Lityum-silikon piller, Sila’nın Mercedes anlaşmasıyla güven oyu aldı – Teknolojik Haberler


Bilim adamları yıllardır ve mühendisler, daha fazla silikon ekleyebilmeleri durumunda lityum iyon pillerin güçleneceğini tahmin ettiler. Laboratuarda, tahmin gerçekleşti, ancak yalnızca kısa bir süre için. Malzemenin bir dezavantajı vardı – tekrar tekrar şarj edildikten sonra kırılgan hale geldi.

Sila sorunu çözdüğünü düşünüyor gibi görünüyor. Başlangıç, stratejik ortağı Mercedes-Benz ile birlikte, silikon anot malzemesinin 2025 yılında elektrikli bir G-Serisi’nde görünmesini planladığını duyurdu. Bu, Sila’nın teknolojisinin otomobil üreticisinin yüksek gereksinimlerini karşılayabileceğinden emin olduğunu gösteriyor. Ayrıca, bloklu SUV’ye iyi bir menzil sağlamak için malzemeyi yeterli miktarda üretebilir.

Tesla Roadster için pil tasarlayan CEO Gene Berdichevsky, grafit anotları silikonla değiştirmek amacıyla şirketi kurdu ve on yıldan fazla bir süredir silikon anotunu mükemmelleştirmek için çalışıyor. Bu ısrar meyvesini veriyor gibi görünüyor.

Bugün, neredeyse tüm lityum iyon piller, şarj olurken lityum iyonları için sabit bir yuva sunduğu için grafit kullanır. Ancak grafit, özellikle silikonla karşılaştırıldığında, çok enerji yoğun değildir. Bir lityum iyonu tutmak için grafitin göreve altı karbon atomu ayırması gerekir. Yine de bir silikon atomu dört lityum iyonunu tutabilir.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/18/lithium-silicon-batteries-get-vote-of-confidence-with-silas-mercedes-deal/

Yorum yapın