Lyft, kazançları kaydetmek için COVID sonrası toparlanmayı sürdürüyor, ancak enflasyonist karşı rüzgarlarla karşı karşıya – Teknolojik Haberler


Ride-dolu devi Lyft Perşembe günü güçlü ikinci çeyrek kazançları bildirdi. Bu yılın başlarında yatırımcılar, Lyft’in sürücüleri cezbetmek ve elde tutmak için artan yatırımların maliyetlerini dengeleme becerisine şüpheyle yaklaşıyorlardı. Bununla birlikte, Lyft, şimdiye kadarki en yüksek çeyreğine ulaşmasına yardımcı olmak için COVID sonrası bir seyahat patlaması ile birlikte ciddi dahili maliyet düşürücü önlemlerden yararlanmayı başardı.

Lyft sadece Geçen yılın aynı çeyreğinde 765 milyon $ olan ikinci çeyrek geliri 990.7 milyon $ ‘a ulaşarak Wall Street gelir beklentilerini aştı. Ayrıca, 875,6 milyon dolarlık Lyft Q1 gelirinden çeyreğe göre %13’lük bir artış.

İkinci çeyrek net zararı yıldan yıla artış gösterdi ve çeyrek bölü çeyrek. Lyft, 2021 yılının ikinci çeyreğinde 251,9 milyon dolara ve bu yılın ilk çeyreğinde 196,9 milyon dolara kıyasla bu çeyrekte 377,2 milyon dolar kaybetti. Ekstra ağırlık, 179.1 milyon dolarlık hisse bazlı tazminat ve ilgili bordro vergi giderlerine atfedilebilir.

Lyft, kârsız bir çeyrek yayınlarken, düzeltilmiş terimlerle geçen yıla göre bazı iyileştirmeler görüyor. Şirketin 2. Çeyrek için düzeltilmiş FAVÖK’ü, 2021 yılının 2. çeyreğine göre 55.3 milyon dolar ve son çeyreğe göre 24,3 milyon dolar artarak 79,1 milyon dolar oldu.

Şirket, çeyreği 1.8 milyar dolar nakitle tamamladı.

Lyft’in hisseleri geçen ay aşağı yukarı yatay seyrederken, rakip Uber’in üç aylık olumlu sonuçlarının ardından hisseler %16’ya yükseldi. Bu yazının yazıldığı sırada Lyft, saatler sonra %4.07 artışla 17.39 dolardan işlem görüyor.

Kemer sıkmanın etkileri

2. çeyrekte Lyft, enflasyon ve artan ekonomik baskılarla yüzleşmek amacıyla yeniden yapılandırıldı ve önceliklerini yeniden belirledi. Q2’nin bilançosunda görünmeyecek olsa da, bu tür bir kemer sıkma, Lyft’in şirket içi araç kiralama işini kapatma ve araç sürücüsü destek konumlarından bazılarını birleştirme konusundaki son kararında görülebilir. yaklaşık 60 çalışanı.

Lyft’in finans direktörü Elaine Paul, Perşembe günkü çağrı sırasında Lyft’in işletme planını revize ettiğini, isteğe bağlı harcamaları geri çektiğini ve işe alımları önemli ölçüde yavaşlattığını söyledi. Bunun yerine Lyft, Ar-Ge girişimlerine öncelik verecek ve ekipleri kârlı büyümeye odaklanmak için yeniden organize edecek.

Lyft, paylaşılan e-scooter endüstrisine kısa ve biraz belirsiz bir giriş yaptıktan sonra, gelecekte diğer şehirlerden çıkabileceğini düşündüren San Diego’daki scooter operasyonlarından da çıkmaya karar verdi. Lyft’in üçüncü taraf araç kiralama programını sürdürme kararına benzer şekilde, Lyft, ayak parmaklarını scooter paylaşımının dalgalı sularında tutmaya devam etmek için üçüncü taraf bir mikromobilite şirketi Spin ile ortaklık kurdu.

Lyft bunun için ne yapıyor

COVID düşüşlerini takiben gelirdeki artışa rağmen, yatırımcıları son çeyrekte Lyft’in performansında soğuyan ana şeylerden biri, çeyrek bölü çeyrek binici başına gelirde ve aktif yolcu sayısında düşüş. Q1’den Q2’ye, aktif yolcu sayısı 17,8 milyondan 19,7 milyona çıktı. Bununla birlikte, binici başına gelir, 2022 yılının ilk çeyreğinde 49.18 dolara kıyasla binici başına 49.89 dolarda nispeten sabit kaldı.

Bununla birlikte, bu küçük kazanç bile Lyft için bir rekor. Yolcu başına düşen bu artan gelirin bir kısmı, seyahatin COVID sonrası geri gelmesiyle artan havalimanı yolculuklarına bağlanabilir. Aslında Lyft, havaalanı kullanım durumunun toplam araç paylaşımının %10,2’si ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını söyledi. Şirket ayrıca, Q2’de Q1’e kıyasla bisiklet ve scooter sürüşlerinin iki katından fazla arttığını söyledi.

Lyft paylaşımlı sürüşler hala COVID öncesi seviyelerde, ancak şirket daha fazla şehre daha ucuz teklifleri düzenli olarak sunuyor ve sürüş sıklığını ve sadakati artırmak için bunu yapmaya devam edecek.

İnsanlar tecrit mağaralarını terk etmeye ve topluma yeniden katılmaya başladıkça, gece dışarı çıkmak Lyft için başka bir büyüme fırsatını temsil ediyor. Lyft, bu sadece binicilere olan talebi artırmakla kalmıyor, aynı zamanda organik sürücü kazanımına da yardımcı olması gerektiğini söyledi. Aslında, şirkete göre, toplam aktif sürücüler iki yıl içinde en yüksek seviyedeydi. Tabii ki, iki yıl önce pandeminin zirvesiydi, bu çok fazla bir şey söylemiyor ama iyileşme gösteriyor.

Daha fazla sürücüyü çekmek ve elde tutmak için Lyft, Peşin Ödeme gibi yeni özellikleri deniyor – bu, sürücülerin sürüş talebini kabul etmeden önce sürücünün teslim alma konumunu, rota ayrıntılarını ve beklenen kazançlarını görmelerini sağlar. Lyft’in hala sürüşü kabul etmeyen sürücülere herhangi bir ceza uygulayıp uygulaymayacağı belli değil, ancak Lyft, bu bilgi isabetlerini sürücülere sunmanın Lyft kullanan sürücü sayısını ve sürüş için harcadıkları zamanı artırabileceğini söylüyor.

Lyft’in güncellenmiş kılavuzu

Lyft, Temmuz ayında sürüşlerde %4’lük bir artış görürken ve şirket bunun yaz boyunca ve Eylül’de istikrara kavuşmasını beklerken, şirket toparlanma hızına ilişkin görüşünü yumuşattı ve bu da üçüncü çeyrek ve tam yıl geliri için rehberliğin düşmesine neden oldu. büyüme.

“Biz beklemek Q3 gelirler nın-nin arasında 1.040 dolar milyar ve 1.060 dolar milyar, Hangi ima eder büyüme nın-nin arasında %5 ve %7 karşı S2, ve büyüme nın-nin %20 ve %23 karşı Q3 last yıl,” dedi Paul.

Lyft, tam 2022 yılı gelir artışının 2021’de elde edilen %36’dan daha yavaş olmasını bekliyor. Şirket ayrıca gelir maliyetinin altındaki işletme giderlerinin 3. çeyrekte biraz düşmesini bekliyor. Sonuç olarak, Lyft, 2024’te 3. Çeyrek FAVÖK’ünün 55 milyon ila 65 milyon ABD Doları ve 1 milyar ABD Doları tutarında düzeltilmiş FAVÖK olmasını bekliyor.

Lyft, güncellenmiş rehberliği açıklarken, enflasyonist baskılardan etkilenen sigorta maliyetlerinin artması gibi bazı makro rüzgarlara dikkat çekti. Şirket, bunun üçüncü çeyrekteki katkı marjını etkilemesini bekliyor.

Paul, “Zaman içinde, hem fiyatlandırma hem de daha iyi biniş başına birim ekonomisi sağlayan ve ağımızın güvenliğini geliştirmeye devam eden ürün ve mühendislik çabalarıyla daha yüksek sigorta maliyetlerini dengeleyebileceğimize inanıyoruz” dedi.

Örneğin, Lyft, davranışsal ve çevresel risk faktörlerini değerlendirmek için kurum içi risk modellerinden yararlanmanın yanı sıra sigorta tasarruflarını artırabilecek daha güvenli ve daha uygun maliyetli rotalar sunmak için haritalama teknolojisine daha fazla eğiliyor, diye devam etti Paul.

Lyft ayrıca işe alımları geri çekerek, seyahat ve harcama bütçelerini azaltarak ve genel olarak her maliyet kalemini mümkün olduğunca disiplinli olacak şekilde inceleyerek şirket genel giderlerini sıkı bir şekilde kontrol etmeye devam edecek. Başka bir deyişle, brüt aşırı harcamalar ve şatafatlı projelerin günleri geride kaldı ve geri dönüş, yalın bir başlangıç ​​gibi faaliyet gösterdiği günler.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/08/04/lyft-rides-post-covid-recovery-to-record-earnings-but-faces-inflationary-headwinds/

Yorum yapın