Kriptonun en büyük borç verenlerinden biri olan Celsius, iflas başvurusunda bulundu – Teknolojik Haberler


Dünyanın en büyük kripto para borç verenlerinden biri olan Celsius Network, kripto piyasasında birkaç firmanın iş modellerini deviren keskin bir türbülansın ardından müşteri varlıklarını dondurduktan bir ay sonra iflas koruması için başvuruda bulundu.

Kasım ayında “abone olunan” B Serisi finansman turunu 750 milyon dolara çıkardığında değeri 3,25 milyar dolar olan New Jersey merkezli girişim, New York’taki federal mahkemede Bölüm 11 iflas başvurusunda 1 milyar dolar arasında herhangi bir yerde olduğunu söyledi. ve varlık ve yükümlülüklerde 10 milyar dolar ve 100.000’den fazla alacaklı.

İflas başvurusu için “gerekli” kararın firmaya “işlerini istikrara kavuşturma fırsatı” sağlayacağı belirtildi.

Celsius’un kurucu ortağı ve CEO’su Alex Mashinsky yaptığı açıklamada, “Bu süreçte Celsius’a liderlik edecek güçlü ve deneyimli bir ekibimiz var” dedi. “Celsius’un tarihine baktığımızda, bunu kararlılık ve güvenle hareket etmenin topluma hizmet ettiği ve şirketin geleceğini güçlendirdiği belirleyici bir an olarak göreceğimizden eminim.”

Duyuru, müşterilere daha iyi getiriler sunarak ve daha az riskli olduğuna söz vererek en büyük kripto bankalarından birini kuran Celsius’un mali gücü hakkında haftalarca süren spekülasyonların ardından geldi.

Celsius, kullanıcıların Bitcoin, Ethereum ve Tether’lerini yatırmalarına ve haftalık faiz ödemeleri almalarına izin verdi. Zaman ufkuna ve jetona bağlı olarak, isimsiz platform yılda %18’e kadar faiz sunuyor. Celsius, 1,7 milyon insanın “Celsius’u kripto için evleri” olarak adlandırdığını söyledi.

Son medya araştırmaları, Celsius’un büyük kripto şirketlerine borç vermek için denenmemiş girişimlere büyük bahisler yaptığını buldu. Financial Times’a göre, kurumsal yatırımcılardan gelen yeni kredi talebi geçen yıl yavaşlamaya başlayınca Celsius daha da büyük riskler aldı. Çarşamba bildirildi.

Celsius, müşterilerinin varlıklarını geri çekmelerini ve transfer etmelerini engellemeden günler önce, Mashinsky Twitter’da şüphecileri sorguluyor ve onları korku, belirsizlik ve şüpheye atıfta bulunarak “FUD” yaymakla suçluyordu.

“Celsius’un başardığı şeyin güzelliği, verim sağlamamız, bunu asla kendileri yapamayacak insanlara ödememiz, zenginlerden almamız ve endeksi geçmemizdir. Bu, olimpiyatlara gidip 15 farklı alanda 15 madalya almak gibi bir şey” dedi.

Celsius’un düşüşü, birçoğu bu ay iflas başvurusunda bulunan kripto hedge fonu Three Arrows Capital ve Terraform Labs’ın Luna ve kardeş tokeni UST’nin çöküşüyle ​​devrilen birçok dijital borç veren için benzer kaderi izliyor. Yüksek profilli bir kripto komisyoncusu olan Voyager Digital de bu ayın başlarında iflas başvurusunda bulundu.

WestCap ve Caisse de dépôt et place du Québec’i destekçileri arasında sayan ve yatırımcılardan 850 milyon doların üzerinde para toplayan Celsius, şu anda müşteri çekimlerini yeniden başlatmak için yetki talep etmediğini söyledi.

“Bölüm 11’e sorunsuz bir geçiş sağlamak için Celsius, Şirketin normal seyrinde faaliyetine devam etmesine izin vermek için Mahkemeye bir dizi olağan başvuruda bulundu. Bu ‘ilk gün’ teklifleri, Şirket’in Mahkeme onayını almayı beklediği, çalışanlara ödeme yapma ve sosyal yardımlarına kesintisiz devam etme taleplerini içerir. Celsius, şu anda müşterilerin para çekme işlemlerine izin verme yetkisi talep etmiyor. Müşteri talepleri, Bölüm 11 süreci, Celsius aracılığıyla ele alınacaktır. söz konusu bir basın bülteninde.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/13/celsius-one-of-cryptos-biggest-lenders-files-for-bankruptcy/

Yorum yapın