Kürtaj yaptırmak isteyen insanlar çevrimiçi yanlış bilgi seliyle karşılaşıyorMakale işlemleri yüklenirken yer tutucu

Kürtaj hakkında yanlış ve yanıltıcı bilgiler internette yayılıyor ve araştırmacılar, Yüksek Mahkeme kararının ardından durumun daha da kötüleşeceğinden korkuyorlar. Dodd’lar.

TikTok’ta, insanların bir kürtajı kendi kendine yönetmek için şifalı otlar kullandığını öne süren videolar binlerce kez izlendi. Kürtaj karşıtı eylemciler Twitter’da kürtajın sözde tehlikeleri hakkında yanlış bilgiler paylaştılar. Ve New York başsavcısı geçen hafta Google’a bir mektup gönderdi ve şirketi, Google Haritalar’da kürtaj arayanları, insanları kürtaj yaptırmaktan vazgeçirmeye çalışan “kriz gebelik merkezleri” yerine tedaviyi sunan geçerli sağlık ofislerine yönlendirmeye çağırdı. kürtaj.

Üreme hakları savunucularının yanı sıra dezenformasyon araştırmacıları, kürtaj arayanların internette bulduklarının bazen onları daha da karıştırabileceğinden ve onları yanıltıcı ve hatta tehlikeli olabilecek seçeneklere yönlendirebileceğinden endişe duyuyor.

Roe bittiğinde, bazıları LGBTQ ve diğer hakların geri alınmasından korkuyor

Virginia Üniversitesi’nde hukuk ve teknoloji üzerine araştırma yapan hukuk profesörü Danielle Citron, “İnsanlar her zaman kendilerine yardım etmek isterler ve bu bağlantı çağında gördüğümüze güveniriz” dedi. Citron, kürtajla ilgili yanlış bilgilerin ve kasıtlı dezenformasyonun yalnızca şimdi artacağından endişe ediyor.

Sosyal medya şirketleri, yanıltıcı koronavirüs bilgileri, 2020 seçimleriyle ilgili yalanlar ve aşı karşıtı propaganda da dahil olmak üzere zararlı bilgileri güvenilir ve tamamen sitelerinden kaldırmak için yıllarca mücadele etti – çoğu durumda şirketlerin sorunlu gönderileri yumuşatmak için önemli çabalar göstermesine rağmen. . Her ne kadar şirketler sitelerindeki kuralları çiğneyen içeriği denetlemek için algoritmalar ve binlerce insan eklemek zorunda kalmış olsa da, platformların çoğu ücretsiz konuşma temelinde inşa edildi.

Sosyal medyanın doğası, milyonlarca insanın her gün milyonlarca gönderi yapması, şirketlerin çalışanları ve yapay zeka için bir meydan okuma oluşturması anlamına geliyor. Teknoloji şirketleri, eylemsizlikleri konusunda önemli bir tepki ve endişeyle karşı karşıya kaldılar ve savunucular, bazı yanıltıcı kürtaj gönderilerinin çok uzun süredir bırakıldığını söylüyor.

Milyonlarca insan için kürtaj yasa dışıdır. Big Tech kovuşturmaya yardımcı olacak mı?

Yargıtay geçen ay bozdu Karaca – Wade, kürtajı milyonlarca Amerikalı için yasa dışı kılan ülke çapında yasaları tetikledi. Karar, çevrimiçi olarak takipçilerine eyalet dışına “kamp yapmaya” gitmeleri gerekiyorsa kalacak bir yerlerinin olacağını söyleyen birçok kürtaj hakkı destekçisi de dahil olmak üzere gerçek hayatta ve çevrimiçi protestolara yol açtı. Kod sözcüğü, sosyal medyada, destekçilere, kürtaj yaptırmak için seyahat edecekleri güvenli bir yere sahip olacaklarını, bazen de Chainsmokers’ın bir şarkısıyla birleştiğini belirtmek için yaygın olarak kullanıldı.

Kar amacı gütmeyen teknoloji Meedan’daki dijital sağlık laboratuvarının program yöneticisi Jenna Sherman, mahkemenin kararından bu yana kürtaj hakları destekçilerinin çevrimiçi yayınlarının sağlık hizmetlerine erişim ipuçları ve bazen kürtajı yönetmek için endişe verici tavsiyeler sunduğunu gördüğünü söyledi.

Bir trend, mugwort, pennyroyal ve blue cohosh gibi bitkilerin videolarının, tweet’lerinin ve görüntülerinin yayınlanması olmuştur. Bu yazılar, bu bitkilerin “düşüğe neden olmak için kullanılabileceğini” tavsiye ediyor. O zamandan beri kaldırılmış olan TikTok’taki bir video, “Hükümetten beri kürtaja neden olabilecek otlar” yazan bir başlık gösterdi. sus oluyor”, bu da şüpheli anlamına geliyor. 23.000’den fazla izlenme aldı.

Uzmanlar, kürtaj hakları destekçilerinin insanların bakıma erişmesine yardımcı olmaya çalıştıklarını, ancak yöntemlerinin zararlı olabileceğini söylüyor.

Bir jinekolog ve yazarı olan Jen Gunter, “Kürtaja neden olacak güvenli, etkili otlar veya botanikler yok”Vajina İncili“dedi kendi TikTok videosu eğilime yanıt olarak. “İnsanlar bunu iyi niyetle yayıyor olabilir ama yanılıyorlar.”

Amerikan Kadın Doğum ve Jinekologlar Koleji’nden Nisha Verma, insanların “toplum örgütlerinin ve tıp uzmanlarının desteğiyle onlarca yıldır kürtajlarını kendi kendilerine yönettiklerini” belirtti. İnsanların bunu artık misoprostol gibi ilaçlarla yapabileceğini kaydetti.

Verma, e-postayla gönderilen yorumlarda, “İnsanların sosyal medya gönderilerinin güvenilmez olabileceğini ve bazen yanlış bilgi yayabileceğini anlaması önemlidir” dedi. “Yanlış bilgi zararlı olabilir, çünkü insanların hamileliklerini güvenli olmayan bir şekilde sonlandırmaya çalışmasına ve potansiyel olarak ciddi bedensel zararlara maruz kalmasına neden olabilir.”

TikTok sözcüsü Jamie Favazza, e-postayla gönderilen bir açıklamada, şirketin kürtaj ve kürtaj erişiminden bahsedilmesine izin verdiğini ve “bitkisel” veya “doğal” kürtajı teşvik eden videoları kaldıracağını söyledi. Rolling Stone ve Input Mag tarafından rapor edildikten sonra birçok gönderi kaldırıldı. Washington Post’un onlar hakkında soru sormasının ardından benzer bazı gönderiler TikTok ve Instagram’dan kaldırıldı.

Facebook ve Instagram’ın ana şirketi Meta, kürtaj da dahil olmak üzere sağlık hizmetlerini tanıtan yayınlara ve reklamlara izin verdiğini söyledi. Sözcü Kevin McAlister, şirketin kürtaj ilaçları misoprostol ve mifepriston da dahil olmak üzere tüm reçeteli ilaçların doğrudan satışını yasakladığını söyledi. Şirket ayrıca cinsel aktiviteleriyle ilgili kişileri hedef alan ve ölümcül şiddetle insanları hedef alan gönderileri de yasaklıyor.

Ukrayna hakkında yanlış bilgi vermekten ve bu yanlış bilgileri yaymaktan nasıl kaçınılır?

Twitter sözcüsü Trenton Kennedy, şirketin genel olarak kürtaj ve doğum kontrol yöntemlerinin tartışılmasına izin verdiğini söyledi. Twitter’ın konuyla ilgili belirli bir yanlış bilgilendirme politikası yok.

Google Cuma günü yaptığı açıklamada, kürtaj klinikleri gibi tıbbi tesisler de dahil olmak üzere insanların çevrimiçi konum geçmişlerinden ziyaret ettikleri bazı yerleri sileceğini söyledi.

Kürtaja erişimi artırmak için çalışan Reproaction’ın genel müdürü Erin Matson için çevrimiçi ortamda en büyük endişe, kürtaj karşıtı aktivistler tarafından yayılan yanlış bilgiler.

“Kürtaj karşıtı hareket, uzun süredir interneti kürtajın nasıl çalıştığı, hamileliğin nasıl çalıştığı hakkında dezenformasyonla dolduruyor” dedi. Yaygın yanlış ifadeler, kürtajın kısırlığa neden olduğu veya ilaçla kürtajın tehlikeli olduğu iddiasını içerir.

Amerikan Kadın Doğum ve Jinekologlar Koleji’nden Verma, ilaçlı kürtaj ve kürtaj prosedürlerinin güvenli olduğunu söyledi. “Önemli olan, kürtaj hamilelik ve doğumdan çok daha güvenlidir” diye ekledi.

‘Tüfek getirin’: Aşırılıkçı gruplar kürtaj kararına karşı şiddet çağrısında bulundu

Gerrit De Vynck bu rapora katkıda bulunmuştur.Kaynak : https://www.washingtonpost.com/technology/2022/07/04/abortion-misinformation-herbal-remedies/?utm_source=rss&utm_medium=referral&utm_campaign=wp_business-technology

Yorum yapın