Maldivler’de Yüzen Şehir Deniz Seviyesiyle Yükselecek


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

(Fotoğraf: Dutch Docklands)
Maldivler, pitoresk bir tatil beldesinden daha fazlasıdır. Gezegen ısındıkça ve deniz seviyeleri yükseldikçe evleri ve geçim kaynakları batma riski altında olan yarım milyondan fazla insana ev sahipliği yapıyor.

Kulağa bilimkurgu kitaplarından fırlamış gibi geliyor: iklim değişikliği gezegende büyük yıkıma yol açtı ve bir topluluğun tek hayatta kalma umudu yüzen bir ütopya inşa etmek. Ve bir bakıma, şekillenen de bu. Waterstudio mimarlık firmasının kurucusu Koen Olthuis, “Maldivliler iklim mültecilerinden iklim yenilikçilerine dönüşecek” dedi. söylenmiş CNN. Waterstudio, şu anda adı bilinmeyen Maldivler projesini üstlenmeden önce yaklaşık 300 yüzen ev, çalışma alanı, hastane ve okul tasarlamıştı.

Ancak yüzen şehir fikri, her şeyden çok zorunluluktan doğdu. 1.190 adanın kara alanının çoğu sadece birkaç fit Deniz seviyesinden yukarıda. Araştırmacılar, yüzyılın sonunda adaların çoğunun sular altında kalacağına inanıyor. Bu özel şehir “sadece” yaklaşık 20.000 kişiyi (Maldivler nüfusunun yaklaşık yirmi beşte birini) barındıracak olsa da, tam bir yüzen ülke haline gelebilecek şey için bir kavram kanıtı görevi görecektir.

(Fotoğraf: Dutch Docklands)

Şehirde 5.000 yüzer bina yer alacak. Bunlar, hepsi kanallarla birbirine bağlanan renkli evler, mağazalar, restoranlar ve okulları içerecek. Sakinler, şehrin kolları arasında tekneyle atlamak için kanalları kullanabilecekler (ancak şehir birbirine bağlı olacak, yani yürüyüş ve bisiklet hala seçenekler olacak). Şehrin elektriğinin çoğu güneş enerjisiyle üretilecek ve binaların sıcaklığı klima yerine derin su deniz soğutması ile düzenlenecek. Kanalizasyon, bitki gübresi olarak kullanılmak üzere yerel arıtmaya tabi tutulacaktır.

Çevresel çözümler, yeni çevresel sorunlara yol açma konusunda talihsiz bir eğilime sahiptir – bildirildiğine göre şehrin planlayıcıları tarafından önceden düşünülen bir bilmece. Mercan araştırmacıları ve hükümet yetkilileri, ilk geliştirme aşamasında deniz yaşamı üzerindeki potansiyel etkiyi ölçtüler. Yüzen şehrin alt tarafında, doğal mercan büyümesini teşvik etmeye yardımcı olduğu söylenen cam köpüğünden yapılmış yapay mercan kümeleri bulunacak. Şehrin yeni altyapı altyapısı ideal olarak karbon emisyonlarının da azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Yüzen şehrin geliştiricileri, bu ayın sonunda ilk bitmiş konut birimlerini ortaya çıkarmayı planlıyor. Konut sakinlerinin 2024 gibi erken bir tarihte taşınmalarına izin verilecek ve toplam proje 2027 için planlanacak.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/extreme/337365-floating-city-in-the-maldives-will-rise-with-the-sea-level

Yorum yapın