Linus Torvalds, Linux çekirdeğinin ‘Retbleed’ konusunu ele aldığını söylüyor • Kayıt


Linux çekirdek geliştiricileri, geri çevrilmiş eski Intel ve AMD silikonunda spekülatif yürütme hatası, ancak düzeltme basit değildi, bu nedenle imparator penguen Linus Torvalds bir sonraki sürümün teslimatını bir hafta geciktirdi.

“Bu ambargolardan birini yaşadığımızda [hardware] bekleyen sorunlar, yamalar açık geliştirmeyi alamadı ve sonuç olarak, sahip olduğumuz tüm otomasyon oluşturma ve test altyapısı tarafından yapılan tüm olağan sağlık kontrollerini kaçırdı,” Torvalds yazdı Çekirdeğin 5.19 sürümü için yedi sürüm adayının teslim edildiğini açıklayan bir gönderide.

“Yani sürpriz değil – bazı köşe vakaları için daha sonra çeşitli küçük düzeltme yamaları da oldu.”

Gecikmenin tek nedeni retbleed değil.

Torvalds, “Geçen hafta, bağımsız olarak bir uzatma talebinde bulunan iki başka geliştirme ağacı daha vardı, bu nedenle 5.19, son sürümden önce gelecek hafta sonu ek bir rc8’e sahip sürümlerden biri olacak.”

“Yağmur yağdığında yağar,” diye ekledi. “İşler gerçekten o kadar da kötü görünmüyor. Sanırım Retbleed serpintisini tamamen hallettik (tahta vurun).”

Daha fazla zamana ihtiyaç duyan diğer iki ağaç, btrfs dosya sisteminin yanı sıra, bazı parlak yeni Intel Alder Lake silikonlarında görünüşe göre bazen istemeden grafik güçlendiricileri devre dışı bırakan Intel GPU’lar için denetleyiciler için bellenimle ilgilidir. Torvalds, her iki sorunun da kontrol altında göründüğünü bildirdi, “Yani çok büyük bir sorunumuz yok ama kesinlikle fazladan bir hafta gerekiyor.”

Bu çok yazık çünkü geçen hafta Torvalds ifade Yedi sürüm adayının tercihine paralel olarak, yedi sürüm adayının bu sürüm için sonuncu olacağını umuyordu.

Torvalds’ın gönderisindeki hiçbir şey, daha fazla gecikmenin beklenebileceğini göstermiyor, bu nedenle yeni bir çekirdek önümüzdeki hafta piyasaya sürülecek. Daha sonra, son haliyle Uzun Vadeli Destek sürümü olarak seçilebilecek olan 5.20 sürümü gelecek. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/07/17/linux_5_19_rc7/

Yorum yapın