‘Lightyear’ Sonunda Disney Plus’ı Vurdu. İşte Neden Oraya Varmak 6 Hafta Sürdü?


COVID-19 salgını başladığından beri sinemalara giden ilk Pixar filmi olan Lightyear, sinemalara indikten altı hafta sonra Çarşamba günü Disney Plus’ı vurdu.

Bu, Disney’in Pixar’a beyaz perdede tekrar özel bir çıkış yapma yolundaki ilk girişimiydi, ancak şimdiye kadar, Lightyear’a verilen yanıt çok etkileyiciydi – bazı satış noktalarında “” sıfatını yaymaya yetecek kadar.bomba

Bundan önce, Şubat 2020’de Onward’dan bu yana her Pixar filmi, bunun yerine Disney Plus’ta yayınlanmak üzere esasen sinemaları atladı: Aralık 2020’de Soul, Haziran 2021’de Luca ve Şubat 2022’de Turning Red. Ve daha geniş anlamda Disney filmleri için akış stratejisi tamamen şu şekildeydi: haritanın üzerinde. encanto yayından önce sinemalarda bir ay geçirdi. İçin hayret‘s sonsuzlar, iki oldu. West Side Story, yalnızca sinemalarda oynadıktan yaklaşık üç ay sonra Disney Plus’ı vurdu.

Disney, bir animasyon filmini sinemalardan yayın akışına en son taşıdığında, bir fenomen haline geldi. Lightyear’ın Disney Plus’a inişi, filmin Encanto’nun başarısını tekrar edip edemeyeceğini veya bu Toy Story başlangıç ​​hikayesinin lansmanının her yerde bir tekleme olup olmadığını kanıtlayacak.

Başlatılamadı

Geçen yıl, film hayranları pandemi tecritinden çıktıkça ve sinemalar tekrar açılmaya başladıkça yetişkinlere yönelik filmlerin bilet satışları artmaya başladı. Ancak Pixar’ın uzmanlık alanı olan aile filmleri, tiyatroya gitmekte zorlanıyordu. Ebeveynler, diğer yetişkin film izleyicilerine kıyasla, koronavirüs mutasyona uğramaya ve yayılmaya devam ederken, gençlerini kalabalık sinemalara getirme risklerine karşı daha duyarlıydı. Çocuklar için COVID aşısı, Lightyear’ın açılmasından sonraki güne kadar mevcut değildi ve bir çocuğun koronavirüs enfeksiyonu, haftalarca okul veya kreş eksikliği ve diğer aile planlarının raydan çıkması anlamına gelebilir.

Pixar filmlerini doğrudan Disney Plus’a koymak, özünde hem daha fazla aboneyi cezbetmek hem de sahip oldukları aboneleri korumak için bir stratejiydi. Bu gibi dağıtım çağrılarından sorumlu Disney yöneticisi Kareem Daniel, Turning Red duyurusunda, hem Soul hem de Luca’nın Disney Plus aboneleri tarafından doğrudan hizmete gittiklerinde “coşkuyla kucaklandıklarını” belirtti.

Ve Disney, üç Pixar filmini doğrudan Disney Plus’a göndererek, Pixar’ın kritik konulardaki bozulmamış itibarını da koruyor olabilir. ve gişe başarıları, bazı uzmanlara göre: Disney, Pixar filmlerini sinemalara koymazsa, hayal kırıklığı yaratan tiyatro gösterimleri olamaz.

Bir büst veya bir itme?

Lightyear’ın vizyona girmesine kadar geçen aylarda sinemaseverler franchise filmlerine akın etti. Spider-Man: No Way Home, pandemiden bu yana dünya çapında gişede 1 milyar doları aşan ilk film oldu. O zamandan beri, Top Gun: Maverick’te de var ve Jurassic World Dominion ve Doctor Strange in the Multiverse of Madness yakın.

Ancak şimdiye kadar, Lightyear’ın gişe rekoru ezici oldu. Lightyear dünya çapında 222 milyon dolar hasılat elde etti. Pixar’ın herhangi bir pandemik kesinti içermeyen son sürümü olan Toy Story 4, aynı aşamada küresel gişede 1 milyar dolardan birkaç santim uzaktaydı. Ve tüm aile dostu filmlerin mücadele ettiği gibi değil. Minyonlar: The Rise of Gru, Lightyear’dan bir ay sonra çıktı, ancak Lightyear’ın dünya çapındaki hasılatını üç katından fazla artırdı.

Başka bir Disney aile filmi için – Encanto – tiyatroya özel dönem aslında onun popülaritesini azaltıyor gibi görünüyordu.

Encanto, 24 Kasım’da sinemalarda gösterime girdi; bir ay sonra, tüm abonelere hiçbir ek ücret ödemeden Disney Plus’ta yayınlanmaya hazır hale geldi.

Encanto’nun özel tiyatrosu sırasında, gişe performansı vasattı. Filmin toplam yurt içi bilet hasılatı o dönemde sadece 86 milyon dolardı. Disney’in Frozen 2’si, pandemi öncesi ilk hafta sonu boyunca ve hatta Lightyear, bir ay sonunda 115 milyon doları temizlemeyi geride bıraktı.

Ancak Encanto bir kez yayın yapmaya başladığında, bir fenomene dönüştü. Encanto film müziği tırmandı Billboard’un müzik listelerinde 1 numaraya yükseldi. Müzikal numaralarının videoları YouTube’daki en popüler şarkılar arasında. Filmin en bilinen şarkısı Bruno Hakkında Konuşmuyoruz. TikTok meme. Ancak Encanto Disney Plus’a ulaşana kadar bunların hiçbiri olmadı.

Lightyear Disney Plus’a ulaştığında, baştan beri ihtiyaç duyduğu roket desteğini elde edebilir.Kaynak : https://www.cnet.com/tech/home-entertainment/lightyear-finally-hit-disney-plus-heres-why-it-took-6-weeks-to-get-there/#ftag=CAD590a51e

Yorum yapın