Kriptonun kendi kendini saklaması artık bir seçenek değil. Bu bir zorunluluktur.


İlk kırmızı bayrak, Coinbase’in hizmet koşullarında değişiklik yapmasıydı. Kullanıcılarının varlıklarını doğrudan şirketin kaderine bağlayan değişiklikler.

Bir Coinbase’e göre sözcü“İflas durumunda müşterilerimiz adına gözetim altında tuttuğumuz kripto varlıkları iflas davasına konu olabilir ve bu tür müşteriler genel teminatsız alacaklılarımız olarak değerlendirilebilir.”

Aslında, Coinbase’den kripto varlıkları satın alan herkes, şirketin malı olabileceğinden bu varlıklara erişimini, sahipliğini ve kontrolünü kaybedebilir. En kötüsü olur ve borsa batarsa, kuruluş alacaklıları ödemek, kaldıraçlı pozisyonları kapatmak ve kullanıcı tabanındaki kayıpları sosyalleştirmek için kullanıcı fonlarını tasfiye ederken kullanıcılar her şeyi kaybedebilir.

Kullanıcı sonunda ödeme alacaktı. Yani geriye bir şey kaldıysa. Bu süreç gerçekleşirse yıllar alabilir. Mt. Gox kullanıcıları, yaklaşık on yıl sonra hala ödemelerini bekliyor.

Coinbase tek değildi. Diğer merkezi kripto servis sağlayıcıları da aynı şeyi yapıyor. Celsius Network geçen hafta, dijital varlıkların fiyatı düşerken “aşırı piyasa koşullarını” gerekçe göstererek müşterilerin platformundan para çekmesini engelledi. Birkaç gün içinde kripto borç veren Babil Finans Ayrıca müşteri çekme işlemlerini dondurmaya başladı.

Celsius ve Babel Finance gibi merkezi borsalar ve CeFi hizmetleri, gerçekten kripto veya blok zinciri şirketleri değildir. Esasen daha az düzenlemeye, gözetime ve en önemlisi hizmet ettikleri tüketicilere karşı sorumluluğa sahip bankalardır. Pek çok finans kurumu gibi Federal Mevduat Sigorta Kurumu gibi kuruluşlar tarafından sigortalı değiller, bu da kullanıcıların ortalık yatıştıktan sonra kendilerine bir şey kalıp kalmadığını görmek için beklemekten başka seçenekleri olmadığı anlamına geliyor.

Geçmişteki hataları tekrarlamak

Büyük şirketler tarafından nasıl kullanıldığımızın ve istismar edildiğimizin daha çok farkına vardıkça, en azından bazıları kullandıkları hizmetlerin değerini sorgulamaya başlıyor. Yine de, sunduğumuz bir sonraki parlak hizmeti tüketme telaşımızda benzer hatalar yapmamıza engel olmadığı da açık.

Kripto endüstrisi, geleneksel finansal sistemin yönü hakkında endişe duyan bir grup teknoloji uzmanı ve özgürlükçü tarafından doğdu. Blockchain teknolojisinin sunduğu ve insan müdahalesi gerektirmeyen, nerede yaşarlarsa yaşasınlar veya içinde bulundukları koşullar ne olursa olsun herkesin erişebileceği ve tüketebileceği demokratik bir finans sistemi yaratma potansiyelini gördüler.

Kısacası, kripto endüstrisi, herkese kritik bir varlığın – paramızın – kontrolünü geri alma fırsatı sunarken, vazgeçemeyenlere temel finansal hizmetler sağlama yeteneğine sahiptir.

Ancak kişisel verilerimizin ve mahremiyetimizin toptan ele geçirilmesine izin verdiğimiz gibi, giderek daha fazla kontrol ve paramıza erişimden vazgeçiyoruz.

Nasıl olduğunu anlamak için bankalarla ilişkimizin nasıl değiştiğine bakmamız yeterli. Geleneksel olarak, bir sterlin yanlısıydı. Bankanın sizin ve sizin adınıza yatırım yaptığı hesabınıza para yatırdınız. Karşılığında güvenlik, erişim kolaylığı ve yatırımınızın geri dönüşünü aldınız.

Bugün, işler o kadar basit değil. Paranız hala nispeten güvende ama artık geri dönüşün tadını çıkarmıyorsunuz. Yüksek enflasyon, düşük faiz oranları ve para basımı, tüm tasarruflarımızın değerinin düşmesine neden oluyor. Üstelik, sizi ve paranızı güvende tutmak için gerektiği gibi satılan düzenlemeler, birikimlerinize erişiminizi engellemek için kullanılıyor.

2021’de bir İngiliz bankasının binlerce müşterisi, hesaplar donduruldu uyarı olmadan ve görünürde bir sebep olmaksızın. Erişimin neden reddedildiği hala belli değil. Bununla birlikte, bir teori, bankanın sisteminin olağandışı bir aktivite tespit etmesi ve hesapları otomatik olarak kilitlemesidir. Soru sorulmadı.

Daha sonra 2022’de, Kanada banka hesaplarını dondurdu aşıların zorunlu olarak uygulanmasına karşı çıkan kamyon şoförleri (ve onların destekçileri). Terörün Finansmanı kurallarını genişleten bir hareketle, bankalar normal insanların hesaplarını cezasız bir şekilde dondurabildiler. Terörist oldukları için değil, demokratik protesto haklarını kullandıkları için.

Ve şimdi, Celsius ve Babel Finance gibi kripto aracıları, müşterilerinin varlıklarıyla aynı şeyi yapıyor.

Ancak bu, devlet destekli bir dijital para birimine veya CBDC’ye (merkez bankası dijital para birimi) geçmemiz durumunda olabileceklerle karşılaştırıldığında hiçbir şey değildir. Tasarımlarına bağlı olarak, bir CBDC, ne kadar para tutabileceğinizi sınırlayarak, kim olduğunuza bağlı olarak faiz oranlarını ve fiyatları değiştirerek, satın alımları önleyerek ve cezaları otomatik olarak düşürerek bireyleri kontrol etmek için kullanılabilir.

Bu oyunun çıkışını zaten görüyoruz. Çin’de dijital yuanın pilot test programı sırasında hükümet, yeni CBDC’yi içeren elektronik “kırmızı paketler” dağıttı – ancak ücretsiz paraya bir son kullanma tarihi verilerek insanları onu harcamaya veya kaybetmeye zorladı.

Bir diğer büyük risk, dijital kimlik ve CBDC arasındaki ilişkidir. Fonların kullanımı, dijital kimliğinizin özelliklerine bağlı olarak yapılabilir. Bu fonlar CBDC’deyse, o zaman merkez bankası ve dolaylı olarak hükümet, nasıl para harcayacağınızı ve alacağınızı kontrol edebilir.

kontrolü geri almak

Kontrolü geri almak için, bizim için paramızı gözeten saklama hizmetlerinden uzaklaşmamız ve dijital varlıklarımızın tam kontrolünü bize veren kişisel saklama ürünlerine ve hizmetlerine geçmemiz hayati önem taşıyor.

Kendi kendine saklama ürünleri ve hizmetleriyle, kullanıcı, ister madeni paralar, ister NFT’ler olsun, ister varlığın kendisi olsun, dijital varlıklarının anahtarlarının sahipliğini ve sorumluluğunu üstlenir. Kullanıcı, varlıklarının nasıl, ne zaman ve belirli bir ölçüde nerede kullanıldığını kontrol eder.

Ne yazık ki, şimdiden kötü bir başlangıç ​​yaptık. Ana akım benimseme yolunda büyük adımlar atmış olsak da, kriptosfer gezinmek için karmaşık bir ekosistem olmaya devam ediyor. Temelde, kendi kendine saklama hizmetleri, kullanımı son derece kullanıcı dostu değildir ve pratik olarak, yerleşik bir fizik derecesi gerektirir.

Bu nedenle, insanların saklama hizmetlerine ve kripto cüzdanlarına katılmayı tercih etmesi şaşırtıcı değil. Coinbase, Crypto.com ve diğerleri gibi sağlayıcılar, işe alım sürecini basitleştirir ve insanları hızla çalışır duruma getirir. Bu kesinlikle benimsemeyi hızlandırmış olsa da, ki bu iyi bir şeydir, aynı zamanda kontrolü geri almaya da aykırıdır.

Esasen, saklama hizmetlerine kaydolarak, insanlar kolaylık sağlamak için kontrolden vazgeçiyorlar. Bu yolda devam edersek, olumlu değişim fırsatını kaybedeceğiz ve bunun yerine, şimdi gördüğümüz gibi, tüm yerleşik adaletsizliği ve büyük sorunları ile eski finans dünyasını yenisine kopyalayacağız.Kaynak : https://forkast.news/crypto-self-custody-no-longer-choice-imperative/

Yorum yapın