M-KOPA, dört Afrika pazarında 2 milyon müşteriye ulaştığı için 75 milyon dolar artırdı – Teknolojik Haberler


2019 Dünya Bankası raporu, Afrikalıların %85’inin günde 5,50 doların altında bir gelirle yaşadığını söylüyor. Bu yetişkinlerin büyük bir yüzdesi banka hesabı yok ve yetersiz banka; bu nedenle, krediye erişimleri yoktur ve ayrıca önemli satın alımları karşılayamazlar. düpedüz.

M-KOPA’nın finansman platformu, 2011’de bir enerji sağlayıcısı olarak lansmanından bu yana bu kullanıcı grubuna yardımcı oldu.. Seçkin Afrika pazarlarındaki yetersiz banka müşterilerinin teminat veya kefil olmaksızın geniş bir ürün ve hizmet yelpazesine erişmesini sağlayan şirket, bugün 75 milyon dolar topladığını duyurdu.

M-KOPA’nın basın açıklamasında vurguladığı “büyüme özsermaye turu”, beşinci öz sermaye turudur (benzer borç turlarını da artırmıştır). M-KOPA’nın toplam özsermaye artışı 190 milyon dolar.

CDC Group ve LGT Lightrock gibi önceki destekçiler, LocalGlobe’s Latitude Fund ve HEPCO Capital Management ile birlikte bu turda yer aldı. Nesil Yatırım Yönetimi ve Geniş Ölçekli Grup büyüme sermayesi turuna öncülük etti.

Şirket, kurucu ortak ve CEO Jesse Moore tarafından yönetiliyor. M-KOPA başlıca bilinir müşterilerin bir ilk depozito ödeyip ardından esnek mikro ödemeler yaparak zaman içinde cihazlara sahip olmalarını sağlayan kullandıkça öde (PAYG) finansman modeli için.

M-KOPA, Kenya, Tanzanya ve Uganda’da elektriği olmayan düşük gelirli ve kırsal kesimdeki müşterileri hedefleyen güneş enerjili ev sistemleriyle başladı. ancakkullandığın kadar öde modelini diğer ihtiyaçları içerecek şekilde genişletti: akıllı telefonlar (iki yıl önce Kenya’da piyasaya sürüldü), TV’ler, buzdolapları, güneş ışığı ve nakit krediler ve sağlık sigortası gibi dijital finansal hizmetler.

Şirketin coğrafi erişimi de şekil değiştirdi. Altı yıl önce, ağır şekilde Doğu Afrika’ya odaklanan, ancak Tanzanya’dan çekilen M-KOPA, Kenya, Uganda, Nijerya ve Gana’da bulunuyor..

Şirketin daha yerleşik pazarları olan Kenya ve Uganda’da müşteriler, M-KOPA’nın tüm tekliflerine erişebilir. Ancak kurucular Teknolojik Haberler’a verdiği demeçte, diğer iki yeni pazarında müşterilerin şu anda yalnızca akıllı telefon finansmanı için uygun olduğunu söyledi. Bunun basit nedeni, insanların akıllı telefonlara güneş enerjisi sistemlerinden daha fazla ihtiyaç duyması, geçen yıl Temmuz ayı itibariyle M-KOPA’nın rakamlarında açıkça görülüyor ki bu 18 ayda zaten 500.000 akıllı telefon satmıştı, bu da 10 yılda yönetilen güneş sistemlerinin yarısı kadardı.

“Yeni pazarlarımıza lansman yaptığımız anda, akıllı telefon finansmanımız olan bir ürünle başlıyoruz. Biz açıkça Daha olgun pazarlarımızda daha geniş bir ürün portföyüne sahip olmak, ancak hızlı bir büyüme sağlamak ve kolaylaştırmak yeni bir pazarda erken uygulama, biz Başlat sadece cihaz finansmanında,” dedi M-KOPA COO’su Mayur Patel.

Yöneticileri, Nijerya’da piyasaya sürülmesinden bu yana M-KOPA’nın 50.000’den fazla müşteri edindiğini söyledi.. En yeni pazarı olan Gana için “önceki pazarlardan iki kat daha hızlı büyüdüğünü” söylüyorlar.

Bu son finansmanın arkasından gelen büyüme planlarının bir parçası olarak, M-KOPA, bu yıl ve 2023’te yeni bir pazara girmeyi planlıyor.. On yıllık şirket, tekliflerini bu yılın ikinci yarısında Nijerya’da ve 2023 yılının ilk çeyreğinde Gana’da genişletmeyi planlıyor.

Platform, kısmi ödeme koşullarını müşterilerin günlük veya haftalık kazanç ve harcama döngüleriyle eşleştirerek, dört pazarda yetersiz bankaya sahip tüketicilere finansman ve dijital finansal hizmetler sağlıyor.

Müşterileri, yolculuk yapan sürücülerden işlerini yürütmek için akıllı telefon kullanan küçük kiosk sahiplerine kadar çeşitlilik gösterir.. Ancak çok sayıda yetişkinin günde 5 dolardan az kazandığı bir pazar için 100 dolarlık bir akıllı telefon almak bir lüks.

M-KOPA ile bu tüketiciler, örneğin 30$’lık bir ön ödeme veya küçük bir depozito ödeyip akıllı telefonu alabilirler. Tüketicilerin gelirleri, yaptıkları işe göre değişir. alakalıdır içinde; ancak, hepsinin 30 sent ile 1 dolar (veya onun eşdeğer tüm pazarlarda) kalan maliyetleri ortalama aylık %3,1 faiz oranıyla dengelemek için günlük.

“Modelimiz hakkında bilinmesi gereken diğer bir şey de çok kapsayıcı olmasıdır. açısından kim hak edebilir. Bildiğiniz gibi, çoğu kredi enstrümanı bir dizi kısıtlamalar açısından tarama veya teminat veya garantör ve bu, finansal katılım söz konusu olduğunda pek çok insan için sınırlayıcı faktör” dedi.

“M-KOPA’nın modeliyle herkes davetlidir. Önceden puanlama yoktur; peşin depozitoyu ödeyebilirseniz, bu kadar gerekmek. Ve sonra, ister Lagos’ta ister yarı kentsel Nairobi’de olun, tüketicilerin güneş sistemini veya akıllı telefonları pazardan bağımsız olarak alabilecekleri, işlerini geliştirmek için bunları hemen koyabilecekleri bir ilişki içindesiniz.”

Pandemi, M-KOPA’nın işini teşvik etti ve akıllı telefon finansmanını sunarak stratejisindeki değişiklikle birleştiğinde, müşteri tabanını ve işe alımları listelerden düşürdü.

M-KOPA’nın ilk milyon müşterisine ulaşması yaklaşık sekiz yıl alırken, yalnızca 18 ay sürdü. elde etmek ikinci milyonu, ki sadece geçen ayı aştı. CEO Moore, şirketin müşteri tabanını söyledi projelendirildi önümüzdeki dokuz ayda 3 milyon müşteriye ulaşmak, neredeyse 2020’den 2021’e kadar 2,5 kat yeni müşteri büyümesi kaydetti.

Personel sayısı açısından M-KOPA, son iki yılda dört pazarında 500’den fazla tam zamanlı pozisyon eklerken binlerce “gelir getiren iş” yarattığını iddia ediyor.

M-KOPA’nın satış gücü olarak adlandırdığı saha ekibi de ikiye katlandı. 2020’nin başında, önce COVID, M-KOPA’nın aktif satıcı tabanı 2.500’dü. Bu, 2020’de ikiye katlanarak 5.000’e ulaştı. Ve sonra 2021’de 10.000’e. Moore, şirketinin bu sayıyı bu yılın sonuna kadar iki katına çıkarmayı planladığını söyledi.

Bugüne kadar M-KOPA, pazarlarındaki 2 milyon yetersiz banka müşterisi için 600 milyon doların üzerinde finansman sağladığını iddia ediyor..

Patel, “Başka türlü bu tür bir desteğe erişemeyecek olan müşterilere, bunu hayatlarında daha fazla gelir elde etmelerine yardımcı olan üretken varlıklara geri döndürmelerini sağlıyoruz” dedi.

Düzenli olarak yaptığımız gibi müşterilerimize geri döndüğümüzde ve onlara ürünleri veya hizmetleri nasıl kullandıklarını sorduğumuzda, %30’dan fazlası bunu bir tür üretim yapmak için kullandıklarını bize bildiriyor. ek olarak gelir ve geçimlerini sağlar.”

M-KOPA oynuyor biraz ısıtmalı kullandıkça öde alanı. Evet, çeşitli şirketler bu modeli PEG Africa ve Bboxx gibi güneş enerjisi sistemleri için sağlıyor. ancak, çok azı M-KOPA’nın yaptığı gibi müşterilere diğer hizmetleri çapraz satıyor. Ancak SafeBoda, Asaak ve Tugende (güneş sistemleri için M-KOPA safe’ye benzer model) gibi şirketler niş durumlarda çok aktiftir ve sürücüler için akıllı telefon ve motosiklet finansmanı sağlar.

Kenya merkezli şirket için varlık finansmanının ötesinde daha büyük bir resim var. Yeni yatırımla sağlık sigortası, nakit krediler ve BNPL üye işyeri ortaklıkları gibi finansal hizmet ürünlerini ölçeklendirerek esnek günlük ve haftalık ödeme modelini genişletmek istiyor. Ve ek olarak Bunun için M-KOPA, müşteri ilişkilerini ve teknolojisini daha da güçlendirmeyi ve ağır harcamalar yapmayı planlıyor..Kaynak : https://techcrunch.com/2022/03/01/m-kopa-raises-75m-as-it-clocks-2-million-customers-across-four-african-markets/

Yorum yapın