Linux Mint 21 betaya girdi • Kayıt


Linux Mint’in bir sonraki sürümü beta test aşamasına ulaştı. Reg yeniliklere bir göz attı.

Mint ekibi, haftanın başında gönderildi “Vanessa” kod adlı Linux Mint 21 sürümü için beta ISO görüntüleri. 2014’te Mint 17’den bu yana her sürümde olduğu gibi, en son Ubuntu LTS sürümünü temel alır. Mint 21 için bu, 22.04 anlamına gelir, yani bu bir beta sürümü olsa da oldukça sağlam bileşenlerden yapılmıştır. En son Nane Blog bazı değişiklikleri açıklıyor ve yakın zamanda bazılarına da değindik. Timeshift yedekleme aracını tartıştığımızda.

Ayrıca her zamanki gibi, Windows benzeri üç farklı masaüstüne sahip sürümler olacak: biri Mint’in kendisine ait Tarçın sürümü 5.4biri GNOME 2’den çatallanmış MATE masaüstüne ve diğeri hafif Xfce masaüstüne sahip.

Her üç sürümü de VM’lerde denedik. Mint’in kurulum süreci bu günlerde çok düzgün ve üçü de mükemmel bir şekilde kuruldu ve iyi çalıştı, ancak bir VM içinde çalıştıklarını kaydetmediler – Sürücü Yöneticisi bile yapmadı – bu nedenle hiçbir varyant sığacak şekilde otomatik yeniden ölçeklendirme gibi incelikler sunmadı pencere.

Mint 21'in Xfce sürümü, kalın tıknaz simgelerini diğer sürümlerle paylaşıyor

Mint 21’in Xfce sürümü, kalın tıknaz simgelerini diğer sürümlerle paylaşıyor

Gerçekten de çarpıcı olan, üçünün de birbirine ne kadar çok benzediğidir. Hepsi aynı sessiz renk düzenine sahiptir, birçok dağıtımdan daha ölçülü ve zevklidir. İsterseniz renk düzenini değiştirmenizi ve genel olarak açık veya koyu modları seçmenizi kolaylaştıran samimi bir Hoş Geldiniz ekranı vardır. Bu ayrıca güncellemelere, sistem anlık görüntülerine ve diğer kullanışlı araçlara kolay erişim sağlar. Bunlardan biri, Flatpak’ın Flathub deposuna erişimi içeren bir Yazılım Yöneticisidir, yani Chrome, Skype, Teams ve Steam gibi faydalı özel ücretsiz yazılımları içerir.

Yine de, varsayılan olarak Flatpak olarak hiçbir uygulamanın yüklenmediğini belirtmekte fayda var. Nane 20.3’te not edildi – en son sürüm – Mint, Firefox’un doğrudan Mozilla’dan yerel olarak paketlenmiş güncel bir sürümünü içerir – Ubuntu’nun aksine ve gerçekten Debian’ın aksine. Ayrıca şunları içermeyecek: systemd-oomd aracıneden olan sorunlar diğeri için dağıtımlar.

Mint 21'in MATE sürümü daha özelleştirilebilir bir uygulama başlatma menüsüne sahiptir, ancak bunun dışında çarpıcı biçimde benzerdir.

Mint 21’in MATE sürümü daha özelleştirilebilir bir uygulama başlatma menüsüne sahiptir, ancak bunun dışında çarpıcı biçimde benzerdir.

Xfce sürümü en hafifi olmaya devam ediyor, ancak yalnızca marjinal. Yeni kurulduğunda ve güncellendiğinde 556MB RAM ve 8GB disk kullandığını gördük. MATE sürümü, bu son kaynak kullanımına göre 571 MB RAM ve 8.2 GB disk kullandı, yalnızca çok az daha fazlası karşılaştırmak. MATE’in öncüsü GNOME 2, o zamanlar hafif bir masaüstü olmasa da, bu çok uzun zaman önceydi – GNOME 2 20 yaşında. 2022’de MATE ve Xfce yakından karşılaştırılabilir ve her ikisi de modern standartlara göre nispeten hafiftir.

Tarçın ise GNOME 3’ün 3D hızlandırma ve yoğun bir şekilde birleştirme kullanan bir çatalıdır. LLVMboru, donanım OpenGL hızlandırması olmayan hızlı bir 64-bit bilgisayarda oldukça iyi performans gösterir. Tarçın daha karmaşık bir masaüstüdür ve Mint 21 beta’da diğer ikisinden daha fazla RAM (630MB) kullanır, ancak yalnızca 7.9GB disk kullanır.

Mint olgun bir ürün olmasına ve bu Ubuntu’nun bir LTS sürümüne dayanmasına rağmen, hepsi aynı, bunlar beta ürünlerdir. Kaynak kullanım sayıları pekala değişebilir ve performansı ölçmek adil olmaz. Hiçbir baskıda şovu durduran bir sorunla karşılaşmadığımızı söylemek yeterli. Son birkaç Mint blog gönderisi, şu anda en büyük çabanın yükseltme ve güncelleme işlevselliğini test etmeye gittiğini gösteriyor.

Tarçın masaüstü, GNOME teknolojisini kullanır, bu nedenle hiDPI ve kesirli ölçekleme için daha iyidir, ancak özelleştirmesi daha zahmetlidir

Tarçın masaüstü, GNOME teknolojisini kullanır, bu nedenle hiDPI ve kesirli ölçekleme için daha iyidir, ancak özelleştirmesi daha zahmetlidir

Orada bir pay Yine de, üç masaüstü arasında örtüşme. Xfce, kullanımda belki biraz daha duyarlıdır ve dikey panelleri üçünün en iyisi olarak kullanır. Yatay panelleri tercih ederseniz, MATE çok özelleştirilebilir ve iyi çalışır. Kesirli ölçeklemeye veya farklı ölçeklendirme faktörlerinde veya yenileme hızlarında farklı monitörlere ihtiyacınız varsa, Tarçın bunları daha iyi halleder.

Mint 21 gerçekten çok iyi şekilleniyor. Sorunsuz, dağınık olmayan bir masaüstü işletim sistemi istiyorsanız, belki Windows’un eski ve yıpranmış kopyası veya bir artık desteklenmeyen Mac, Mint 21 olması çok muhtemel görünüyor. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/07/14/mint_21_beta/

Yorum yapın