Kuş, NYC’de motorlu tekerlekli sandalye ataşmanını test ediyor – Teknolojik Haberler


Ortak mikromobilite şirketi Bird, engelli kişiler için erişilebilir hareketliliği artırmak amacıyla tekerlekli sandalyeler için pille çalışan bir eklentiyi test etmek için sınırlı bir pilot uygulama başlatıyor.

Yeni “uyarlanabilir program”, Bronx’taki New York City e-scooter pilotunun bir parçası olacak. bu yaz genişletiliyor. Pilot alandaki kişiler programa başvurabilir ve hak kazanırlarsa Bird ekibinden biri eki teslim etmek, kurmak ve nasıl kullanılacağını göstermek için onlarla yüz yüze görüşecektir.

Bird sözcüsü Teknolojik Haberler’a “Bird teknisyeni ile kurulum işlemi 30 dakika ila bir saat sürer” dedi. “İlk kurulumdan sonra, cihaz bir tekerlekli sandalyeyi saniyeler içinde açıp kapatmalıdır.”

Uyarlanabilir program, Bird’ün kapsamını genişletmesinden birkaç ay sonra gelir. Scootaround ile isteğe bağlı erişilebilir hareketlilik programıengelli kişilerin erişilebilir belirli araçları bulmasına, rezerve etmesine ve ödemesine olanak tanır.

Rakip Kireç benzer bir Lime Able adlı erişilebilirlik programıengelli kişilere veya 24 saat kiralama için standart scooter’a daha az güvenenlere üç tekerlekli scooter veya koltuklu scooter gibi ev teslimi uyarlanabilir araçlar içeren Lime içerir.

Bird’ün tekerlekli sandalye ataşmanı, Bird’e göre 350 watt’lık bir motora, hafif bir çıkarılabilir li-on pile ve bir binicinin saatte 12 mil hıza çıkmasına izin verebilecek ayrı ileri ve geri gaz kelebeğine sahiptir. Şirket, ataşmanın binicilerin şehir içinde yokuşlarda ve uzun mesafeli yolculuklarda daha kolay gezinmesine yardımcı olduğunu söylüyor.

İlk program katılımcılarından biri olan Bronx’ta ikamet eden Eduardo Hernandez yaptığı açıklamada, “Bird’ün uyarlanabilir programı şimdiden daha hızlı hareket etmeme ve daha fazlasını başarmama yardımcı oluyor” dedi. “Yeni hız harika. Süpermarket ziyaretlerini ve diğer işleri önemli ölçüde kolaylaştırıyor ve aksi takdirde çok yorucu olacak yokuş yukarı tırmanışlarda inanılmaz derecede faydalı.”

Birçok tekerlekli sandalyenin ücreti sigorta yoluyla ödenir, bu nedenle bu tür bir bağlantının garantileri geçersiz kılıp kılmayacağı veya sigorta düzenlemelerine aykırı olup olmayacağı belirsizdir ve Bird konuyla ilgili açıklama taleplerine yanıt vermedi. Ancak şirket, Bird’ün NYC Ulaştırma Departmanı, NYC Belediye Başkanı Engelliler Ofisi ve yerel New York City engellilik savunucuları ile kaynak katılımcılar için çalıştığını belirtti.

Hizmet şu anda Bronx katılımcılarına ücretsiz olarak sunuluyor.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/03/24/bird-tests-motorized-wheelchair-attachment-in-nyc/

Yorum yapın