Mağdur Hakları Yasaları Birini Öldüren Memurların Kimliğini Gizlemek İçin Yine Suistimal Edildi


itibaren birkaç polisten biri-aslında-arkadan bilen-polis borç

On eyalet şu anda California’nın bir versiyonuna ev sahipliği yapıyor “Marsy Yasası” Bu yasa, adını bir California cinayeti kurbanından alan bir “kurban hakları” yasasıdır. Suç mağdurlarını ceza adaleti sürecine dahil etmek, onlara mahkeme işlemleri sırasında dinlenmeleri, kendi temsillerini seçmeleri (yalnızca savcılık tarafından temsil edilmek yerine) ve – en alakalı olduğu gibi, “hak” vermek amacıyla yazılmıştır. burada – suç mağdurlarının isimlerinin kamuya açıklanmasını önleyin.

Bu yasaların polisler için uygun hale geldiği yer burasıdır. Polisler aşırı güç kullandığında (insanları öldürmek dahil), polis şiddetine maruz kalan kişi genellikle cezai suçlamalarla karşı karşıya kalır. Tutuklamaya direnmek popülerdir. Bir kişinin gözaltına alınırken bir memura çarpmasından başka bir şey ifade etmeyen “memura saldırmak” da öyle. Bunlar cezai suçlamalar olduğundan, polisler, tuttukları kişiden (bazı durumlarda ölümüne) çok daha fazla şiddet uygulamış olmalarına rağmen, kendilerini kurban haline getiriyorlar.

Mağdur hakları yasalarının yürürlükte olduğu eyaletler, memurların ölümcül güç olaylarını kapsayan medyada isimlerinin yayınlanmasını engellemelerine izin verir. Polisler sözde “mağdurlar” oldukları için kanun onlar için geçerlidir. Güney Dakota’daki bir kolluk kuvveti, trafik durması sırasında sürücüyü vurduktan sonra eyalet yasalarını isimlerini gazetelerden uzak tutmak için kullandı.

Aynı şey birkaç yıl sonra Florida’da da oldu. Ölümcül güç kullanan iki polis, bir yargıcı devletin kendilerine uygulanan Marsy Yasasını ikna edebildi – hatta devletin kamu kayıtları yasaları aracılığıyla halkın bu bilgilere sahip olma hakkının yerini aldı.

Yine oldu. Aynı devlet, aynı hukuk, aynı sonuç. İşte Nedeni Scott Shackford:

Sarasota İlçesinde, 52 yaşındaki Jeremiah Evans’ın tahliyesine yardım etmek için Nisan ayında üç milletvekili bir apartman dairesine gönderildi. Sarasota İlçesi Şerif Departmanı’nın raporuna göre Evans bir bıçak çıkardı ve milletvekillerini tehdit etti. milletvekillerinden biri Evans’ı vurup öldürdü.

Savcılar, çekimin haklı olduğuna karar verdi. Sarasota Herald-Tribune, Eyalet Savcılığına bir kamu kayıtları talebi sundu ve aldıkları bilgiler arasında, olaya karışan milletvekillerinin düzeltilmemiş soyadları da vardı.

Ardından Sarasota İlçesi Şerif Ofisi harekete geçti ve gazetenin olaya karışan memurların isimlerini yayınlamasını yasaklamak için Marsy Yasasını ileri sürmek üzere bir yargıca gitti. Cuma akşamı bir yargıç geçici tedbir kararı verildi gazetenin memurların isimlerini yayınlamasını önceden yasaklamak. Eyalet Savcılığı, isimleri tesadüfen yeniden yazmamasına rağmen, şerif departmanını destekledi ve gazeteye karşı açılan davaya katıldı, esasen ofisin kendi sözde yasa ihlali için sorumluluğu gazeteye kaydırmaya çalıştı.

Bu bilgilerin bir kısmını (yalnızca soyadları) eyalet savcılığından zaten almış olan Herald-Tribune, bu olaylar karşısında haklı olarak üzgün. Hem Şerif Ofisi hem de eyalet savcısı tarafından güvence altına alınan bu ihtiyati tedbire karşı bir dava açtı ve bunun, bunun mağdurun hakları yasasının haksız bir şekilde kötüye kullanılması olduğuna dikkat çekti. kağıda zaten verilmiş olan hafıza deliği bilgilerinin umutları.

Gazetenin önergesinde avukatlar, Marsy yasasındaki hiçbir şeyin üçüncü şahıslara karşı özel bir dava hakkı oluşturmadığını veya mahkemelere “davalılar gibi özel kişileri sansürleme” yetkisi vermediğini söyledi. Önergede, milletvekillerinin isimlerinin açıklanmasının Marsy Yasasını ihlal etmesi halinde, ihlal edenin gazete değil Eyalet Savcılığı olduğu öne sürüldü.

“Davacılar, Florida Anayasası’nın I. Maddesi, 4. Kısmındaki Marsy Yasasını ifade özgürlüğü garantisinin üzerine koyan hiçbir içtihattan bahsetmemektedir. Ve Marsy Yasası’nın haber medyasının kamuya açıklanmış bilgileri yayınlamasını yasaklayan herhangi bir okuması da Marsy Yasasını Amerika Birleşik Devletleri Anayasası ile çelişir ”diyor hareket.

Her şeyden önce, yasa cini tekrar şişeye doldurmak için kullanılamaz. Eyalet savcılığının kamu kayıtlarına verdiği yanıt sayesinde gazete, olaya karışan memurların soyadlarına zaten erişebiliyor. OHAL, gazetenin zaten sahip olduğu bilgileri yayınlamasına engel değil çünkü gazetenin belirttiği gibi, kamuya açıklama savcı tarafından yapıldı.

İkinci olarak, ihtiyati tedbir süreci, yasal süreç kavramını tamamen terk etmiş görünmektedir. Şerif ve eyalet savcısı tarafından, ihtiyati tedbirden doğrudan etkilenen taraftan sıfır girdi fırsatı ile alındı. Gazete, tedbir kararının istendiği konusunda bilgilendirilmedi ve emir güvence altına alınana kadar kolluk kuvvetlerinin çabalarından haberdar edilmedi. Ve muhtemelen elde edilen şüpheli opaklığın uzunluğunu en üst düzeye çıkarmak için Cuma akşamı saat 18:30’da alındı ​​ve kağıdın bir sonraki Pazartesiye kadar siparişin herhangi bir itirazına girmesini engelledi.

Bu yasaları yazanların bu yasaların kullanılmasını bekledikleri yol kesinlikle bu değil. Ancak bu kanunlar, ölümcül güç kullanan kamu çalışanları tarafından kötüye kullanıldıklarında bunu mümkün kılar: Eyalet kolluk kuvvetleri arasında daha büyük bir boşluk ve gelecekteki suistimalleri nadiren caydırmaya yarayan zaten uzak hesap verebilirlik.

Under: polisler, florida, marsy yasası, sarasota, kurban haklarıKaynak : https://www.techdirt.com/2022/06/27/victims-rights-laws-abused-again-to-hide-identities-of-officers-who-killed-someone/

Yorum yapın