MapQuest ve Diğer İnternet Zombileri


Doğru köşelere bakarsanız, 1990’ların internet hayali hala yaşıyor.

Araştırma firması Comscore’un verilerine göre, uzun zaman önce Google ve Apple tarafından ele geçirilen ilk dijital haritalama sitelerinden biri olan MapQuest’i 17 milyondan fazla Amerikalı düzenli olarak kullanıyor. Nokta-com dönemi internet portalı Go.com 20 yıl önce kapandı, ancak hayaleti “Git”te yaşıyor. web adreslerinin bir parçası bazı Disney siteleri.

Google’dan önce başlayan bir web arama motoru olan Jeeves’e sor, hala hayranları ve Google aramalarına “Jeeves’e soru sor” yazan insanlar var.

Belki AOL ile alay ediyorsundur ama yine de SimilarWeb’den alınan rakamlara göre ABD’deki en popüler 50. web sitesidir. 2000’lerin başındaki sanal dünya Second Life hiç gitmedi ve şimdi ikinci bir hayata sahip olmak bir proto-metaverse markası olarak.

Bir zamanlar çevrimiçi olan bazı yıldızlar, beklediğimizden çok daha uzun süre orada kaldılar ve bu da, yıldızların ortadan kalkmasından çok sonra çevrimiçi bir hayat kurmanın mümkün olduğunu gösteriyor.

Bloomberg Opinion marka ve reklam köşe yazarı Ben Schott, “Bunlar neredeyse hamamböceği markaları” dedi. “Yeterince küçükler ve öldürülemeyecek kadar dayanıklılar.”

Koşuşturma hatalarıyla bir karşılaştırma, gözükmek iltifat olmak. Ancak, erken interneti şekillendiren, soğukkanlılıklarını ve hakimiyetlerini yitiren ve sonunda bir niş oluşturan öncüler hakkında iç açıcı bir şey var. Asla bir nesil önceki kadar popüler veya güçlü olmayacaklar, ancak küflü internet markalarının hala verimli bir amacı olabilir.

Bu markalar, atalet, nostalji, insanların sevdiği bir ürün ürettikleri gerçeği, dijital para kazanma becerisi ve cılız internetin tuhaflıklarının bir kombinasyonu ile hayatta kalmayı başardılar. Facebook ve Pinterest gibi günümüzün internet güçleri de alaka düzeyini kaybederse, onlarca yıl devam edebilirler.

Diğer web sitelerinin yanı sıra MapQuest ve HowStuffWorks’ün de sahibi olan System1, reklam sunumları veya diğer teknikler aracılığıyla insanları dijital mülk koleksiyonuna çekme, onları sadık kullanıcılara dönüştürme ve tıklamalarından veya diğer satışlarından para kazanma stratejisine sahiptir. 2000’lerin başındaki “gözbebeklerini” gelire dönüştürmeye yönelik web stratejisinden çok uzak değil.

System1’in CEO’su ve kurucu ortağı Michael Blend, şirketinin insanları MapQuest’e çekmek için internet reklamlarına para harcadığını ve aynı zamanda haritalama işlevlerini geliştirdiğini söyledi. System1’den beri eklenen bir özellik MapQuest’i Verizon’dan satın aldı 2019’da teslimat kuryelerinin birçok durakla uzun rotalar çizmesine izin veriyor.

Blend, X Kuşağı nostaljisinin veya çevrimiçi pazarlamanın insanları MapQuest’i bir veya iki kez denemeye ikna edebileceğini, ancak şirketin siteyi düzenli olarak geri gelmeye devam edecek kadar kullanışlı hale getirmek istediğini söyledi. Ayrıca MapQuest’i kullanan insanların yarısından fazlasının, onu en parlak döneminde asla bilemeyecekleri kadar genç olduğunu söyledi.

Blend, MapQuest’in olduğu kadar uzun süre kalmasından gurur duyuyor. “Gelip giden birçok internet markası var ve onlardan bir daha haber alamıyorsunuz” dedi.

1990’ların bazı internet özelliklerinin esnekliği için harika bir açıklamam yok. İnternet holdingi IAC/InterActiveCorp’un sahibi olmasına rağmen, insanlar Ask Jeeves’i arıyor. 2005 yılında İngiliz uşak isminden vazgeçti ve Google arama ile rekabet etmeye çalışmaktan vazgeçin on yıldan fazla bir süre önce. Artık Ask.com olarak adlandırılan web sitesi, çoğunlukla eğlence ve ünlü haberlerinin bir derlemesidir.

Go.com internet portalının sahibi olan Disney’in bir sözcüsü, şirketin bazı internet sitelerinin neden hala Go’nun parmak izine sahip olduğuna dair sağlam bir açıklama yapmadı. (Soğan yıllar önce Bunun için Disney ile alay etti.) Genel olarak, günümüz web siteleri genellikle 19. yüzyıldan kalma bir evin temeline inşa edilmiş modern bir konak gibi eski internetin kalıntıları üzerine kuruludur.

Schott aklımdan çıkaramadığım bir şeyden bahsetti. Bir zamanlar sevilen bir restoran zinciri veya endüstriyel fabrika kapandığında, halkın tipik tepkisinin insanların kaybettikleri için üzüntü olduğunu söyledi. Ancak Schott, Yahoo ve Myspace gibi internet mülkleri çöktüğünde veya öldüğünde, bunun genellikle bir şaka olarak görmezden gelindiğini söyledi.

“Teknoloji şirketleri başarısız olduğunda, diğer endüstrilerin başına gelmediğini düşündüğüm tuhaf bir schadenfreude var” dedi. “Bunun ne hakkında olduğundan emin değilim.”

Belki bu değişmeye başlıyor. Microsoft, 27 yaşındaki Internet Explorer web tarayıcısını bu ay emekliye ayırdığında, nostalji taştı. İnternet yaşlandıkça – ve ilk yıllarını hatırlayanlarımız da – daha önce olanlar için daha fazla duygu kıpırtısı hissedebiliriz.


  • Çin’in gözü vatandaşlarının üzerinde: The New York Times tarafından yapılan bir araştırma, Çinli yetkililerin gözetiminin daha önce anlaşıldığından daha kapsamlı olduğunu buldu. Polis, insanların yemek yiyip alışveriş yaptığı ve hatta konutlar ve oteller gibi özel alanlarda bile yüz tanıma kameraları istiyor. Yetkililer, büyük ölçekli iris taramaları ve DNA veritabanları oluşturmak için ekipman satın alıyor. Meslektaşlarımın bildirdiği amaç, “devletin bir kişinin kimliği, faaliyetleri ve sosyal bağlantıları hakkında öğrenebileceklerini en üst düzeye çıkarmak ve bu da nihayetinde hükümetin otoriter yönetimini sürdürmesine yardımcı olabilir”.

    İnceleme videosunu buradan izleyin.

  • Bir yem ve anahtarla ilgili şikayetler: Küçük işletme sahipleri, Google’ın kendilerini şirketin ücretsiz özelleştirilmiş e-postasına ve diğer işyeri yazılımlarına bağladığını ve şimdi de beceriksiz buldukları bir süreçte ödeme talep ettiğini söylüyor. Bir işletme sahibi, meslektaşım Nico Grant’e “Bana gereksiz yere önemsiz geldi” dedi.

  • Diğer otomobil şirketlerinde Tesla kıskançlığı var: Ford gibi köklü otomobil üreticileri, Tesla’nın yaptığı gibi, otomobillerinin çoğunu doğrudan çevrimiçi alıcılara satmak istiyor. Bir sorun: Paul Stenquist, The Times için yazıyor, birçok eyaletteki yasalar, arabaların bayiler aracılığıyla satılmasını gerektiriyor.

Merhaba de DÖNEN ARABADA YAVRU KÖPEKLER.


Senden duymak istiyoruz. Bize bu haber bülteni hakkında ne düşündüğünüzü ve başka neleri keşfetmemizi istediğinizi söyleyin. adresinden bize ulaşabilirsiniz. [email protected]

Bu bülteni henüz gelen kutunuza almadıysanız, lütfen buradan kaydolun. Ayrıca okuyabilirsiniz Teknoloji sütunlarında geçmiş.

Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/06/21/technology/mapquest-internet-zombies.html

Yorum yapın