Lightyear, Amiral Gemisi Solar EV Üretimini Askıya Aldı, Odak Noktasını Yeni Modele KaydırdıIşıkyılı 2. (Resim: Işıkyılı)Dünyanın ilk üretim güneş enerjili elektrikli aracından sorumlu olan Hollandalı otomobil üreticisi Lightyear, büyük bir dönüşüm geçiriyor. Lightyear 0’ı piyasaya sürdükten sadece iki ay sonra Lightyear, tamamen en yeni versiyonu olan Lightyear 2’ye odaklanmak için amiral gemisi modelinin üretimini askıya aldığını duyurdu.

İki yılı aşkın bir süredir bağış toplama, prototip tasarımı, test etme ve diğer hazırlık çalışmalarının ardından Lightyear nihayet Kasım 2022’de Lightyear 0’ın üretimine başladı. güneşten her gün 70 kilometreye (yaklaşık 43 mil) kadar menzil topluyor. Bu, 0’ın prize takılmadan aylarca gitmesini sağlar. Keskin, aerodinamik bir dış ve temiz bir iç kısım ekleyin ve etkileyici küçük bir arabanız var – uyarılar, 262.000 $ ‘lık biraz yüksek fiyat etiketi ve Lightyear’ın sahip olmadığı. Müşterilere tam olarak kaç tane 0 sattıklarını açıkladılar.

Ancak montaj hattındaki 0’ın zamanı çoktan kapandı. İçinde Beyan, Lightyear Pazartesi günü, ödemesi yapılmış olanlar da dahil olmak üzere (görünüşe göre) 0’ın üretimini durdurduğunu duyurdu. Bu, Lightyear 2’nin ticari tanıtımının yolunu açacak.

Yeni üretim dışı Işıkyılı 0. (Resim: Işıkyılı)

Lightyear, “İlk olarak Lightyear 0’ı geliştirdik… aynı zamanda daha geniş bir kitle için uygun fiyatlı güneş enerjisiyle çalışan elektrikli araç Lightyear 2’yi geliştirdik” dedi. “Vizyonumuzu korumak için odağımızı ve kaynaklarımızı tamamen Işıkyılı 2’ye yönlendirmeye karar vermek zorundaydık. Bu aslında Işıkyılı 0’ın üretimini askıya almamız gerektiği anlamına geliyor.”

Şirket, Lightyear’ın kendisi ile fikri mülkiyet ve üretim kuruluşları arasındaki tüm ödemeleri durdurmak için dilekçe verdiğini söylemeye devam ediyor. 2023’te bir Lightyear 0 almayı uman sürücüler aniden ve resmi olarak görevden alındı: Otomobil üreticisinin web sitesindeki “Lightyear 0’ınızı yapılandırın” bağlantısını tıkladığınızda 404 hatası alıyorsunuz.

Lightyear, mevcut mali durumuna kaşlarını kaldırarak, “önümüzdeki haftalarda bazı önemli yatırımları tamamlamayı” umduğunu ve odağını 2’ye kaydırdığını söyledi. çatıya entegre edilmiş güneş panelleri sayesinde 500 millik etkileyici bir tek şarj menzilini koruyor. Lightyear şimdiden 20.000 filo ön siparişi aldı ve 40.000 kişi aracın bekleme listesine katıldı; bu, sürücülerin yapabileceği bir şey hala yapotomobil üreticisinin sözünü tutma yeteneği konusunda zaten şüpheci hale getirilmedilerse.

Şimdi Oku:

  • 2022’de Kaliforniya Yeni Araba Satışlarının yaklaşık %19’u Sıfır Emisyonlu Araçlardı
  • Araştırma Firması, ABD’nin 2030’a Kadar 2,3 Milyon EV Şarj Cihazına İhtiyacı Olacağını Söyledi
  • Cadillac 300.000 Dolarlık ‘Amiral Gemisi’ EV’yi Tanıttı: Celestiq ile TanışınKaynak : https://www.extremetech.com/extreme/342551-lightyear-suspends-flagship-solar-ev-production-shifts-focus-toward-new-model

Yorum yapın