Madrid scooter lisansları için Dott, Lime ve Tier’ı seçti • Teknolojik Haberler


Madrid işletme ruhsatlarını yeniledi Şehirde scooter paylaşım hizmetleri için. Belediye meclisi önümüzdeki üç yıl için üç operatör seçti — nokta, Kireç ve Aşama.

Bu şirketler son yıllarda Avrupa’nın birçok şehrinde ihale süreçlerini de kazandıklarından, bu üç şirket tanıdık gelecektir. Hatta Madrid, 17 Avrupa şehrinden ve özellikle Paris ve Londra’dan ilham aldığını söylüyor. Dott, Lime ve Tier de Paris’te faaliyet gösteriyor, ancak Belediye Başkanı, paylaşımlı scooter’ları yasaklamak isteyip istemediklerini Parislilerin oylamasına karar verdi.

Dott, Lime ve Tier artık 2026’ya kadar bir miktar netliğe sahip olduğundan, Madrid için farklı bir hikaye. Operatörler, her şirket için 2.000 scooter olmak üzere toplamda 6.000 scooter piyasaya sürebilecek.

Yolda bazı ayarlamalar olabilir. Beklenenden daha fazla talep olursa, Madrid şehri, şirketlerin daha fazla araç sunabilmesi için üst sınırı artırmaya karar verebilir — her dört ayda bir değerlendirme yapılacaktır. Benzer şekilde, şehir, lisansların süresi 2026’da sona erdikten sonra lisans uzatmaları verebilir.

Madrid’de yaşıyorsanız veya yakın zamanda şehre seyahat ettiyseniz, şehrin her yerine dağılmış scooterlar görmüş olabilirsiniz. Madrid şehri, 2019’da serbest yüzen scooterlara zaten izin vermişti.

Ve karışık bir çanta oldu. Şehir, lisansları üç yıl daha yenilemeye karar verirken, bazı gereksinimler ekliyor. 2019’da Madrid, başlangıçta şehirdeki toplam scooter sayısı için 10.000 sabit sınır oluşturmaya karar verdi. Ancak operatör sayısında herhangi bir sınırlama yoktu.

Genel olarak, 18 şirket Belediye Meclisinden işletme ruhsatı almış ve bu da gereksiz parçalanmaya yol açmıştır. Birçok scooter şirketi şimdiden Madrid’den çekildi. Mayıs ayından itibaren sadece üç farklı scooter şirketi olacak.

Sürücüler scooter’larını istedikleri yere park edemeyecekler. Belediye, şehir merkezinde scooter’lar için bazı özel park yerleri tahsis edecek. Yerleşik GPS modülü sayesinde, kullanıcılar scooter’larını düzgün bir şekilde park etmediklerinde sürüşlerini sonlandıramazlar. Scooter şirketleri, yolculuğunuzu bitirdiğinizde bir fotoğraf da isteyebilir.

Şehir merkezinin dışında, biniciler scooter’larını bir moped, bisiklet veya scooter park alanına park etmelidir. Ayrılmış bir alandan 50 metreden daha uzaktaysanız, scooter’ınızı kilitleyebilir ve sürüşünüzü sonlandırabilirsiniz.

Belediye meclisine göre, uygunsuz park etme nedeniyle para cezaları söz konusu olduğunda şimdiden bazı iyileştirmeler yapıldı. Ancak Mayıs ayında işler kesinlikle daha iyi görünmeli. Üç operatör, yanlış park edilmiş bir scooter’ı bir saat içinde kaldıracaklarına söz verdi.Kaynak : https://techcrunch.com/2023/01/25/madrid-selects-dott-lime-and-tier-for-scooter-licenses/

Yorum yapın