Linux için Windows Alt Sistemi herkes için Microsoft Store’a geliyor


Neden önemli: Windows’un içine gizlenmiş küçük Linux çekirdeği büyüdü ve Microsoft Store entegrasyonu sayesinde artık işletim sisteminin uygun, kararlı bir parçası. Güncellemeler bu şekilde daha kolay ve hızlı olacaktır.

İlk sürümden dört yıl sonra, Linux için Windows Alt Sistemi (WSL) olarak bilinen uyumluluk katmanı, Windows’un ayrılmaz bir parçası haline geldi. Açıklandığı gibi Microsoft Program Yöneticisi Craig Loewen tarafından hazırlanan WSL’nin Microsoft Mağazası sürümü, “Önizleme” etiketini kaldırıyor ve genel kullanıma açılıyor.

Windows 10 ve Windows 11 kullanıcılarının her ikisi de Mağazadaki en son WSL sürümü, artık yazılımın varsayılan sürümüdür. Bu şekilde, WSL, Windows’un isteğe bağlı bir bileşeni olmaktan çıkacak ve Microsoft, Windows işletim sistemi güncellemesini beklemeden güncellemeleri ve hizmetleri daha hızlı ve daha verimli bir şekilde sağlayabilecektir.

Linux için Windows Alt Sistemi, geliştiricilerin ve uzman kullanıcıların bir GNU/Linux ortamını doğrudan Windows üzerinde çalıştırmasına izin verir. Yazılım, üçüncü taraf yazılımları yüklemeye veya herhangi bir şeyi değiştirmeye gerek kalmadan çoğu Linux komut satırı aracını, yardımcı programını ve uygulamasını sunar. Kullanıcılar, geleneksel bir sanal makinenin veya çift önyükleme kurulumunun ek yükünden kaçınarak üretkenliği artırabilir.

En son WSL sürümü sayesinde, Windows kullanıcıları en sevdikleri Linux dağıtımını seçebilirler. Yüklemek grep, sed, awk veya diğer ELF-64 (Linux) ikili dosyaları gibi komut satırı araçlarını çalıştırmak için Microsoft Store’dan. Ayrıca Bash betiklerini ve daha fazlasını çalıştırabilirler.

Projenin en son geliştirmesi olan WSL 2, Linux çekirdeklerini hafif bir sanal makinede çalıştırabilme özelliği sayesinde dosya sistemi performansını, uyumluluğunu ve entegrasyonunu önemli ölçüde geliştirir. Kullanıcı deneyimi her iki sürüm için de aynıdır.

Linux için Windows Alt Sistemi sürüm 1.0.0 yüzlerce hata düzeltmesi ve iyileştirme içerir. WSL’nin Microsoft Store’da genel kullanıma sunulan sürümü, Windows 11 ile aynı Linux GUI uygulaması desteğini Windows 10’a getiriyor. Ancak, şimdilik yalnızca Windows 10 21H1 veya üzeri ve Windows 11 21H2 veya sonraki sürümleri için güncelleme sunulacak.Kaynak : https://www.techspot.com/news/96753-windows-subsystem-linux-comes-microsoft-store-everyone.html

Yorum yapın