanatlı kapılara sahiptir.

“Kimse bana herhangi bir maddi yardımda bulunmadı” dedi. “Gerekli desteği almış olsaydım, belki de Keşmir’in Elon Musk’ı olurdum.”

hepsini oku Son Haberler, Trend Haberleri, Kriket Haberleri, Bollywood Haberleri,
Hindistan Haberleri ve Eğlence Haberleri burada. Bizi takip edin Facebook, heyecan ve Instagram.

Kaynak : https://www.firstpost.com/india/mathematics-teacher-builds-a-first-ever-solar-car-in-kashmir-10820781.html

Yorum yapın