Mars Yüzeyindeki Bu Kusursuz Ayı Yüzüne Bakın


Evet, kesinlikle bir ayıya benziyor.

12 Aralık’ta, Mars yüzeyinin 156 mil yukarısından, Mars Reconnaissance Orbiter’deki HiRise kamerası tuhaf bir manzara tespit etti: Kızıl Gezegenin kabuğundan bakan bir ayının yüzü.

Tamam, sadece doğal kaya oluşumu, ancak güçlü bir ayılar benzerlik pis suratlı. Dairesel bir kırılma taslağı baş, iken iki küçük ikiz krater bunlar gözler.

Arizona Üniversitesi’ne göre serbest bırakmakAyının burnu ve ağzı V şeklinde bir çöküntü yapısından oluşur ve yüzünün ana hatları, tortunun yer altı çarpma kraterine çökmesinden kaynaklanıyor olabilir. Ekip, çökme yapısının volkanik veya çamurlu bir havalandırma olabileceğini öne sürdü.

Bu, Mars’ta bir şeyin garip bir şekilde tanıdık göründüğü ilk kez değil.. (Bu her zaman olacağı için zorunluydu, çünkü beynimiz sever görmek yüzler.) 1976’da Viking 1 uzay aracı bir ürkütücü kaya oluşumu 2 hakkında bir insan yüzüne benziyordu mil uzunluğunda, Mars’ın Cydonia adlı bir bölgesinde. 2001 yılında aynı yapının görüntüleri Mars Global Surveyor’dan, insan yüzünün daha çok Viking 1’in nispeten zayıf çözünürlüğünün bir üretimi olduğunu ortaya çıkardı.

Geçen yıl, internet çok meşguldü Mars’ta bir ‘kapı’— kapıya benzeyen kaya oluşumunun sadece yaklaşık bir ayak boyunda. biz de tespit ettik görünen kaşıklar, ışıklar, yaban mersini, kemikler ve bir kadın. Her şey tamam kayaların, ışığın ve perspektifin püf noktaları.

Mars sürekli gözetim altında olduğu için – yüzeyden ve yukarıdan – bu optik illüzyonların periyodik olarak Dünya’dan ortaya çıkması şaşırtıcı değildir. çorak, kayalık yüzey.

Devamı: Mars Spagetti: NASA’nın Perseverance Rover’ı Garip Bir Karışıklık GörüyorKaynak : https://gizmodo.com/bear-face-on-mars-craters-1850030293

Yorum yapın