Küresel piyasa fırtınalarına rağmen İslami finans neden gelişiyor?


Covid-19 salgını, küresel ekonomiyi harap etti ve ülkeler, her yerde yükselen faiz oranlarıyla rekor enflasyon seviyeleriyle mücadele ediyor. Örneğin, şişirme Amerika Birleşik Devletleri’nde son zamanlarda %9,1’e kadar yükseldi: 40 yılı aşkın süredir görülmemiş bir rakam. Birleşik Krallık, Fransa, Almanya ve diğer ülkelerde küresel olarak benzer rakamlara tanık oluyoruz.

Batı dünyasındaki olumsuz gelişmelere rağmen, İslami finans sektörü fırtınayı olağanüstü iyi atlatmakla kalmadı. Küresel durgunluğa rağmen, İslami finans çift haneli rakamlara ulaşarak etkileyici bir oranda büyümeye devam ediyor. %10,6 büyüme salgının zirvesinde.

Bununla birlikte, bazı İslam ülkeleri ülkelerinin gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyümesinin geçmişe göre daha düşük olması beklense de, araştırmalar sektörün büyümeye devam edeceğini iddia ediyor. % 10 ila 12 arasında sabit bir oranda büyümek önümüzdeki iki yıl boyunca.

Peki bu büyümenin sebepleri neler ve İslami finans sektörünün 2023’te nasıl bir gelişim göstermesi öngörülüyor?

İslami finans neden büyümeye devam ediyor?

Daha önce de belirtildiği gibi, İslami finans varlıklarının değeri 2020 boyunca yerinde saysa da, önümüzdeki beş yıllık süreçte %5’lik yıllık bileşik büyüme oranı (CAGR) ile büyümeye devam edeceği ve 3,5 trilyon ABD doları kümülatif değerleme 2024 yılına kadar

Devam eden büyümenin nedeni, İslami finans ilkelerinin dünya çapında insanlar için giderek daha çekici hale gelmesidir. Örneğin, İslami finans faizi yasaklar ve bunun yerine toplumsal uyumu ve kardeşliği teşvik eden adil kâr ve zarar paylaşımı düzenlemelerine odaklanır.

Ek olarak, İslami finans, artan ve yüksek kaliteli düzenlemenin yanı sıra sosyal açıdan sorumlu yatırımların artan popülaritesinden yararlanmaya devam ediyor veya ÇSGaşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer önemli hususların yanı sıra:

  • Şeffaflık taahhüdü: İslami finans adalet, şeffaflık ve etik davranış ilkelerine dayanmaktadır.
  • Ekonomik istikrarın korunması: İslami finans, spekülasyonu yasakladığı ve gerçek varlıklara yatırımı teşvik ettiği için, ekonomik istikrarı teşvik etmeye ve finansal kriz riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Sosyal sorumluluğun teşvik edilmesi: İslami finans, sosyal sorumluluğu ve hayırseverliği güçlü bir şekilde vurgular. Bu şekilde, ayrıcalıklardan yoksun toplulukların gelişimini teşvik etmeye ve sosyal refah programlarını desteklemeye yardımcı olur.
  • Pazar büyümesi: İslami finans sektörünün önümüzdeki yıllarda büyümesi ve yatırımcılara ve işletmelere bu pazardan yararlanma ve genişlemeden yararlanma fırsatı sunması bekleniyor.

Son olarak, İslami finans sektörü değerli 2,3 trilyon ABD Doları ile dünya nüfusunun yaklaşık dörtte birinin ihtiyaçlarına hizmet ediyor. Uzmanlar, Orta Doğu, Afrika ve Güney Asya (MEASA) bölgesinin, özellikle bu bölgelerde büyüyen bir yatırımcı ve ev sahibi forumu şeriata dayalı finans araçlarına yönelmeye devam ederken, sektörün hakimiyetini daha da genişletmeye yardımcı olabileceğine inanıyor.

Örneğin, İslam hukukuna uygun olarak yatırımcılara getiri sağlamak üzere tasarlanmış İslami tahviller olan Sukuk ihraçlarının toplam sayısı son zamanlarda istikrarlı bir artışa tanık oldu. Detaylandırmak gerekirse, veriler Sukuk tekliflerinin büyüyecek önümüzdeki birkaç yıl içinde yaklaşık %7’lik bir YBBO’da ve sonunda 2026’ya kadar kümülatif bir değerleme olan 257 milyar ABD Dolarına tırmanıyor ve bu, 2021’deki yaklaşık 196 milyar ABD Doları seviyesinden %30’dan fazla daha yüksek.

İslam ülkelerinde keşfedilmemiş fırsatlar

Sukuk finansmanı yakın ve orta vadede büyüyecek olsa da, bol miktarda istatistiksel veri, tekafül pazar çok fazla büyüme yaşayacak, genişleyen %5-%10 taban oranında. Özünde tekafül, katılımcıların kayıp veya hasara karşı belirli garantiler almak için paralarını konsolide bir havuza koymalarını gerektiren İslami bir sigorta planıdır.

Sadece bu da değil, özellikle dünya çapındaki yatırımcılar geleneksel finansal araçlara kıyasla daha yüksek getiri sağlama konusunda bunun faydalarını anlamaya devam ettikçe, İslami fon endüstrisinin artan miktarda tüketici ilgisi yaşayacağı tahmin ediliyor.

Bununla birlikte, İslami finansın kullanım ve benimseme kapsamını artırmak için hala helal blok zincirleri ve şeriat uyumlu kripto para birimleri gibi kullanılmayan fırsatların kilidini açması gerekiyor. Kripto para birimi ve blockchain teknolojisi, İslami finans endüstrisine aşağıdakiler gibi çeşitli şekillerde yardımcı olma potansiyeline sahiptir:

  1. Artan sorumluluk: Blockchain teknolojisi, şeffaf ve değişmez dijital defterlerin oluşturulmasına izin vererek finansal işlemlerin şeffaflığını ve hesap verebilirliğini artırmaya yardımcı olur.
  1. Verimliliği arttırmak: Blockchain ve kripto para birimi teknolojisi, finansal işlemleri kolaylaştırmaya ve aracılara olan ihtiyacı azaltmaya yardımcı olarak şeriat temelli finans sistemlerinin genel çalışma verimliliğini artırabilir.
  1. Arttırılmış güvenlik: Bu teknolojiler, mali işlemler için gelişmiş güvenlik sunarak dolandırıcılık ve diğer mali suç riskini azaltmaya, varlıkları korumaya ve güveni korumaya yardımcı olur.
  2. Daha fazla erişilebilirlik: Finansal hizmetleri, geleneksel finansal kurumlara erişimi olmayanlar da dahil olmak üzere daha geniş bir kullanıcı kitlesi için daha erişilebilir hale getirebilir, böylece finansal kapsayıcılığı teşvik edebilir ve İslami finansın büyümesini destekleyebilirler.
  1. İnovasyon fırsatları: Blockchain ve kripto para birimi teknolojisi nispeten yenidir ve hızla gelişmektedir. İslami finans endüstrisindeki yenilikçilere, bu teknolojilerden yararlanan yeni ürün ve hizmetler geliştirme fırsatları sunar.

İslami finans sektörünü neler bekliyor?

Dünya daha merkezi olmayan bir yönde ilerlemeye devam ettikçe, İslam dünyasının birleşik bir yasal, mali ve düzenleyici çerçeve oluşturma planında nasıl ilerlediğini görmek ilginç olacak. Bu bağlamda uzmanlar, yalnızca Şeriat yasasının değerlerini ve ilkelerini desteklemekle kalmayıp aynı zamanda küresel Müslüman topluluk için yeni bir dijital finansman fırsatları paradigması sunduğu için blockchain’in yardımcı olabileceğine inanıyor.Kaynak : https://forkast.news/islamic-finance-thriving-despite-market-storms/

Yorum yapın