Maks Q: Topraklanmış – Teknolojik Haberler


Merhaba ve Max Q’ya tekrar hoş geldiniz. Siz bunu okuduğunuzda, James Webb Uzay Teleskobu tarafından yakalanan ilk görüntülerin yayınlanmasına 24 saatten az bir süre kalmış olacağız. Bu konuda:

 • CAPSTONE, Dünya ile iletişimi kaybeder, ardından yeniden kurar
 • Roket Laboratuvarı, uzaya ertesi gün nakliye sunuyor
 • Virgin Galactic, SpaceX ve diğerlerinden haberler

NASA’nın CAPSTONE CubeSat’ı, Dünya ile iletişimi yeniden kurduktan sonra “mutlu ve sağlıklı” ve uzay aracının yer iletişimiyle temasının kesildiği 24 saatlik sinir bozucu bir dönemi sona erdiriyor.

CAPSTONE’ın Rocket Lab’ın Lunar Photon güçlendiricisinden konuşlandırılmasından sadece bir gün sonra iletişim kaybı meydana geldi. CAPSTONE, Photon’dan ayrıldıktan sonraki ilk 11 saat boyunca normal şekilde çalışıyor, güneş enerjisi dizilerini başarıyla yerleştiriyor ve Madrid, İspanya’daki bir Derin Uzay Ağı (DSN) yer istasyonu ile iletişim kuruyordu. (DNS, derin uzay görevlerini desteklemek için NASA tarafından işletilen uluslararası bir büyük radyo antenleri serisidir.)

CubeSat’ın iletişim sisteminin devreye alma faaliyetleri sırasında, DSN yetkilileri bazı tutarsız verilere dikkat çekti; ekip, bu sorunu daha fazla araştırmak için tanı verilerine erişmeye çalışırken, CAPSTONE’ın telsizinin çalışmamasına neden olan “yanlış biçimlendirilmiş bir komut” gönderdiler, NASA 7 Temmuz’da açıkladı. Uzay aracında yerleşik olan arıza tespit sistemi, radyoyu yeniden başlatmalıydı, ancak bu, uçuş yazılımındaki ayrı bir arızadan kaynaklanmadı. Sonunda, uçuş yazılımı hatayı ortadan kaldırdı ve böylece CAPSTONE’ın Dünya ile yeniden iletişim kurmasına izin verdi.

CAPSTONE başarıyla devam etti ilk “TCM yanığını” tamamlayın CubeSat’ın, ayın etrafındaki son test yörüngesine nihai yerleştirme için doğru yolda kalmasını sağlamak için gerçekleştirmesi gereken bir dizi manevranın ilki.

CAPSTONE uydu çizimi

Resim Kredisi: NASA / Daniel Rutter

Roket Laboratuvarı, uydu müşterilerinin yüklerini 24 saat gibi kısa bir sürede yörüngeye getirmelerini sağlamak için yeni bir program başlatıyor.

bu Duyarlı Uzay Programı bundan biraz daha yapılandırılmış elbette. Bir şirket, Roket Laboratuvarı’nın fırlatma kompleksine büyük bir çek ve bir uydu ile gelemezdi. Ancak bu, programın parçası olan şirketlerin, referans yörüngeleri ve entegrasyon özellikleri gibi özel fırlatma ihtiyaçları konusunda Rocket Lab ile işbirliği yapabileceği anlamına geliyor.

Şirket, “O andan itibaren, Roket Laboratuvarı, roketler ve uydular beklemedeyken, müşteriden entegrasyon ve fırlatma bildirimi bekleyen hazır durumda kalır” dedi. “Fırlatma sahasına vardıktan sonra, yük entegrasyonu, kapsülleme ve fırlatma 24 saat gibi kısa bir sürede tamamlanabilir.”

RocketLab'ın "karga uçarken" Elektron roket fırlatma

Resim Kredisi: Sam Toms ve Simon Moffatt

TC’den daha fazla haber

 • Bakire Galaktik Boeing yan kuruluşuna başvurdu Aurora Uçuş Bilimleri Virgin’in uzay uçaklarını irtifa fırlatmak için taşıyan uçak olan iki yeni “ana gemi” inşa etmek.
 • yıldız bağlantısı hizmet artık yatlarda, Starlink Maritime adlı yeni bir hizmette mevcuttur.

…ve ötesinde

 • Kongsberg Savunma ve Havacılık alıyor olacak Smallsat maker’da çoğunluk hissesi NanoAviyonikler, ikinci şirkete yaklaşık 68 milyon dolar değerinde bir anlaşmada. Hisse, işlemden yaklaşık 28 milyon dolar brüt gelir elde etmesi beklenen AST SpaceMobile tarafından satılıyor.
 • L3Harris yatırım yapıyor yaklaşık 11,2 milyon € (11,4 milyon dolar) uzay uygulamaları için lazer iletişimi kuran Mynaric şirketinde.
 • nano raflar gösterdi çöpleri çıkarmanın yeni yolu Uluslararası Uzay İstasyonunda üretildi ve Nanoracks Bishop Airlock’un ilk açma-kapama döngüsünü gerçekleştirdi.
 • NASA paylaşılan kozmik hedeflerin bir listesi 12 Temmuz’da piyasaya sürülecek olan James Webb Uzay Teleskobu’nun ilk görüntülerine dahil edilecekler. Takvimlerinizi işaretleyin!
 • Promus Ventures piyasaya sürülmüş Temmuz güncellemesi Planet, Momentus ve BlackSky dahil olmak üzere “New Space” şirketlerinin performansı hakkında kazanç verilerini, hisse senedi fiyatını ve geliri karşılaştırarak.
 • Roket Laboratuvarı‘s sonraki iki lansman ABD Ulusal Keşif Ofisi için olacak. İlki 12 Temmuz’dan önce yapılması planlanan iki uydu fırlatması, birbirinden 10 gün sonra Yeni Zelanda’dan başlayacak.
 • Uzay X başlatılan Florida’daki Cape Canaveral’dan 53 Starlink uydusu daha. Bu, ilk aşama güçlendirici için 13. görevi işaret ediyor.
 • Uzay X Dish’ten büyük tepki aldı 12 GHz bandının daha fazla kullanılmasına izin verilmesinin Starlink hizmetini kullanılamaz hale getireceği iddiası üzerine. Çatışma, ABD Federal İletişim Komisyonu’nun önünde yürütülüyor.
 • Yıldız Girişimleri dır-dir yeni bir fon başlatmak erken aşamadaki uzay girişimlerine 23 milyon dolar yatırım yapmak.
 • Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü testere bir test füzesi patladı Lansmandan 11 saniye sonra. Kimse yaralanmadı ve patlamanın nedenini belirlemek için bir soruşturma inceleme kurulu toplandı.

Haftanın fotoğrafı

NASA Mars Azim Rover

Mars Azim Rover bu fotoğrafı 6 Temmuz’da çekti. Küçük robot, 18 Şubat 2021’de karaya çıktığından beri kızıl gezegenin görüntülerini çekiyor. Botun ham görüntü arşivine hiç bakmadıysanız, bir göz atmaya değer. Resim Kredisi: NASA/JPL-Caltech/ASU

Max Q sana benim tarafımdan getirildi, Aria Alamalhodaei. Max Q’yu okumaktan hoşlanıyorsanız, bir arkadaşınıza iletmeyi düşünün.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/11/max-q-grounded/

Yorum yapın