Lightspeed, yeni Hindistan ve Güneydoğu Asya fonu için 500 milyon dolar artırdı – Teknolojik Haberler


Lightspeed, küresel yatırımcıları giderek daha fazla cezbeden Güney Asya pazarında daha derin yatırımlar yapmak için göründüğünden, bölgeler için en büyüğü olan en yeni Hindistan ve Güneydoğu Asya fonu için 500 milyon dolar topladı.

Lightspeed India için dördüncü olan fon, 500 milyon dolarla sabit sınırlıydı, bu da ek sermaye artırmak istemediği anlamına geliyordu, 275 milyon dolarlık üçüncü Hindistan fonunu 2020’de açıklayan firma söyledi.

Salı günü yapılan duyuru, Teknolojik Haberler’ın Lightspeed’in yeni Hindistan ve Güneydoğu Asya fonu için fon toplama müzakerelerini başlattığını ve yaklaşık 500 milyon dolar toplamayı hedeflediğini söyleyen Nisan raporunu doğruladı.

Lightspeed ayrıca Salı günü yaptığı açıklamada, Hindistan ve Güneydoğu’nun da dahil olduğu çeşitli fonlarda 7 milyar doları aştığını söyledi.

Lightspeed, 10 yılı aşkın bir süre önce Hindistan’a yatırım yapmaya başladı ve Hindistan’ın en değerli girişimi Byju’s, SaaS firması Innovaccer, e-ticaret devi Udaan, sosyal medya devi ShareChat ve ödeme devi Razorpay dahil olmak üzere hızla büyüyen birkaç yeni girişimin etkileyici bir portföyünü topladı.

Son on yılda Güneydoğu Asya pazarına yatırım yapmaya başladı ve o zamandan beri Jeff Bezos tarafından desteklenen Ula ve araç çağırma devi Grab dahil olmak üzere birçok girişimi destekledi.

Rahul Taneja, Hindistan ve Güneydoğu Asya’da dokuz ortaktan oluşan bir ekibe sahip olan firma, fonunun büyüklüğünü neredeyse iki katına çıkarıyor, çünkü genç bir girişim grubu daha derin ve daha yeni sorunları çözmeye çalıştıkça bölgelerde daha fazla fırsat görüyor, dedi. Teknolojik Haberler ile bir röportajda Lightspeed’de bir ortak.

“Hindistan internet 1.0’ın başladığı 15 yıl geriye giderseniz, MakeMyTrip ve BookMyShow gibi dijital ürünlerin ticaretten ticarete pazaryerlerinin ortaya çıktığını gördük. Artık Hindistan internet ekonomisi, pek çok yeni sektörle çok daha geniş ve bu sektörlerde çok fazla derinlik var” dedi.

“Artık giderek artan bir şekilde gördüğümüz bir diğer ilginç faktör, girişimlerini başlatmayı seçen girişimcilerin kalitesi. İnancımız şu ki bugün çok daha geniş oynama fırsatımız var” dedi.

Çoğu fon gibi, Lightspeed de pandemi patlak verdikten sonraki ilk aylarda frene bastı. Lightspeed’in stratejisini ilginç kılan şey, geçen yıl rekor çılgınlık finansman döngüsüne katılmayı büyük ölçüde reddetmesidir.

Lightspeed’in ortaklarından Hemant Mohapatra, Teknolojik Haberler ile yaptığı röportajda, “Lightspeed, geri döndüğümüz girişimler konusunda oldukça seçici davrandı” dedi. “Asla en çok anlaşma yapan fon listelerinde olmak istemiyoruz.”

“Geçen yıl, çok yüksek değerlemelerle çok yüksek momentumlu hafta sonu anlaşmaları görüyorduk. Çoğunlukla söyleyeceğim, bu anlaşmalar çıtamızı karşılamadı ve sonunda bu şirketleri geçtik. Geçen bir buçuk yıl boyunca işaretçiye kıyasla dağıtım hızımız daha yavaştı” dedi.

Daha önce AMD, Google ve Andreessen Horowitz’de çalışmış olan Mohapatra, Lightspeed’in anlaşma faaliyetlerinin yaklaşımı ve hızı ile tutarlı kaldığına ve hala geçen yılla aynı hızda yatırım yapmaya devam ettiğine dikkat çekti. Daha hızlı.

“Bu bizim için bilinçli bir seçim alanı. Taneja, “Son birkaç yıldır, yatırımların hızı ve desteklediğimiz şirket türleri etrafında stratejimizde herhangi bir değişiklik yapıp yapmamamız gerektiği konusunda defalarca tartıştık” dedi. “Bence oldukça sağduyulu davrandık ve geriye dönüp baktığımızda bu harika görünüyor.”

“10 şirket hakkında heyecanlanırsak, bunların on tanesine de yatırım yapacağız. Bunların hiçbirinden heyecan duymazsak yatırım yapmayacağız” dedi.

İki ortak, Lightspeed’in tüketici interneti, SaaS, fintech ve edtech gibi alanlara odaklanmaya devam edeceğini belirterek, firmanın web3 startup’larındaki yeni fırsatları giderek daha fazla değerlendirdiğini de sözlerine ekledi. Lightspeed India, son bir yılda dokuz web3 girişimine yatırım yaptı.

Aynı zamanda yatırım fırsatları konusunda da aşamalı bir agnostiktir. Taneja, Lightspeed India’nın firmanın diğer kollarıyla yakın çalıştığını ve gerektiğinde, küresel fonun Udaan ve Razorpay vakalarında gördüğümüz gibi büyük çekleri sağladığını söyledi.

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi, son 12 yılda çok sayıda yüksek profilli yatırımcıyı kendine çekti. 10 yılı aşkın süredir Güney Asya pazarına da yatırım yapan Sequoia ve Accel, geçtiğimiz günlerde yeni fonlar açıkladı. SoftBank, Alpha Wave Global ve Tiger Global de son yıllarda Hindistan’daki yatırımlarının hızını artırdı. SoftBank, yalnızca geçen yıl Hindistan’a 3 milyar doların üzerinde yatırım yaptı. Teknolojik Haberler’ın Pazartesi günü bildirdiğine göre, Tiger Global bugüne kadar ülkeye 6,5 milyar dolar yatırım yaptı.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/12/lightspeed-raises-500-million-for-its-new-india-and-southeast-asia-fund/

Yorum yapın