Malezya’da çevrimiçi ortamda kendileri olmak için savaşan LGBTQ aktivistleriyle tanışın


LGBTQ Malezyalılarına yönelik birçok çevrimiçi saldırı, diğer sosyal medya kullanıcılarıyla başlar (ancak bazıları siyasi veya dini grupların onları koordine etmeye yardımcı olabileceğinden şüpheleniyor). Bireysel tehditler tırmanabilir. Örneğin, bir sosyal medya gönderisi veya hesabı “İslam’a hakaret” olarak kabul edildiğinde ve polise bildirildiğinde, afiş devlet gözetimi, tutuklama ve kovuşturma ile karşı karşıya kalabilir. Bu yanıtların çoğu, 1998’de kabul edilen ve yetkililere ülkedeki medya ve iletişimi düzenleme konusunda geniş yetkiler veren tartışmalı Multimedya ve İletişim Yasası’nın himayesinde yürütülüyor.

Malezya’nın en yüksek profilli aktivistlerinden Numan Afifi, hükümetin kendisini LGBTQ etkinliği düzenlediği için kovuşturma yapmakla tehdit etmesinin ardından bir bavul hazırlayıp işini bıraktı ve Temmuz 2017’de ülkeyi terk etti. Altı ayını altı farklı ülke arasında dolaşarak geçirdi. , genellikle kanepelerde uyuyor, hiçbir geliri yok ve geri dönüp dönemeyeceği hakkında hiçbir fikri yoktu. Hukuk firmalarının sığınma talebinde bulunması için kendisine pro bono destek sunduğunu söyledi.

Ancak, birçoğunun daha ilerici bir hükümete yol açmasını umduğu 2018 seçimlerinden önce, Afifi onun yerine eve gitti. “Malezya rüyama inanarak dönmeye karar verdim” dönemin tweet’i 2019’da. “Kendim ve okullarımızda benim gibi olan binlerce gey çocuk için bu hayale hala inanıyorum.” Kendini risk altında hissetmiyor mu? “Evet, her zaman” diyor. “Ama yine de yapmak zorundasın çünkü insanların hizmetlerimize ihtiyacı var. Bunu yapmak zorundayım.”

Siyasi yelpazenin daha ilerici ucunda olduğu düşünülen bir koalisyon olan Pakatan Harapan, Malezya’da Mayıs 2018 seçimlerini kazandı. İlk başta, grubun LGBTQ hakları da dahil olmak üzere insan haklarındaki iyileştirmeleri siyasi gündeminin en üstüne koyma sözünü yerine getirmeyi amaçladığına dair işaretler vardı.. Yönetime bir hafta kala Afifi, gençlik ve spor bakanı tarafından basın mensubu olarak atandı. Temmuz ayında, yeni atanan din işleri bakanı, işyerinde statükodan önemli bir kopuş olarak görülen LGBTQ kişilere karşı ayrımcılığa son verilmesi çağrısında bulundu. Ancak aylar içinde bir dizi yüksek profilli gerileme oldu. Afifi, bir LGBTQ aktivistinin atanmasına yönelik kamuoyu tepkisinin artması üzerine istifa etti. Polis, eşcinsel erkekler arasında popüler olan bir Kuala Lumpur gece kulübüne baskın düzenledi. İki kadın, bir arabada “lezbiyen sekse teşebbüs”ten tutuklandı ve sopayla dövüldü.

2018 seçimlerinden bu yana, insan hakları savunucuları, ülkedeki insan haklarında, LGBTQ topluluklarına yönelik muamelenin ötesine, göçmenlere yönelik muameleye ve daha geniş sansür ve ifade özgürlüğü sorularına uzanan endişe verici bir erozyon konusunda uyardılar. Haziran 2021’de Onur Ayı sırasında, bir hükümet görev gücü, İslam’a hakaret edenlere karşı önlem alınmasına izin veren mevcut bir Şeriat yasasını, özellikle çevrimiçi “LGBT yaşam tarzlarını teşvik eden” kişileri hedef alacak şekilde genişletmeyi teklif edecek kadar ileri gitti. Güvenlik nedeniyle isminin açıklanmasını istemeyen bir aktivist, “İşler daha da kötüye gitti, gerçekten çok kötü gibi” diyor. “Ne olacağını bilmiyorum.”

Risklere rağmen, birçok aktivist net: Eğer çevrimiçi platformlar LGBTQ hakları için en son savaş alanıysa, tam da bu noktada kendilerini gösterecekler.

Örneğin, Kuala Lumpur’daki trans-liderlikli SEED Vakfı gibi kuruluşlarda, üyeleri siber güvenliğin incelikleri hakkında eğitmek, onlara cihazların izlenmesini nasıl önleyeceklerini, sosyal medya hesaplarının saldırıya uğramasını önlemek ve sosyal medya hesaplarının saldırıya uğramasını önlemek için uzmanlar getirildi. e-postaların izlenmesini durdurun.

Malezyalı yetkililer, web sitelerine, özel bloglara ve haber makalelerine erişimi engellemek için Multimedya ve İletişim Yasası’nın 233. Yasa, “müstehcen, uygunsuz, yanlış, tehditkar veya saldırgan” olarak kabul edilen her türlü içeriğin kaldırılmasına izin veriyor; bu tanım, Planet Romeo ve Gay Star News gibi uluslararası LGBTQ web sitelerini sansürlemek için kullanılmış bir tanımdır. Eşit derecede savunmasız olsa da, daha küçük yerel siteler şimdiye kadar bu kaderden kaçındı. Ancak birçoğu dijital güvenlik konusunda ihtiyatlı olmaya devam ediyor. Bir aktivist, dahil olduğu sitenin her altı ayda bir hack’lerle karşılaştığını söylüyor. “Yaptığımız her şey için risk değerlendirmeleri ile her zaman arka uç güvenliği düşünmek zorundayız” diye ekliyor.

Kaynak : https://www.technologyreview.com/2022/06/08/1053212/lgbtq-activists-online-in-malaysia/

Yorum yapın