Kuzey Amerika ve Avrupa insurtech’leri 2021’de rekor kıran bir rekordan sonra yeniden ayarlanıyor – Teknolojik Haberler


ne kadar fark bir yıl yapar.

Nisan 2021’de Teknolojik Haberler, bir risk sermayedarının “Avrupa insurtech halka arz döneminin yakında geleceği” görüşünü yayınladı. O zaman, bakış açısı biraz mantıklıydı.

Ne de olsa, daha geçen Haziran ayında, bu sütun sigorta teknolojisi başlangıç ​​pazarındaki hızlı bağış toplama sürecini araştırdı ve “insurtech’in Atlantik’in her iki yakasında da sıcak olduğunu” ilan etti. O zamanlar, WeFox kısa süre önce 650 milyon dolarlık bir yatırım topladı ve Avrupa insurtech için büyük puanlar aldı.

O zamandan beri, teknoloji piyasasının doğru olduğunu gördük ve kamu piyasası yatırımcıları, 2020’nin sonlarından ve 2021’in başlarından itibaren insurtech halka arzlarını tükürdü ve esasen, piyasa değerlerinden nakit düşersek, neo-sigorta şirketlerinin değerini sıfıra yakın bir değere yeniden fiyatlandırdı.


Exchange, girişimleri, pazarları ve parayı araştırıyor.

Her sabah Teknolojik Haberler+’ta okuyun veya her Cumartesi The Exchange bültenini alın.


Duygudaki değişiklik, The Exchange’in Şubat ayında bu yıl hangi insurtech girişimlerinin başarılı olabileceğini ve hangilerinin zarar görebileceğini sormasına neden oldu. O zamandan beri, en son insurtech halka arzları da dahil olmak üzere teknoloji hisseleri, Nasdaq ve NYSE genelinde değer kaybetmeye devam etti.

Teknolojik Haberler+'a abone olun

Şimdi, bir hiperaktivite döneminin bir dizi Avrupalı ​​insurtech’i kamu piyasalarına gönderecek gibi göründüğü kabaca bir yıl sonra, piyasanın ne kadar farklı olduğunu gözden geçiriyoruz. Teknolojik Haberler için toplanan risk sermayesi verileriyle tanıtım kitabı ve aktif insurtech risk sermayedarından notlar Florian Graillot ile ilgili Astorya.vcartık çok daha fazlasını biliyoruz.

Ve 2022 verileri keskin bir hikaye anlatırken, ikinci çeyreğin geri kalanı bu yıl insurtech için çok önemli olabilir. Hem Kuzey Amerika’daki hem de Avrupa’daki insurtech faaliyetlerini keşfedelim, son sonuçları karşılaştıralım ve ileride ne olduğuna bakalım.

Insurtech yatırımları bu yıl nasıl değişti?

Insurtech’in geçen yılki sonuçlarıyla ilgili iyimserlik, şimdi geriye dönüp bakmanın faydasıyla görebildiğimiz verilerle tam olarak örtüşüyor.

Kuzey Amerika’da PitchBook, insurtech risk sermayesi faaliyetinin 2021 yılının ilk çeyreğinde 78 turda 1,67 milyar dolardan ikinci çeyrekte 83 turda 2,21 milyar dolara yükseldiğini bildirdi. 2021 yılının üçüncü çeyreğinde 66 anlaşmaya 2,51 milyar dolar yatırım yaparak zirveye ulaştı, ardından 1,80 milyar dolara düştü 2021’in dördüncü çeyreğinde ve 2022’nin ilk çeyreğinde 1,52 milyar dolara.

2021’in 4. çeyreğinde 67 olan anlaşma sayısı da 2022’nin ilk çeyreğinde sadece 54’e düştü.

Insurtech’in Avrupa’daki hikayesi biraz farklı. PitchBook’a göre yatırım, 2021 yılının ilk çeyreğinden 2022’nin ilk çeyreğine kadar, bir istisna dışında büyük ölçüde yatay seyretti: geçen yılın ikinci çeyreği.

2021’in ikinci çeyreği dışında, Avrupa insurtech yatırım hacmi geçen yılın başından 2022’nin ilk çeyreğine kadar çoğunlukla 450 milyon dolar ile 550 milyon dolar arasında dalgalandı. Ancak 2021’in ikinci çeyreğinde 57 turda yaklaşık 1,76 milyar dolar yatırım yapıldı ve hem anlaşma hem de anlaşma sağlandı. Yakın geçmişte doların zirvesi. (Kısaca 2021’in ikinci çeyreğinin neden Avrupa sigorta teknolojisinin geleceğini anlamanın anahtarı olduğu hakkında daha fazla bilgi.)

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/19/north-american-and-european-insurtechs-are-recalibrating-after-a-blockbuster-2021/

Yorum yapın