Manifold Bio’nun moleküler ‘barkodları’, ilaç sektörünün in vivo darboğazını aşabilir – Teknolojik Haberler


Yeni bir ilacın yaratılmasında, sonunda molekülü gerçek bir yaratığa – birer birer – koymanız ve gerçekten düşündüğünüzü yapıp yapmadığına bakmanız gereken bir nokta gelir. Manifold Bio’ları moleküler makine, yüzlerce molekülün tek bir canlı sistemde aynı anda test edilmesine izin verebilir ve potansiyel olarak tüm süreci alt üst edebilir.

İlaç keşif alanı, son birkaç yılda önce hızlı ve ucuz gen transkripsiyonu, ardından CRISPR ve ardından AI destekli proteomik ile çok ilerledi. Bununla birlikte, temel araştırmaları ne kadar hızlandırırlarsa hızlandırsınlar, sonunda şunu anlamak için bunların hepsinin ne yaptığını bilmenize gerek yok, canlıda test önemli bir darboğaz olmaya devam ediyor.

In vivo, in vitro (camda) veya in silico (simüle edilmiş) yerine “yaşamda” anlamına gelir ve fareler, yeni bir ilacın güvenliğini ve etkinliğini test etme şüpheli onurunu kazanan olağan yaratıklardır. Ve genel denklem şudur: bir ilaç, bir fare. Bu, ilaç testinin lojistik açıdan zorlayıcı ve zaman alıcı bir parçası olduğu için, genellikle şirketin veya laboratuvarın çalışacağından oldukça emin olduğu bir avuç molekül kalana kadar bırakılır. Ama aynı zamanda, bu ilaçlardan herhangi birinin gerçek bir vücutta gerçekten işe yaraması gereken ilk ve genellikle son zamandır ve sonuç, birçok yıkamadır.

Manifold Bio’ya girin. 40 milyon dolarlık A serisi fonla donanmış olan başlangıç, fare testlerini yüz kat daha verimli ve etkili hale getirmeyi, bu denklemi değiştirmeyi ve bir molekülün işlevini doğrulayan daha erken in vivo testlere olanak sağlamayı amaçlıyor. önceki içine birkaç milyon dolar değerinde kaynak dökersiniz.

Manifold Bio’nun kurucusu ve CEO’su Gleb Kuznetsov, “En iyi test ortamı gerçekliktir” dedi. “Ancak bir ilaç geliştirme programında ilerledikçe, daha pahalı deneyler yapmak ve çalışmak için giderek daha fazla yatırım yapıyorsunuz. Çok daha erken optimizasyon yapıyoruz, bu nedenle klinik testlerin son kapısına geldiğimizde, zaten optimize edilmiş bir ilaçla ilerliyoruz. Bunun yatırım yapmak için doğru ilaç olduğuna daha fazla inanabilirseniz, yatırımınızın temel riskini ele alabilirsiniz.”

Şu anda, fare test aşamasında, genellikle bir hedef durumunuz ve bir avuç aday ilaç molekülünüz var. Her bir fareye bir tane girer ve ne olduğunu gözlemlersiniz – ve hepsinin bu kritik aşamada başarısız olması için gerçek bir şans vardır.

Manifold’un yeniliği, tek bir farede yüzlerce eşzamanlı testle in vivo testi paralel hale getiriyor. Bunu gerçekleştirmek için moleküler RFID etiketleri olarak düşünebileceğiniz bir “protein barkodlama” teknolojisi icat etti.

İn vivo olarak test edilecek proteinlere iliştirilmiş çoklu “barkodların” çizimi.

Kuznetsov, “Çalışma şekli, protein barkodumuz olan fazladan bir protein ekliyoruz ve bu, proteini izlenebilir kılıyor ve bir sistemde nereye giderse gitsin onu takip edebiliyoruz” dedi. Laboratuar testlerini doğrulamak yerine, “Daha çok tasarımı bilgilendirmek için. Bilgisayarda çok fazla AI ve makine öğrenimi odaklı geliştirme, çok fazla tasarım var. Belirli bir kanser hedefine, kanser hücrelerinin yüzeyinde, bunun gerçekten bir kanser hücresi olduğunu gösteren bir şeye odaklanıyoruz ve özellikle bu kanser hücrelerine giden ve başka hiçbir yere gitmeyen ilaç tasarımlarını buluyoruz.”

Buradaki sorun şu ki, bu aşamada, her biri diğerlerinden yalnızca birkaç amino asitle farklılık gösterebilen, proteinlere şekil ve işlevlerini veren yapı taşları olan binlerce farklı proteine ​​bakıyor olabilirsiniz.

İşte burada Manifold’un barkodları devreye giriyor. Her protein, ne kadar benzer olursa olsun, özel bir DNA dönüşüm sürecinden geçirildikten sonra tamamen benzersiz ve tanımlanabilir bir etiket alır. Eşit miktarda 100 molekül fareye girer, belki 95’i hiçbir şey yapmaz, 3’ü kansere düzgün bir şekilde bağlanır ve 2’si çok daha yüksek oranda bağlanır. Bu, daha fazla testten geçmeniz gerekmeyen 98 moleküldür.

Bu tarama işlemi, denklemden çok fazla belirsizliği çıkarır, çünkü bu proteinin, yaşayan bir memeli sisteminde, gerçekten yapmak için tasarladığınız şeyi yaptığını kesin olarak bilirsiniz. Ve bu, tasarım ve düşük hacimli sentezden hemen sonra, nispeten ucuz ve sürecin erken aşamalarında.

Soldan sağa, Manifold’un kurucu ortakları Gleb Kuznetsov, Shane Lofgren ve Pierce Ogden.

Zor olan kısım etiketleri kendilerinin tasarlamasıydı. Düşünürseniz, her küçük protein barkodunun gerçekten yüksek bir barı karşılaması gerekir.

“Moleküler bir biyoloji bileşeni var ama aynı zamanda bu şeyleri tespit edilebilir hale getirmenin birçok hesaplama yönü var. Ayrıca ilacın davranışını etkilememeli ve istikrarlı, tespit edilebilir, benzersiz ve üretilebilir olmalıdırlar” dedi. Bir tanesini tasarlamak zor olacaktır – 100’ü tasarlamak tamamen yeni bir ilaç geliştirme yolunun temeli olabilir. Bunu, CPU’larda seri işlemeden GPU’larda paralel işlemeye geçtiğimizde hesaplamada meydana gelen değişiklikle karşılaştırdı.

Açık olmak gerekirse, bu diğer şirketlerde aşırı yükleme testi ile ilgili değil – Manifold, bu biyoteknoloji aşılı test yaklaşımına dayalı olarak dikey olarak entegre bir ilaç şirketi kurmayı hedefliyor.

Bir Manifold Bio çalışanı ıslak laboratuvarlarında çalışıyor.

Kuznetsov, “Dahili olarak uçtan uca gidiyoruz” dedi. “Evimizde bulunan ilaçlar, bu molekülleri sıfırdan yarattık, onları bu havuzlanmış in vivo testlere koyduk ve yakında klinik deneyler düzeyinde olacaklar.”

Başlangıç ​​turları, temeli inşa etmek ve şimdi yaptığı teknik çalışmaları göstermekti. 40MA dolarlık tur, daha pahalı ve standartlaştırılmış klinik test sürecini başlatmaktır. Şirket şimdilik kansere odaklanmış durumda, çünkü bu sadece büyük bir tehdit değil, aynı zamanda bu sürecin bulmakta üstün olduğu ilaç türleri için de iyi bir eşleşme.

Şirket, Kuznetsov ve kurucu ortakları tarafından yönetiliyor, ancak genetik öncüsü George Church, şirketin kurulmasına ve başlamasına yardımcı oldu. Şu anda bir danışman.

Yeni finansman turu, Triatomic Capital tarafından yönetildi ve yeni yatırımcılar Bölüm 32, FPV Ventures, Horizons Ventures ve Tencent ile mevcut yatırımcılar Playground Global, Fifty Years ve FAST by GETTYLAB’ın katılımıyla gerçekleşti.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/14/manifold-bios-molecular-barcodes-could-break-through-pharmas-in-vivo-bottleneck/

Yorum yapın