Kune Food, Kenya operasyonlarına başladıktan ancak bir yıl sonra kapanıyor – Teknolojik Haberler


Son birkaç ayda bir çevrimiçi restoran olmak için taktik değiştirmeden önce isteğe bağlı bir yemek dağıtım hizmeti olarak başlayan Kenya merkezli bir girişim olan Kune, bugün kapandı ve bazıları geçen ay işe alınan 90 çalışanı etkiledi. .

Başlangıç, Aralık 2020’de kuruldu ve o yıl resmi olarak faaliyete geçmeden önce 2021’in ilk aylarında Kenya’da bir deneme gerçekleştirdi.

LinkedIn’de İletigirişimin kurucusu ve CEO’su Robin Reecht, operasyonları sürdürmek için fon toplayamadıktan sonra kapatıldığını duyurdu ve “ekonomik gerileme ve yatırım piyasalarının sıkılaşmasını” suçladı.

Bir yıl önce Kune Food, tohum öncesi 1 milyon dolarlık fon topladı ve ayrıca Kenya’daki bir bankadan açıklanmayan bir miktar borç aldı. Bu yılın başlarında girişim, üretim kapasitelerini artırmak için yerel ve uluslararası yatırımcılardan 3,5 milyon dolar topladığını söyledi.

“Yılın başından bu yana 55.000’den fazla yemek sattık, 6.000’den fazla bireysel müşteri ve 100 kurumsal müşteri kazandık. Ancak yemek başına 3 dolarla büyümemizi sürdürmek için yeterli değildi… Artan gıda maliyetleri marjlarımızı bozduğunda, devam edemedik” diye yazdı.

Aşağıda Reecht’in tam açıklaması yer almaktadır.

Mutsuz gün. Kune Gıda bugün kapandı.

Yılın başından bu yana 55.000’den fazla yemek sattık, 6.000’den fazla bireysel müşteri ve 100 kurumsal müşteri kazandık. Ancak yemek başına 3 dolarla büyümemizi sürdürmek için yeterli değildi.

Mevcut ekonomik gerileme ve yatırım piyasaları sıkılaşırken bir sonraki turumuzu yükseltemedik. Artan gıda maliyetlerinin marjlarımızı kötüleştirmesiyle birleştiğinde, devam edemedik.

İlk düşüncelerim ekibime gidiyor. Kalbinizi ve ruhunuzu birçok insanın sevdiği Kune’yi inşa etmeye adadınız. İşe yaramadığı için çok üzgünüm.

Tüm girişimci arkadaşlarıma, lütfen LinkedIn’deki Kune “çalışan sayfasını” kontrol edin ve işe alım ihtiyaçlarınızın bazı ekip üyelerimiz tarafından karşılanıp karşılanamayacağını görün. Senin için de zor zamanlar olduğunu biliyorum. Ama onlar şirketinize muazzam değer katacak müthiş insanlar. Bir Kune çalışanı hakkında herhangi bir referansa ihtiyacın olursa beni arayabilirsin.

İkinci düşüncem yatırımcılarımıza yönelik. Bazılarınız Kune yolculuğuna sadece ben ve bir şefken, yakındaki bir ofise yürüyerek yemek dağıtırken katıldınız. Bazıları daha sonra katıldı ve bir teknoloji platformu, bir fabrika, bir mutfak stüdyosu, 7 dağıtım merkezi, 6000 müşteri ve 90 kişilik bir ekip ile bir gıda teknolojisi girişimi haline gelmemize yardımcı oldu. Sadece Kune’ye yatırım yapmakla kalmadınız, bize zamanınızı, beyin genişliğinizi, bağlantılarınızı ve duygusal desteğinizi de verdiniz. Kune’nin vizyonu gerçekleşmediği için çok üzgünüm. Güvenine ihanet etmek, kendimi asla affetmeyeceğim bir şey.

Üçüncü düşüncem, yolumuz boyunca bizi destekleyen tedarikçilere, müşterilere, bankacılara ve her türden ortaklara yöneliktir. Sonuç için içtenlikle üzgünüm.

Pek çok şey farklı şekilde yapılabilirdi, kesinlikle daha iyi. Önümüzdeki aylar Kune’nin başarısızlığı üzerine düşünmemizi sağlayacak ve zamanı geldiğinde bunu paylaşmayı umuyorum.

Kune’nin IP’sini veya Varlıklarını almakla ilgilenebilecek birini tanıyorsanız, lütfen PM ile ulaşın.

Saygılarımla,
Robin

Bu gelişmekte olan bir hikaye.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/22/kune-food-shuts-down-barely-a-year-after-starting-kenya-operations/

Yorum yapın