M2’li Temel Model MacBook Pro, M1 Sürümünden Daha Yavaş SSD’ye Sahip


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

Apple kısa süre önce övülen M1 çipinin devamı niteliğindeki SoC’yi duyurdu; akıllıca adlandırılan M2. Yakında yenilenen MacBook Air’de piyasaya sürülecek olsa da, onunla birlikte sunulan ilk bilgisayar 13″ MacBook Pro’dur. Bu bilgisayar zaten testçilerin elinde ve şimdiye kadar testler talihsiz bir performans gerilemesi ortaya çıkardı. Görünen o ki, “süper şarjlı” (Apple’ın tabiriyle) M2 cihazı, M1 modeline kıyasla yavaş bir SSD’ye sahip. En azından 256GB SSD temel modelinde.

Görünüşe göre Apple, yeni 13″ modelinde SSD’lerin yapılandırmasını değiştirdi. Önceki sürümde, 256 GB depolama elde etmek için iki adet 128 GB NAND IC kullandı. Tek bir 256GB IC kullanan yeni modelde öyle değil. SSD’ler, artan performans elde etmek için paralelliğe güvenir ve iki çip olmadan tek çipli çözüm, çalışmak için daha az bant genişliğine sahiptir. Bu nedenle yüksek kapasiteli sürücüler genellikle daha küçük kapasiteli sürücülerden daha hızlıdır. Tek çipli sürücü, iki çipli kardeşinin okuma hızlarının tam olarak yarısını sağlayabiliyor. Yazma hızları da önemli ölçüde daha yavaştır.

MacBook Pro’nun M2 modelinde, yanında M1 modelinde bulunan boş bir ped bulunan tek bir SSD bulunur. (Resim: YouTube’da MaxTech)

YouTuber MaxTech Kara Büyü Hız Testini her iki makinede de çalıştırdı. Yazma testinde M2 ​​versiyonu 1.463 MB/sn’ye ulaşırken M1 versiyonu 2.215 MB/sn’ye ulaştı. Bu, yazma hızında yüzde 40’lık bir fark. Okuma testlerinde fark daha da farklıydı. M1 versiyonu 2.900 MB/sn’ye ulaşırken, M2 versiyonu 1.446 MB/sn’de topalladı. Bu yüzde 66 gibi büyük bir fark.

Ne yazık ki bu, Apple’ın cimri tasarımı nedeniyle çözülemeyecek bir sorun gibi görünüyor. Ayrıca yalnızca tek bir 256 GB SSD’ye sahip temel modeli etkiler. üzerinde bir kullanıcı makro dedikodular forum, daha pahalı 512GB sürümünü test etti ve M1 sürümü kadar hızlıydı. Yani görünüşe göre bu kesinlikle ikiye karşı bir NAND yongası sorunu. Bu, en iyi performansı elde etmek için insanların 512GB versiyonu için fazladan 200$ (1.299$’a karşı 1.499$) toplamak zorunda kalacağı anlamına geliyor.

Bu durum, özellikle temel modelde yalnızca 8 GB RAM’e sahip olduğu için korkunç. Bu genellikle birçok insan için iyidir, çünkü SSD o kadar hızlıdır ki, veriler SSD’den RAM’e taşınırken algılanamaz ve bunun tersi de geçerlidir. En azından, bu yazarın 8GB M1 MacBook Air ile deneyimiydi. Ancak, bu düşük okuma/yazma hızları ile bu bir sorun olabilir. Bu konuyu inceleyen tüm çeşitli satış noktaları, Apple’dan bu durumla ilgili bir yanıt bekliyor. Apple yanıt verirse / ne zaman yanıt verirse bu hikayeyi güncelleyeceğiz.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/computing/337476-base-model-macbook-pro-with-m2-has-slower-ssd-than-the-m1-version

Yorum yapın