Mapan’ın hizmetleri, düşük gelirli Endonezyalı kullanıcıların mal ve hizmetleri satın almasına yardımcı oluyor – Teknolojik Haberler


Önde CEO Ardelia Apti ile Mapan'ın ekibi

Önde CEO Ardelia Apti ile Mapan’ın ekibi

Endonezya’da, arisanlar geleneksel olarak dönüşümlü tasarruf ve kredi birlikleridir (RSCA) ve bunlar başta kadınlar olmak üzere insan gruplarının birlikte para biriktirmesine ve borç almasına izin verir. Harita bu kavramı dijitalleştirdi ve çoğu kadın olmak üzere kullanıcıların mal ve hizmetler için ödeme yapmak için kullanabileceği bir hizmete dönüştürdü. Şirket bugün 15 milyon dolarlık bir A Serisi topladığını duyurdu. Tur, Patamar Capital ve holding PT Astra International Tbk’nin (Astra International olarak da bilinir) bir yan kuruluşu olan PT Astra Digital Internasional tarafından ortaklaşa yönetildi.

Tur, BRI Ventures, SMDV, Blibli, Prasetia Dwidharma, Flourish Ventures ve 500 Global’in katılımını içeriyordu.

Mapan, insanların bir ülkedeki finansal hizmetlere erişmesine yardımcı olduğunu söylüyor yetişkinlerin %51’inin banka hesabı yokkenveya bir banka hesabına erişiminiz yok. Mapan şu anda Java, Bali, Sumatera, Nusa Tenggara ve Sulawesi’de mevcuttur ve Endonezya’nın geri kalanına yayılma planları vardır. Şu anda üç milyondan fazla üyesi olduğunu iddia ediyor.

Yeni sermaye, Mapan’ın ürün yelpazesini genişletmek ve bayiler için mal pazarı için daha fazla tedarikçiyle ortak olmak için kullanılacak. Ayrıca, Mapan Arisan’ı 2026 yılına kadar Endonezya’da 10 milyon haneye ulaştırmak istiyor.

Bahasa Endonezya dilinde “sabit” anlamına gelen Mapan, 2009 yılında kuruldu. Şirket kısa süre önce CEO olarak Ardelia Apti’yi atadı. Apti, Mapan’da çalışmadan önce GoTo Group’un bir parçası olarak Gojek’te beş yıl geçirdi ve burada Gojek sürücüleri için fayda programı olan Swadaya’nın kurulmasına yardım etti ve ayrıca GoPay’in çevrimdışı ödemelerini yönetti. Ondan önce, yapay zeka şirketi Element, Inc.’in ülke direktörü ve bir McKinsey danışmanıydı.

13 yaşında olan girişim, geleneksel finansal hizmetlere erişmeyi zor bulan Endonezyalıları ve KOBİ’leri hedefleyen, sayıları giderek artan ve çeşitli teknoloji şirketlerinin ilklerinden biri. Teknolojik Haberler’ın kapsadığı diğerlerinden birkaçı, kazanılmış ücretli erişim girişimi GajiGesa; Kırsal alanlar için bir sosyal ticaret girişimi olan Super; Güneydoğu Asya için alternatif puanlama ve diğer fintech ürünleri geliştiren Jeff; KOBİ işletme sermayesi platformu KoinWorks; ve okullar için nakit öğrenim ödemelerini dijitalleştirmek için InfraDigital.

Apti, Teknolojik Haberler’a Mapan’ın kurucu ekibinin “mevcut birçok ticaret, gelir ve finansal çözümün düşük gelirli toplulukların lehine olmadığını gördüğünü söyledi. İstedikleri malları kendilerine uygun bir şekilde alabilmek için daha fazla çaba ve maliyet gerektirirler. Aynı şekilde, çoğu zaman, sermaye ve uzmanlık gerektiren ve özellikle kadınlar olmak üzere bu hedef pazar için erişilmesi zor olan gelir elde etmenin yolları var.”

Kurulduğunda, Mapan RUMA olarak biliniyordu ve kırsal alanlardaki warungların veya küçük mahalle mağazalarının fatura ve telefon kredisi satıcısı olmasını sağladı. Apti, şirketin Mapan Arisan’a odaklanmak için döndüğünü ve hedef kitlesi tarafından kaç Arisan’ın kullanıldığını gördüğü için uygulamayı 2015’te başlattığını ve konsepti dijitalleştirmek istediğini söyledi.

Şirket ayrıca, Mapan Pulsa adlı fatura ödeme özellikleri ve bayilerin Mapan pazarından tüketici ürünlerini seçebilecekleri veya kendileri için satın alabilecekleri bir platform olan Mapan Mart dahil olmak üzere diğer ürünleri de tanıttı.

Mapan Arisan gruplarının en az beş üyesi olması gerekir ve nakit yerine yaklaşık 200.000 IDR (veya yaklaşık 13.48 USD) ila 3 milyon IDR (yaklaşık 200 USD) değerinde mutfak gereçleri, elektronik ve mobilya dahil mal ve hizmetler için kullanılır. Apti, “Araştırmamıza dayanarak, düşük gelirli topluluk tarafından böyle bir amaç için sosyal fintech’e daha fazla ihtiyaç duyulduğunu” söyledi ve onlara arisan bir süreci tamamlama motivasyonu veriyor.

Mitra Usaha Mapan veya MUM olarak adlandırılan Mapan Arisan gruplarının liderleri, Arisans’ın karıştırma tarihlerini veya her üyenin mal veya hizmetlerini ne zaman alacağını belirlemek için uygulamasını kullanır. Apti, her çekilişin kazananının, adaleti sağlamak için bir algoritma aracılığıyla belirlendiğini söyledi.

MUM’lar ayrıca Arisan’ın sonunda toplam işlemlere veya grup değerine dayalı geri ödeme komisyonları ve e-cüzdan kredileri, altın külçeleri, motosikletler, farklı tasarruf türleri ve ev peşinat ödemeleri. Ayrıca, üyelerini şirketin diğer hizmetlerine satarak Mapan’ın büyümesine yardımcı olurlar. Apti, 2009’dan beri şirketin 250.000 MUM’a sahip olduğunu söyledi.

Mapan, satış fiyatları ile tedarikçisinden satın alma fiyatı arasındaki farktan para kazanır. Apti, orta ve düşük gelirli topluluklara geleneksel kanallarına kıyasla düşük maliyetli bir şekilde geniş ölçekli erişim sağlamanın, Mapan’ın daha iyi fiyatlar sunabileceği anlamına geldiğini söyledi.

Hazırlanan bir açıklamada, Patamar Capital ortağı Dondi Hananto, “Arisan kavramı uzun yıllardır Endonezya kültürünün çekirdeğini oluşturuyor ve Mapan bunu dijitalleştirerek asırlık uygulamaya ölçeklenebilirlik getirdi” dedi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/28/mapans-services-helps-low-income-indonesians-users-afford-goods-and-services/

Yorum yapın