Los Angeles Şerif Departmanı Çete Sorununu Temizleyeceğini İddia Eden Şerif, Bunun Yerine Büyümesine İzin Verdi


itibaren LASD sığınma evini işletmeye devam etmeye istekli baş-mahkûm borç

Los Angeles Şerif Departmanı uzun süredir çete sorunu olmadığını iddia ediyor. Los Angeles sokaklarında dolaşan çetelerden bahsetmiyoruz. Kendilerini yamalar, dövmeler, taktikler ile özdeşleştiren ve hizmet ettikleri kişilerin haklarını genel olarak hiçe sayan milletvekillerinin oluşturduğu kliklerden bahsediyoruz.

LASD, hakları ihlal ettiği için çok sayıda federal soruşturmaya konu oldu. ve yasaları çiğnemek. Kendini bulan Şerif Lee Baca engellemekten hüküm giydi – artık departmanı yönetmiyor. Şimdi sözde bir “reformcu” olan Şerif Alex Villanueva’nın elinde. yolsuzluğu temizleme vaatleri üzerinde kampanya yürüten Şerif Departmanını istila etmek.

Villanueva döneminde hiçbir şey değişmedi. Departman, saflarında çetelerin varlığı nedeniyle federal bir davayla karşı karşıya. Şerif Villanueva, departmana ev sahipliği yapan milletvekillerinden oluşan çeteleri reddetmeye devam etti, ancak departmanın çalışanları aksini söylüyor. Şerif, namlusunu içten dışa çürüten çürük elmaları kökünden söküp atmak yerine, zamanını ve enerjisini eleştirmenlere saldırmak için harcamayı seçti.

“Kamu Dürüstlüğü” birimi, bakanlığın dürüstlüğünü artırmak için hiçbir şey yapmadı. Bunun yerine, bölümün birçok eleştirmeni hakkında ceza soruşturması açmayı seçti. Şerif ayrıca belediye meclisi üyelerini departman çetelerini alenen tartıştıkları için iftira davalarıyla tehdit etti. Şerif, kamuoyu algısına karşı kaybedilen bir savaşa devam ederken, departmanındaki çete faaliyetleriyle ilgili yeni ayrıntılar sızmaya devam ediyor – bir vekilin başka bir vekilin “yetkisiz” çete dövmesini kaldırmaya çalışmasıyla sonuçlanan bir kamp gezisini anlatan bir yardımcı gibi. ile birlikte [re-reads allegations] mermiler.

Dana Goodyear, kasabadaki (nispeten) yeni şerif hakkında uzun bir açıklama yazdı, Alex Villanueva’nın departman reformuna yönelik kampanyasının, LASD’nin Baş Sorumlusu olma lehine nasıl atıldığını gösteren. Bu yeni bir sorun değil. Yeni olan tek şey, sorun yokmuş gibi davranan başka bir şerifin daha yerleştirilmesidir.

Azrailler, Düzenleyiciler ve Vikingler gibi yardımcı çeteler veya “alt gruplar” şerif departmanının başına elli yıldır musallat olmuştur. Üyeler, bakanlık politikasını ciddi şekilde ihlal etmek ve anayasal hakları ihlal etmek, halkı terörize etmek ve diğer milletvekillerini taciz etmek ve muhbirlere karşı misilleme yapmakla suçlandılar.

Görmeyi reddettiğin bir sorunu çözemezsin. Onlarca yıldır LASD’nin çalışma tarzı buydu. Rejim değişiklikleri, departmanın LASD çetelerini kabul eden, koruyan ve reddeden kültüründe hiçbir şeyi değiştirmedi.

Çete üyelerini çaprazlarsanız -yardımcı Rosa Gonzalez’in yaptığı gibi- diğer memurlar sadece sizi dışlamakla kalmaz, ölüme de terk eder.

benGonzalez’in 2015 yılında açtığı bir davada, dövmeli bir Bandito olduğunu yemin altında kabul eden bir çavuşun stajyerini görevden aldığını ve itiraz ederse kariyerini sabote etmekle tehdit ettiğini iddia ediyor. Bir şikayette bulundu ve ardından ceza başladı. Milletvekillerinin, kendisine destek vermeyi reddettiğini iddia ediyor. Bir keresinde, bir marketteki hırsızlığa tek başına müdahale ederken, defalarca telsizle yardım istedi, ama kimse yardımına gelmedi.

Milletvekili Lopez sonunda LA County’den 1 milyon dolarlık bir anlaşma elde etti. Ancak bu anlaşma, LASD yetkililerini denetlemeleri gereken çok sayıda sorunlu memura hitap etmeye teşvik edecek hiçbir şey yapmadı.

Villanueva, görevdeki kişiyi Şerif olmak için üzdü ve sonunda haydut departmanında reform yapacağını düşünen insanlardan bolca destek aldı.

Los Angeles İlçe Demokrat Partisi başkanı Mark Gonzalez, Villanueva’nın tüm üyelerinin kriterlerini karşıladığını söyledi. “Herkes onun Parti’nin sözünü düşündüğünü ve vaaz ettiğini hissetti” dedi. “Şerifin departmanında reform yapmak, evi temizlemek, standartları yükseltmek, toplum destekli polislik yapmak ve güveni yeniden tesis etmekle ilgiliydi.”

Ama seçildikten sonra, Alex Villanueva bir halk adamı olmaktan, sorunun bir parçası olmaya gitti. İşleri değiştirme gücüne sahip olan adam, bunun yerine gücünü milletvekillerini eleştiriden, soruşturmalardan ve LA County sakinlerinden yalıtmak için kullandı. Villanueva, departman içinde çetelerin/kliklerin oluşumunu ele almak için “sıfır tolerans” politikası uygulayacağını iddia etti.

Yalan söyledi.

[T]Departman, hangi üyelerinin dövmesi olduğunu belirlemek için sistematik bir girişimde bulunmadı ve henüz kimseyi bir çete yardımcısıyla bağlantılı olduğu için işten çıkarmadı. Bunun yerine, departmanı iyi tanıyan insanlara göre, Banditos Villanueva altında gelişiyor. East LA milletvekillerinin davası, Villanueva’nın, departmanın iletişim ofisinden sorumlu olduğu iddia edilen bir Bandito’yu atadığını iddia ediyor; daha sonra Cinayet Bürosu kaptanlığına terfi etti ve ardından Dedektif Bölümü komutanı oldu.

Şerif Villanueva – bazen emekli bir LASD yardımcısı olan karısı tarafından yardım ediliyordu – bunun yerine bilgi uçuranlara saldırma, taş duvar gözetim çabalarına ve eleştirmenleri ve rakipleri hakkında soruşturma açma gücünü kullandı. LASD çeteleri gelişmeye devam ediyor, görünüşe göre departmanın başındaki “reformcu”nun LASD’nin sorunlarını çözmekle hiç ilgilenmediğinden emin.

Villanueva, şüpheli çete üyeleri hakkında soruşturma açmak yerine, önde gelen aşırı sağcı bir konuşma başkanı haline geldi ve Fox News’te “soldan uyanma” hakkında aptalca şeyler söyleyerek kolluk kuvvetlerinin işlerini yapmasını çok zorlaştırdı. Elli yıllık departman çetelerinin onun sorunu olmadığını iddia ediyor. Bunun yerine, ele almayı reddettiği sorunu, rakipleri tarafından kendisine saldırmak için kullanılan sahte haberler olarak tasvir ediyor.

Villanueva’nın şerif olarak ilk hareketlerinden biri, LASD çevresinde “Ürpertici Carl” olarak bilinen, kovulmuş bir milletvekili (ve şüpheli çete üyesi yardımcısı) Carl Mandoyan’ı yeniden işe almak oldu. Mandoyan, şüpheli aile içi şiddet, takip etme ve müfettişlere yalan söyleme dahil olmak üzere çeşitli ihlaller nedeniyle feshedilmişti. Mandoyan ayrıca, bu LASD çetesine üyeliğini simgelediği iddia edilen bir Grim Reapers dövmesi de giydi – Mandoyan’ın bir kadın LASD stajyerini kolluk kuvvetleri kariyerine son vermekle tehdit ettiği bir telefon görüşmesinde bahsettiği bir şey. Tehditleri de fizikseldi: iddiaya göre stajyeri boğdu ve iki kez onun evine girmeye çalıştı.

Villanueva, Mandoyan’ı haksız yere suçlanan Duke lakros oyuncularıyla karşılaştırdı. Kamu Hizmeti Komisyonu işten çıkarmayı onayladı, ancak Villanueva, Şerif olarak seçilme yarışı sırasında sessizce Mandoyan’ı şoförü olarak işe aldı. Villaneuva göreve geldiğinde (villanueva’nın Demokratların düşündüğü reformcu olmadığını açıkça bilen eyaletin en büyük polis sendikalarından birinin desteği sayesinde), Mandoyan yeniden işe alındı ​​ve 18 aylık geri ödeme ile ödüllendirildi.

Tek sorun Villanueva değil. Karısı Vivian’ın da çok fazla gücü vardı. Villanueva’nın departmanın suistimalini ele almayı reddetmesinden şikayet edenlerin keşfettiği gibi, kurulmuş bir LASD vekili ve mevcut Şerif ile evli olmanın faydaları var.

Bir noktada, Doğu Los Angeles milletvekilleri Vivian’ın erişilebilir olduğunu anladılar. Kariyer ortası yardımcısı bana “Ağını oluşturmaya başladı” dedi. “Doğu LA ile ilişkili insanlar birçok kez terfi aldı.” Villanueva ile çalışan vekil, “Ben buna gizli formül diyorum – yakın çevredeki birinden bir tanıtım alın, ona mesaj atın ve ona acıklı hikayenizi anlatın” dedi. Düzenleme, Vivian’ın sadıkları ilerletmesine yardımcı oluyor. Eski içeriden birine göre, Vivian kocasını zayıflatabilecek kişileri takip ederek “Her yerde casuslarım var” diyerek övünüyor.

Bu erişim ve bağlılığın pratikte anlamı budur.

Vivian’ın belirli bir arkadaşı olan Carrie Robles-Placencia, kariyerini iktidara yakınlığı sayesinde kurtarmış gibi görünüyor. 2017 yılının Kasım ayında bir akşam, Doğu LA İstasyonunda daha önce Vivian altında çalıştığı bildirilen bir stajyer olan Robles-Placencia, bir departman SUV’sini bir çağrıya götürüyordu. Sirenini açmadan kırmızı ışıkta geçti ve başka bir araba ile çarpıştı. Meydana gelen çoklu araba kazasında, Robles-Placencia kaldırıma çıktı ve burada anneleriyle birlikte duran yedi ve dokuz yaşlarında iki çocuğa çarptı ve onları öldürdü.

Kazaya müdahale eden LAPD, Robles-Placencia’yı hatalı buldu ve ilçe yerleşimler için 22 milyon dolardan fazla ödeme yaptı. Ancak bölge savcısı suç duyurusunda bulunmayı reddetti ve Robles-Placencia’nın disiplin cezası almadığı bildirildi.

Villanueva veya eşinin tarafını tutmak, maaşınızı almak için çocukların soğuyan cesetlerinin üzerinden geçebilmek anlamına gelir. Robles bir vekil değil, ancak şimdi Şerif’in “Yönetici Proje Ekibi” için çalışıyor, genellikle Şerif’in karısının eşlik ettiği bir ilçe aracını kullanıyor. Vergi mükellefleri sadece Robles’ın ilçe maaşı için değil, aynı zamanda LASD vekili olarak eğitim görürken pervasız sürüşünün kurbanlarına ödenen 22 milyon dolarlık uzlaşma için de kancada.

Kendini reformcu ilan edenlerden sakının. Bu Şerif görevden alınırsa ve görevden alınırsa, LASD, birden fazla federal soruşturmayla karşı karşıya kalan bir şeriften miras kalandan bile daha kötü olacak. Onları düzeltme gücüne sahip kişiler, onların gerçekten sorun olduğuna inanmazsa, sorunlar çözülemez. Birleşik Devletler’deki şeriflerin çok fazla gücü var. Seçmenlerin kaprislerine tabi olmaları, görevdeyken olağanüstü miktarda zarar verme güçleri olmadığı anlamına gelmez. Belki de konumlarını özel hale getirmenin zamanı geldi, bu da onları kamudan ihraç edilmeye daha az maruz bırakabilir, ancak konumlarını kötüye kullandıklarında yerel yetkililer tarafından bok atılmaları çok daha olasıdır.

Under: alex villanueva, california, çeteler, la şerif departmanı, lasd, los angeles, şerif çeteleriKaynak : https://www.techdirt.com/2022/06/07/sheriff-who-claimed-he-would-clean-up-the-los-angeles-sheriffs-department-gang-problem-has-instead-allowed-it-to-thrive/

Yorum yapın