Linux için Windows Alt Sistemi Microsoft Store’da kullanıma sunulduMicrosoft Corp. bugün Linux için Windows Alt Sisteminin artık genel kullanıma sunulduğunu söyledi. En son sürüm Microsoft Store’da bulunabilir.

Sıklıkla anıldığı şekliyle WSL, daha önce yalnızca önizlemede ve yalnızca Windows 11 kullanıcıları için mevcuttu, ancak güncelleme, Windows 10 çalıştıranların da indirebileceği anlamına geliyor. Bu muhtemelen iyi bir haber çünkü WSL, geliştiricilerin Windows tabanlı bir kişisel bilgisayarda, geleneksel bir sanal makinenin veya ikili önyükleme kurulumunun ek yükleri olmadan bir GNU veya Linux ortamını çalıştırmalarını sağlayan popüler bir araçtır.

İçinde Blog yazısı Salı günü, Windows Geliştirici Platformu Program Yöneticisi Craig Loewen, amacın olabildiğince çok kişinin WSL’nin Mağaza sürümünü kullanmasını sağlamak olduğunu söyledi. en yeni özellikler. Microsoft son zamanlarda bir dizi önemli uygulamasını Microsoft Store’a gönderiyor.

Güncelleme kesinlikle WSL’yi çalışır duruma getirmeyi kolaylaştırıyor. Önizleme sürümünü yüklemek için, kullanıcıların önce makinelerini Windows 10 yerine Windows 11 çalıştıracak şekilde yükseltmeleri gerekiyordu. WSL’yi Microsoft işletim sisteminin eski sürümüyle kullanmak kesinlikle mümkün değildi. Şimdi, bu artık bir problem değil.

Loewen, “WSL’nin Windows içi sürümü yine de kritik hata düzeltmeleri alacak, ancak WSL’nin Mağaza sürümü, yeni özelliklerin ve işlevlerin ekleneceği yerdir,” diye açıkladı Loewen.

Loewen’e göre, WSL’yi Windows Mağazası aracılığıyla kullanıma sunma kararı “topluluk talepleri” sonrasında verildi. Artık varsayılan yükleme seçeneği olduğunu söyledi, bu nedenle komut satırını “wsl –install” veya wsl -update” çalıştırmak için kullananlar da Mağaza sürümünü alacak. Loewen, “Artık sistemi WSL çalıştırabilen herkes grafik uygulamalara ve (isteğe bağlı) sistemd desteğine erişebilir ve umarım hangi WSL sürümüne sahip olduklarını, neye ihtiyaçları olduğunu ve farklılıkların ne olduğunu merak ederek daha az zaman harcayabilir” dedi.

Kullanıcıların Windows 10 21H1 veya üstünü çalıştırması gereken bazı sınırlamalar vardır. Dolayısıyla WSL, Windows 10’un eski sürümlerinde hala desteklenmemektedir.

Yine de güncelleme, herhangi bir nedenle Windows 10’u 11’e tercih eden çok sayıda kullanıcı tarafından büyük olasılıkla memnuniyetle karşılanacaktır. StatCounter’ın en son istatistiklerine göre, tüm Windows kullanıcılarının %71’i hala Windows 10 kullanıyor. Windows 11, tüm kullanıcıların yalnızca %15’ini oluşturuyor.

Resim: Microsoft

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Services ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha pek çok aydın ve uzmanın yer aldığı topluluğa katılın.Kaynak : https://siliconangle.com/2022/11/23/windows-subsystem-linux-launches-microsoft-store/

Yorum yapın