Marsilya’nın gözetleme durumuna karşı savaşı


Marsilya'da güvenlik kamerası

GABRIELLE VOINOT

Nano için artan gözetimin sürüngenliği kişisel yankı uyandırıyor. 1990’larda farklı siyasi rejimler arasında yalpalayan Arnavutluk’ta büyüdü. Bir politikacı olan babası, o zamanın bir bölümünde iktidarda olan partiye karşı çıktı. “Bizim için çok zor bir dönemdi çünkü hepimiz izleniyorduk” diyor. Ailesi, yetkililerin evlerinin duvarlarına böcek yerleştirdiğinden şüpheleniyordu. Ancak Fransa’da bile özgürlükler kırılgandır. “Fransa son beş yıldır çoğu zaman olağanüstü hal içinde yaşadı” diyor. “Özgürlüğümüze giderek daha fazla kısıtlamanın konduğunu gördüm.”

Ülke genelinde endişeler dile getirildi. Ancak gözetim sunumu, Fransa’nın en büyük ikinci şehri olan Marsilya’da özel bir direnişle karşılaştı. Fırtınalı, asi Akdeniz kasabası, modern Fransa’dan geçen bazı fay hatları üzerinde oturuyor. Popüler barlar, sanatçı stüdyoları ve başlangıç ​​merkezleriyle tanınan, aynı zamanda uyuşturucu, yoksulluk ve suç faaliyetleriyle ünlü. Avrupa’daki etnik açıdan en çeşitli nüfuslardan birine sahip, ancak en sağa meyilli bir bölge olan Provence-Alpes-Côte d’Azur’da mahsur kaldı. Şehir geri adım atıyor. Tavrı, A7 otoyolunda araba kullanırken yanından geçebileceğiniz grafitilerle özetlenebilir: “La vie est (yeniden) belle

Tüm bunlar, Marsilya’yı gözetleme teknolojisi için meraklı bir test alanı yapıyor. Başkan Emmanuel Macron Eylül 2021’de şehri ziyaret ettiğinde, 500 daha fazla güvenlik kamerası belediye meclisine verilecek. Şehrin çok sayıda göçmene ev sahipliği yapan ve şiddet ve çete faaliyeti ile eş anlamlı hale gelen bir bölgesine yerleştirileceklerdi. Kurallara uygun bir tonla seslendi: “Marsilya’da başarılı olamazsak, Fransa’dan bir başarı elde edemeyiz.”

Duyuru, Marsilya’da kamusal alanlardaki kameralara olan bağımlılığın arttığını gösteren bir dizi gelişmenin yalnızca sonuncusuydu.

Aktivistler, mevcut gözetim sisteminin aşırı erişim ve düşük performansını vurgulayarak karşılık veriyorlar. Mesajları yankılanıyor gibi görünüyor. 2020’de şehir, video gözetim cihazlarında moratoryum sözü veren yeni bir yönetim seçti. Ama Marsilya sakinleri başarılı oldu mu, yoksa yükselen bir dalgayla mı savaşıyorlar?

Teknopolis, bir kampanya ve aktivist ağı dijital haklar savunuculuğu grubu La Quadrature du Net tarafından diğer gruplarla işbirliği içinde başlatılan, 2019 yılında başladı. Félix TreguerCNRS İnternet ve Toplum Merkezi’nde yardımcı araştırmacı olarak görev yapan , kampanyanın arkasındakilerden biriydi. Fransız medyasında yeni gözetim projeleri hakkında artan sayıda makale görüyordu ve bunların ne kadar eleştirel olmadıklarına şaşırmıştı. “[One] Marsilya konseyinin basın açıklamasını yeniden düzenledik” diyor.Kaynak : https://www.technologyreview.com/2022/06/13/1053650/marseille-fight-surveillance-state/

Yorum yapın