Küresel bir 3D yazıcı ağı Ukrayna’ya nasıl yardım ediyor?Makale işlemleri yüklenirken yer tutucu

Mart ayının başlarında, Jakub Kaminski, Ukrayna’da bir cerrah olan arkadaşından sert bir mesaj geldiğinde Boston banliyösünde evindeydi: Turnikeler yetersizdi ve onlar olmadan birçok Ukraynalı asker kan kaybedip ölebilirdi.

Massachusetts’teki Worcester Politeknik Enstitüsü’nde robotik mühendisliği yüksek lisans öğrencisi olan Kaminski, 3D baskı becerilerinin yardımcı olabileceğini düşündü. Sonraki iki ay boyunca, Kaminski ve gönüllüleri, savaş için yeterince dayanıklı olana kadar bir turnikenin sekiz versiyonunu – tokalar ve plastik tutturma klipsleriyle birbirine bağlanan kumaş parçaları – tasarladı ve geliştirdi. Bir askerin bağlaması kolaydı ve tutarlı bir şekilde yüksek kalitede basılabilirdi.

Şimdi, en iyi tasarımlarını siteye yüklediler. internet. Dünya çapında 3D yazıcılara sahip yaklaşık 120 kişi ve şirket tasarıma erişti. Kaminski, birlikte, dikilip savaş alanına gönderilecekleri Ukrayna’ya bağlı yaklaşık 5.000 yeniden kullanılabilir turnike yaptıklarını söyledi.

“Bu güzel bir şey” dedi. “Ukrayna’daki insanları daha iyi hissettirirseniz ve insanların yardım etmesini sağlarsanız. … Bu gerçekten çok özel bir şey.”

Ukrayna’nın yeni start-up hayatının içinde: Koridorlar, dolaplar, sığınaklar

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yaklaşık dört ay kala kritik eksiklikler tıbbi malzeme ve silah aksesuarları devam ediyor. Ancak yardım beklenmedik bir kaynaktan geldi: 3D yazıcıları olanlar. İnsanlar dijital dosyaları kullanarak, AK-47 silahlarına bandaj, turnike, atel ve eklenti gibi malzemeler tasarlıyorlar. Bilgisayar destekli tasarım yazılımını kullanan özel yazıcılar, plastik veya biyomateryallerle üç boyutlu nesneler oluşturarak, sarf malzemeleri üretmek ve bunları savaş alanına göndermek için büyük bir kitle kaynaklı çabayı mümkün kılar.

Ancak istila, 3D baskı topluluğuna çok az karşılaştırma ile bir meydan okuma sağladı; bu, teknolojinin gerçek zamanlı kıtlıkları kapatmadaki etkisini vurgulayan ve geçici bir şekilde oluşturulan ürünlere güvenmek zorunda kalmanın tehlikelerinin altını çizen bir zorluk.

Ve Ukrayna’daki çatışmalar zirve noktasından düşmüş olsa da, savaş uzadıkça topluluk ihtiyaç duyulan malzemeleri yaratmaya devam ediyor.

“Kimse inanmıyor [the war] çok çabuk bitecek” dedi Kaminski. “Geleceğe hazır olmak istiyoruz…”

3D baskının tarihi, Amerikalı mühendis Charles Hull’un, nesneleri şekillendirmek için ultraviyole ışığı kullanan stereolitografi adı verilen bir işlemin patentini aldığı 1980’lere kadar uzanıyor. Yıllar geçtikçe, bu süreç rafine edildi ve daha ucuz ve daha hızlı hale geldi ve makineler tıbbi cihazlar, yedek parçalar, oyuncaklar ve mücevherler gibi nesneleri basmak için yazılım tarafından oluşturulan tasarımları kullanabildi.

3D baskılı sarf malzemeleri genellikle kriz zamanlarında yardımcı olur. Tıbbi çalışanlara, askeri personele ve yardım kuruluşlarına ihtiyaç duydukları şeyleri tasarlama ve ürünleri hızlı bir şekilde basma yeteneği sağlayarak uluslararası nakliye ve üretim gecikmelerinden kaynaklanan zorlukları ortadan kaldırırlar. Ancak basılı ürünlerin kalitesi düşük olabilir ve 3D yazıcıyla sarf malzemeleri oluşturmak, enjeksiyon kalıplarıyla üretim gibi diğer yöntemlerden genellikle daha fazla zaman alır.

2010 yılında, Haiti’deki yıkıcı deprem sırasında, tıbbi cihazlar hızla basıldı ve doktorların yurtdışından ekipman gönderilmesini beklemeden sağlık hizmeti vermelerini sağladı. 2018’de Glia Projesi adlı bir kuruluş, Gazze Şeridi’nde İsrail’i protesto ederken yaralanan Filistinli sivillerin yardımına geldi ve onlara 3D baskılı bir “Gazze turnike” üretip gönderdi.

Ancak Şubat ayında Rusya Ukrayna’yı işgal ettiğinde, 3D baskı topluluğu teste tabi tutuldu. Ukrayna’daki çatışmalar şiddetliydi, birçoğu yaralandı ve ülkenin temel tıbbi malzeme stokları azalıyordu. 3D baskı topluluğundaki insanlar, Ukraynalı askeri yetkililer, hastane yöneticileri ve yardım kuruluşlarıyla konuştular ve neleri hızlı bir şekilde basabileceklerini ölçmeye çalıştılar, bu en yararlı olurdu. Turnike ve bandaj tekrarlanan isteklerdi.

Ukrayna’nın dijital arşivlerini yedeklemek için yarışan 1300 kütüphaneciyle tanışın

Lviv’deki Ukraynalı bir 3D baskı şirketinin operasyon müdürü Mykhailo Shulhan, işgal başlar başlamaz 3D yazıcıların diğer çatışmalarda nasıl yardımcı olduğunu araştırmaya başladığını söyledi. Şirketi travma bandajları (büyük yaraları kapatan geniş kumaş parçaları) sağlamaya karar verdi ve ayda yaklaşık 2.000 çıktı.

Ama şimdi, dedi Shulhan, farklı şeyler yetersiz. İlk günlerde, savaş gücünün çoğunu ücretli askeri birlikler oluşturduğunda, tıbbi malzemeye çok ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Ancak sonraki aylarda, Ukrayna direnişine daha fazla gönüllü katıldıkça, asker sayısındaki artışı karşılamak için silah bileşenleri ve aksesuarları gerekli hale geldi.

Bu günlerde, şirketi, 3D Teknoloji Katkı Maddesi, bir dizi silah aksesuarı geliştirir ve yazdırır: AK-47 kılıfları, böylece askerlerin silahlarını dinlendirmek için bir yolu olur; mermi şarjörleri çünkü boş kartuşlar genellikle yeniden kullanılmak yerine atılır; el bombaları için taşıma çantaları; ve son olarak, parlamayı azaltmak ve Ukraynalı keskin nişancıların görülmesini önlemek için keskin nişancı dürbünleri için yansıma önleyici lensler. (Shulhan’ın tahminine göre, hep birlikte ön saflara 5.000’den fazla bileşen sağladılar.)

Bu arada, üretim hızı bir geçiş ücreti aldı. İstilanın ilk günlerinde, çoğunlukla yerel tedarikçiler savaşın harap ettiği bölgelerde olduğu için baskı filamentinde büyük kıtlıklar vardı. Bu tedarikçiler o zamandan beri Batı Ukrayna’ya geçti ve tedarike devam etti.

Şimdi zorluklar farklı. Şirketinin 30 3D yazıcısının neredeyse tamamının Çin’den geldiğini ve ara sıra bozulduklarını ve yedek parçaya ihtiyaç duyduklarını söyledi. Pahalı oldukları için onları elde etmek zordu ve onları sevk etmek zor oldu. “Bir 3D yazıcının bozulduğu ve iki veya üç hafta boyunca onunla hiçbir şey yapamayacağımız zamanlar vardır” dedi.

Çoğu 3D yazıcı, ölümü durdurmak veya savaş koşullarını kolaylaştırmak için malzeme üretirken, diğerleri askerleri rehabilite etmeye odaklanıyor.

Hawaii’de bir fizyoterapist olan Brett Carey, dövüşçülere gönderilebilecek 3D baskılı ateller tasarlıyor. El kırıkları savaşta çok yaygındır ve kötü tedavi edildiğinde uzun vadeli sorunlara neden olabilir. “Birçok temel hijyen ve hayatta kalma türü görev için ellerinize ihtiyacınız var” dedi. “Askerler uygun şekilde atellenirse, sekiz ila 12 hafta içinde tekrar ellerini tam olarak kullanabilmeleri gerekir.”

Carey, çevrimiçi olarak yüklenen ve 1500’den fazla kez 3D basılan ateller için iki dijital tasarım oluşturdu. Yaralanmalar ilerlemişse, insanların kendisine özel yapım bir atel yapmasına izin veren ve daha sonra Ukrayna’ya gönderilen EM3D – bir 3D görüntüleme uygulaması – kullanarak yaralanmalarının görüntülerini göndermesini sağlıyor. Ve ileriye dönük olarak, uzun vadeli tıbbi sonuçları iyileştiren malzemelere ihtiyaç duyulacağını söyledi.

“Şu anda hayat kurtaran teknolojiye böyle bir vurgu var” dedi. “Ama rehabilitasyon tarafında kesinlikle bir ihtiyaç var, böylece yaralanmadan sonra insanlar hayatlarını geri almaya başlayabilirler.”

Twitter casuslarının yükselişi

Turnike tasarımlarını internette yayınlayan Kaminski, bazı 3D yazıcıların savaş alanına malzeme göndermesinden endişe ettiğini söyledi. Savaşın başlangıcında, birçok matbaacının yardım etmek istediğini fark etti, ancak düşük kaliteli mallarla sonuçlanan tıbbi malzeme tasarımları yarattılar. Ayrıca Çin’de yapılan kullanıma hazır turnikelerin sahada konuşlandırıldığını ve kırıldığını fark etti.

Bunu gören Kaminski ve bir grup gönüllü, turnikelerini en yüksek tıbbi standartları karşılayacak şekilde yeniden tasarlamak için haftalarca çalıştı.

Kaminski, dayanıklılığı göstermek için cihazın bir itfaiye aracı tarafından devrildiğini filme aldı. Polonya’daki laboratuvarlardaki gönüllüler, 150 pound’dan fazla çekme basıncına dayanabileceğini kanıtlamak için 3D baskılı turnikeyi stres testi yaptı. Turnikenin kan akışını tamamen durdurabileceğini göstermek için Worcester Politeknik Enstitüsü’nde ultrason testi yapıldı. Şimdi, Kaminski test için Johns Hopkins Üniversitesi’ndeki bir gönüllüye bir parti gönderdi.

“Tamamen yeni bir turnike tasarımı bulup savaş sırasında kullanmak etik değil” dedi.Kaynak : https://www.washingtonpost.com/technology/2022/06/12/3d-printers-ukraine-war-supplies/?utm_source=rss&utm_medium=referral&utm_campaign=wp_business-technology

Yorum yapın