Mars Express yörünge aracı 19 yıl sonra kod güncellemesi alacak • Kayıt


ESA’nın Mars Express uzay aracındaki yazılım, yaklaşık yirmi yıl sonra yükseltilecek ve yörünge aracına gezegenin altında su aramak ve daha büyük ayı Phobos’u incelemek için yetenekler kazandıracak.

Mars Express 2 Haziran 2003’te fırlatıldı ve başlangıçta iki bileşenden oluşuyordu: Mars Express Orbiter ve Beagle 2 Lander. Ne yazık ki, iniş aracı serbest bırakıldıktan ve Kızıl Gezegenin yüzeyine ulaştıktan sonra Dünya ile temas kuramadı. Bu kayıp olduğu varsayılan. Bununla birlikte, yörünge, 19 yıl hizmette olmasına rağmen hala çalışıyor ve Mars’ın etrafında dönüyor.

Şimdi, İtalya’daki Istituto Nazionale di Astrofisica’daki (INAF) mühendisler uzay aracının yazılımını yeniliyorlar. Yükseltme, Mars Express Orbiter’ın MARSIS radyo dalgası aletini kullanarak Mars yüzeyinin altında kilitli suyu aramaya devam etmesine ve gezegenin en yakın uydusu Phobos’u daha verimli bir şekilde izlemesine olanak sağlayacak. MARSIS bugün INAF tarafından işletiliyor ve İtalyan Uzay Ajansı tarafından finanse ediliyor.

ESA’ya göre, Dünya’dan milyonlarca mil uzakta olan yörünge aracı, “Dünya’ya gönderilen bilim verilerinin miktarını ve kalitesini artırmak için sinyal alımını ve yerleşik veri işlemeyi iyileştiren bir dizi yükseltme” alacak. Güncellemenin bir kısmı, yerleşik sensörler tarafından toplanan bilgileri tam da ihtiyaç duyulana indirgemek için süreçlerini ve iletişimini kolaylaştıracak gibi görünüyor.

Andrea, “Önceden, Mars’taki en önemli özellikleri incelemek ve uydusu Phobos’u incelemek için çok sayıda yüksek çözünürlüklü veri depolayan ve cihazın yerleşik belleğini çok hızlı bir şekilde dolduran karmaşık bir tekniğe güveniyorduk.” MARSIS baş müfettiş yardımcısı ve INAF operasyon müdürü Cicchetti, yükseltmeye öncülük ediyor, açıkladı Bir açıklamada.

“Yeni yazılım, ihtiyacımız olmayan verileri atarak, MARSIS’i beş kat daha uzun süre çalıştırmamıza ve her geçişte çok daha geniş bir alanı keşfetmemize olanak tanıyor.”

Mars Express bu nedenle Mars’ın Güney Kutbu yakınlarında yüksek çözünürlüklerde su işaretleri aramaya devam edecek. Görev üzerinde çalışan bir bilim adamı olan Colin Wilson, yazılımın “piyasadan neredeyse 20 yıl sonra gemide yepyeni bir enstrümana sahip olmak gibi” olduğunu söyledi.

Cicchetti, “MARSIS radar yerleşik yazılım yükseltmesi, tüm bir görevi yenilemenin mümkün olduğunu gösteriyor” dedi. Kayıt Bir açıklamada.

“Böyle bir misyonun 19 yıl sonra hala uçuşta olmasına hiç şaşırmadım. [have been] lansmanından bu yana her gün üzerinde çalışıyoruz ve eminim ki Mars Express bize önümüzdeki yıllarda gezegenimizi daha iyi anlamamıza yardımcı olacak birçok başka keşif yapma imkanı verecek.”

Mars Express, ESA’nın ilk gezegen göreviydi ve Dünya’dan başka bir gezegenin yörüngesinde dönen en eski ikinci aktif uzay aracıdır. En eskisi NASA’nın 2001 Mars Odyssey’idir. Yükseltmeyi uygulamaya yardımcı olan bir İtalyan BT danışmanlık firması olan Enginium’da mühendis olan Carlo Nenna’ya göre, bu kadar uzun bir süre sonra yeni yazılımı bu kadar eski bir yörüngeye taşımak zor.

“MARSİS’in performansını iyileştirmek için bir takım zorluklarla karşılaştık” dedi. “MARSIS yazılımının orijinal olarak 20 yıl önce Microsoft Windows 98 tabanlı bir geliştirme ortamı kullanılarak tasarlandığı için değil!”

Uzay aracı, Mars’ın atmosferini, iklimini ve jeolojisini incelemek için çeşitli kameralar, spektrometreler ve bir radar altimetre dahil olmak üzere yedi araç taşıyor. Mars Express, gezegende su buzu ve karbondioksit buzu belirtilerini ilk fark eden kişiydi ve bilim adamlarının bir noktada yaşanabilir olup olmadığını sorgulamasına yol açtı. Ayrıca, muhtemelen uzun zaman önce yanardağların sıcak fırınlarında dövülmüş metan belirtilerine işaret eden veriler de topladı.

Son olarak, uzay aracı yörünge aracı gökbilimcilere Phobos’un en ayrıntılı görüntülerinden bazılarını sağladı. Mars’ın ayı, Dünya’nın yuvarlak Ay’ından farklı olarak pürüzlü, çilli bir yüzeye sahip bir patates şeklindedir. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/06/22/mars_express_orbiter_upgrade/

Yorum yapın