Kuş rotayı değiştirir, karlılık peşinde araç satışlarını düşürür – Teknolojik Haberler


Bird, 2022’nin ilk çeyreği kazançlarını Pazartesi günü zilden sonra sundu.

Şirketin geçen yıl Kasım ayında özel amaçlı bir satın alma birleşmesi yoluyla halka açılmasından bu yana gelirler istikrarlı bir şekilde azaldı. Sonuç olarak Bird, bu yıl kârlılık elde edebilmek için kaynakları düzene sokmaya çalışıyor. Bird’ün girişimleri, en karlı pazarlarına odaklanmayı, potansiyel olarak daha az karlı pazarlardan çekilmeyi ve şirketin geçen yaz piyasaya sürdüğü e-bisiklet veya Aralık ayında piyasaya sürdüğü perakende scooter gibi araç satışlarının genişlemesini yavaşlatmayı içeriyor.

Kuş hisseleri Pazartesi günü %7,4 düştü, ancak daha sonra piyasa sonrası işlemlerde ani bir dönüş yaparak %36.5’ten fazla yükseldi.

finansal bilgiler

Bird’ün ilk çeyreği, 2021’in dördüncü çeyreğindeki 54 milyon dolardan 38 milyon dolar gelir elde etti ve son üç çeyrekte gelirde devam eden bir düşüşü temsil ediyor. Şirket, 34 milyon dolar ile 36 milyon dolar arasındaki kendi gelir beklentilerinin yanı sıra Wall Street’in 35,7 milyon dolar beklentisi.

Brüt kar marjları ve yolculuk karı da bu çeyrekte, geçen çeyreğe kıyasla %9 ve son çeyreğe kıyasla sırasıyla 23,8 milyon $’a kıyasla 13 milyon $ düştü. Buna rağmen Bird, 2021’in dördüncü çeyreğindeki 39.6 milyon dolarlık net zarara kıyasla 10.4 milyon dolarlık net gelir elde etti. Bu, öncelikli olarak, kıdemli tercihli hisse senedi finansmanından, Switchback Corporation II ile iş birleşmesi ve onun kamu sermayesi finansmanındaki özel yatırımından gelen 140,1 milyon $’lık gelire atfedilebilir. Bu, bilançoda gelir olarak görünse de, şirket tarafından kullanılacak nakit olarak kabul edilmez.

Bird’ün Pazartesi günkü kazanç çağrısı sırasında CEO Travis VanderZanden, çeyreğin başlarındaki performansın kötü hava koşullarından ve Omicron vakalarındaki artıştan etkilendiğini söyledi. Bu, bilançoda, son çeyrekte 9,4 milyon olan 7,3 milyona ve scooter başına günde daha az ortalama sürüşe göre, ilk çeyrekte 7,3 milyona daha az yolculuk olarak kendini gösteriyor.

Geçen çeyreğe benzer şekilde, paylaşılan yolculuklar Bird’ün gelirinin çoğunu oluşturuyor ve scooter ve bisiklet satışları pastanın sadece bir kısmını alıyor. Aslında, çeyrekten çeyreğe, satışlardan elde edilen gelir yaklaşık 9 milyon dolardan 4 milyon dolara düştü, bu da şirketin işinin perakende bölümünden geri çekilmesinin bir nedeni olabilir.

Diğer işletme giderleri açısından, ilk çeyrekte Bird, 44.7 milyon dolarlık hisse bazlı tazminat giderini içeren genel ve idari maliyetlere 85 milyon dolara yakın bir harcama yaptı. Bu, diğer giderlerle birlikte Bird’ü neredeyse 97 milyon $’lık bir işletme zararına bıraktı.

Şirket, çeyreği 35 milyon dolar nakitle kapattı.

Bird’ün revize edilmiş kılavuzu

Pandeminin devam eden öngörülemezliğinin ve diğer karşı rüzgarların Bird’ü tam yıl gelir projeksiyonları açısından ayılttığı açıktır. Şirket, 2022 mali yılı için gelirin 275 milyon ile 325 milyon dolar arasında olmasını bekleyerek güncellenmiş rehberlik sağladı. 2021’in sonunda Bird, tam yıl gelirinin en az 350 milyon dolar olmasını bekliyordu.

Bird halka arz edildiğinden bu yana gelirde çeyrek dönemlik sabit düşüşe rağmen, şirket, “makro rüzgarların hafiflemesi, havanın iyileşmesi ve tüketicilerin ulaşım alternatiflerine yönelmesiyle Mart başında başlayan talepte önemli bir artışa dayanarak yolcu sayısının artmasını bekliyor. VanderZanden, “yüksek gaz fiyatları ışığında Kuş olarak” dedi.

Bununla dedim, en yumuşaklık erken içinde en çeyrek sonuçlandı içinde daha düşük kullanım yıl-üzerinde-yıl, hangisi olumsuz etkilenmiş ayarlanmış FAVÖK için en dönem,” diye devam etti CEO.

VanderZanden, Bird’ün pozitif düzeltilmiş FAVÖK’ün ilk çeyreğini bu yılın üçüncü çeyreğinde ve ilk tam yıl pozitif düzeltilmiş FAVÖK’ünü 2023’te sunmayı beklediğini söyledi. Şirket, 2022 için yıllık 80 milyon dolarlık çalıştırma oranı maliyet tasarrufu hedefliyor. 160 milyon dolardan fazla olmayan bir yıllık düzeltilmiş işletme gideri çalıştırma oranında.

Bird’ün finans direktörü Yibo Ling, “2022’de kullanmayı planladığımız araçların büyük çoğunluğunu zaten aldık” dedi. “Bu nedenle, 22 yılı dengesi için araç teslimatlarımızda iyi bir konumda olduğumuza ve araç tahsisinde disiplinli bir yaklaşımı sürdüreceğimize inanıyoruz.”

Bird, kârlılığa giden yolda ilerlemek için kemerini sıkacak, ölü ağırlığı biraz azaltacak ve paylaşım işine odaklanacak. Veya Bird’ün belirttiği gibi, şirket “kaynaklarını ana faaliyet konusuna göre düzene sokmayı ve sağlamlaştırmayı” planlıyor.

Başka bir deyişle… özellikle Bird’ün para kazanmadığı veya uygun olmayan düzenleyici ortamların bulunduğu pazarlarda, muhtemelen bir grup insanı işten çıkaracaklar.

Bird, olası işten çıkarmalarla ilgili teyit taleplerine zamanında yanıt vermedi.

VanderZanden, “Ürün satış portföyümüzün genişlemesini yavaşlatmaya karar verdik” dedi. “Biz irade bunlara ek olarak olmak yeniden hizalama bizim kaynaklar ile öncelik vermek paylaşmak operasyonlar içinde bizim var olan ABD ve EMEA bölgeler, hangisi sahip olmak kanıtlanmış yatırım İadeler süre alarak a ölçülen yaklaşmak ile Daha ileri coğrafi genişleme. Ve Biz irade olmak açık ile ayrılmak biraz pazarlar o yapmak olumsuzluk tanışmak bizim karlılık hedefler verilen akım Market koşullar.”

Bu, Bird’ün Avrupa’daki operasyonlarını genişletmek için 150 milyon dolar vaat etmesinden bir yıldan biraz fazla bir süre sonra geldi.

VanderZanden, üzerine basıldığında, Bird’ün ABD ve Avrupa’daki paylaşım işine odaklanacağını, bu nedenle şirketin önümüzdeki aylarda Orta Doğu’daki operasyonlarından vazgeçmesini bekleyebileceğimizi söyledi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/16/bird-changes-course-drops-vehicle-sales-in-pursuit-of-profitability/

Yorum yapın