Kripto yine çöküyor. Geri gelecek mi?


Bu filmi daha önce gördünüz. Ya da en azından konuyu biliyorsunuz: Yeni bir teknoloji dikkat toplamaya başlıyor, şüphecileri şaşırtıyor ama her şeyi değiştireceğine söz veren yandaşlarını heyecanlandırıyor. Bir yutturmaca ve spekülasyon dalgası, onu halkın gözüne çeker ve yeni teknolojinin tamamen ana akım ve cazip görünmesini sağlayan Super Bowl reklamlarıyla sonuçlanır – çoğu normal için hala kafa karıştırıcı olsa da. Ardından, kaza.

Yani evet. Bu, 1990’larda Mart 2000’de ortaya çıkan ilk web balonuydu.

Aynı zamanda kriptoya ve/veya “Web3”e – kriptonun son zamanlarda yeniden markalaşmasına – şu anda ne olduğu gibi görünüyor. Geçen yıl boyunca teknoloji hakkında hiçbir şey bilmeyen arkadaşlarınız farkına vardı. NFT’ler, onları açıklayamasalar bile. Şubat ayında Bengals-Rams Super Bowl’u izleyen 122 milyon kişi, daha önce bilinmeyen kripto şirketlerinin reklamlarını da izledi. FTX, ürünle bariz bir bağlantısı olmayan bir ünlü tarafından onaylandı. Etiket satırı: “Kriptoyu kaçırmayın.”

Ve şimdi çöküş: Geçen sonbahardan bu yana kripto para birimleri düştüğü için 1,5 trilyon dolar gibi bir değer kayboldu: Bitcoin, Kasım ayındaki zirvesinden yüzde 56 düştü; Ethereum yaklaşık yüzde 63 düştü. Dogecoin’i sormayın bile. Teknolojideki belki de en önde gelen kripto savunucuları olan Andreessen Horowitz’deki risk sermayedarları bile, kabul etmek bir “kripto kışı”na giriyor olabileceğimizi

Kripto fiyatları çılgınca dalgalanma eğilimindedir, ancak geçen yıl zirveye ulaştı ve o zamandan beri düştü.  Bitcoin'in fiyatı Haziran 2021'den yüzde 15 daha düşük.

Rani Molla

Şimdiye kadar kriptoya yatırım yapan herkes – kurumsal yatırımcılar, başlangıç ​​kurucuları ve çalışanları ve bitcoin veya dijital karikatür maymunu satın alan ortalama insanlar – için büyük soru, bu sefer İşlerin Farklı olup olmadığıdır. Henüz bir cevabımız yok.

Her iki tarafta da birçok argüman var. Burada, kripto boğalarının, birbirleriyle konuşan ve işlemleri kaydeden dünya çapında bir bilgisayar ağına dayanan teknoloji olan blok zinciri ile genellikle bu teknoloji tarafından üretilen varlıklar olan kripto para birimleri arasında ayrım yapmak için çaba sarf ettiğini belirtmeliyiz. Teorik olarak, blok zincirine olan ilgi, kripto para biriminin fiyatına bağlı olmamalıdır; gerçekte, çok öyle.

Kriptonun borsanın geri kalanı ve özellikle teknoloji piyasası ile birlikte düştüğünü düşünüyorsanız, aşağıdaki gibi veri noktalarına işaret edebilirsiniz. NFT’ler için düşen fiyatlar. Ya da yatırım “düşüş turları” – şirketlerine sadece aylar önceki değerinden daha az değer veren anlaşmalarda para toplamak zorunda kalan özel şirketler. Bu, bir kripto ticaret platformu olan BlockFi’ye olabilir. Bir yıldan daha kısa bir süre önce şirket, 5 milyar dolar değerinde olduğunu düşündü; şimdi yatırımcıların şirkete söylediği bildiriliyor 1 milyar dolar değerinde.

Veya birkaç ay önce bir Super Bowl reklamına milyonlar kazandıran kripto şirketlerinden biri olan Coinbase de dahil olmak üzere diğer kripto firmalarının işe alım donmaları ve hatta işten çıkarmalar yapmak.

Bu arada, birkaç ay önce Büyük Teknoloji işlerinden Web3 girişimleri için ayrılmaya hevesli olan bazı çalışanlar ikinci bir düşünceye sahip olabilir. Kripto olmayan özel bir şirketteki bir yönetici bana, Google ve Facebook gibi kişilerden insanları işe almanın, bu yılın başlarında hepsinin kriptoya yöneldiği zamandan çok daha kolay olduğunu söyledi.

Ayrıca genel bir hava değişimi var: Bir yıl önce, kripto ve Web3’ü herkesin önünde eleştirmek için zaman harcamak isteyen birçok teknoloji insanı bulmak zordu. Şimdi bunların sayısı giderek artıyor, Kutu CEO’su Aaron Levie sorunları kataloglamaya adanmış bir site işleten yazılım mühendisi Molly White’a ve kripto ve Web3’ün yanlış adımları (Geçenlerde onunla sohbet ettim Medyayı Yeniden Kodla dijital ses dosyası.) Ayrıca bakınız: “Birisi Seth Green’in Sıkılmış Maymununu ÇaldıYeni Şovunda Başrolde Olması Gereken.”

Ancak kriptonun hiçbir yere gitmediğini düşünüyorsanız, kendi veri noktalarınız var: Andreessen Horowitz yakın gelecekte karanlık zamanlardan bahsederken, aynı zamanda sadece açıkça kripto yatırımları için ayrılmış 4,5 milyar dolarlık bir fon topladı. Bu paranın bir yere harcanması gerekiyor ve hala çok sayıda kripto yatırımı yapılıyor: Kripto yatırımcısı olan ve bu yılın başlarında 1,5 milyar dolarlık fon toplayan eski bir federal savcı olan Katie Haun, bu hafta yeni bir anlaşma duyurdu.

Ve evet, bazı insanlar çizgi film maymunlarından bıkmış olabilir. Ancak bu, NFT’lerden bıktıkları anlamına gelmez. denilen bir şey cin mahallesi bu yeni sıcaklıkbu alanda zaman harcayan insanlar, ne hakkında konuştukları hakkında hiçbir fikrim olmamasına rağmen bilerek başımı salladığım için bana söylüyorlar.

Bu arada, Next Big Thing’den başka hiçbir şeyi sevmeyen pazarlamacı/kendini geliştirme gurusu Gary Vaynerchuk, geçtiğimiz günlerde dört günlük bir VeeCon Minneapolis’teki Minnesota Vikings stadyumunun zeminindeki olay. İçeri girmenin tek yolu bir Vaynerchuk NFT satın almaktı ve bana yaklaşık 7.000 VeeFriends sahibinin geldiğini söyledi.

Web3 ve kriptoda konuştuğum birçok insan, işlerin göründüğü kadar korkunç olmadığında ve kripto fiyatlarının çılgınca dalgalanmasına alışkın olduklarında ısrar ediyor. Satın alındıkları için bana aksini söyleselerdi garip olurdu. Ama bu inanmadıkları anlamına gelmez.

“Bu, kripto çöküşü olarak geniş çapta tartışılan bir döngü oldu. Ama işin içindeyken, öyle gelmiyor” diyor, medya ve teknoloji konusunda uzmanlaşmış bir yatırım firması olan Chernin Group’ta kripto yatırımcısı olan teknoloji girişimcisi ve yönetici Jarrod Dicker. “Bence inşa eden veya inşa etmeye başlayan bu şirketlerin birçoğu sermayelerini artırdı, üç ila beş yıllık planları var ve bunun için gidiyorlar.”

Şimdilik, en azından kripto, iyi ya da kötü, birçok normal insanın ilgilendiği bir şey olmaya devam ediyor. Sosyal medyanın duygu analizini yapan bir şirket olan Brandwatch, “kripto”, “NFT” ve “Web3” ile ilgili sosyal sözlerin son 12 ayda çoğunlukla olumlu kaldığını söylüyor. Data.ai’ye göre kripto alım satım uygulamaları için indirme sıralamaları da oldukça seviyeli kaldı.

data.ai'nin aylık aktif kullanıcı sıralamasına göre, Coinbase, Crypto.com, Binance ve FTX gibi kripto alım satım uygulamalarına ilginin geçen yıl nasıl sabit kaldığını gösteren bir grafik.

Rani Molla

Ancak şimdi ile web 1.0 balonu arasında paralellikler kuruyorsak, Mart 2000’de bir gecede tamamen sönmediğine dikkat etmek önemlidir – en aptal nokta bombalarının ortadan kaybolması birkaç yıl aldı.

O zamanlar buralardaydım ve düşüşü, art arda gelen işten çıkarma dalgalarının ele alınış şekliyle ölçebileceğinizi hatırlıyorum: Dot-com’ları tarafından erkenden işten çıkarılan insanlar güzel kıdem tazminatı paketleri aldılar (birkaç kişinin bana işten çıkarmalara gideceklerini söylediğini hatırlıyorum). “Ek istihdam” ödemelerini aşçılık okuluna harcarlar). Ancak art arda yapılan işten çıkarmalar gitgide daha az cömert hale geldi ve şirketler kapılarını tamamen kapatana kadar, çalışanlar onlara verecek hiçbir şey olmadığı için hiçbir şey alamadı.

Bu yüzden, bu hedge’den nefret ederken, hedge edeceğim: Bir süre kripto çöküşünün ne kadar kötü ve ne kadar anlamlı olduğunu bilemeyeceğiz. Bu arada, Web3 inananlarından duyduğunuz şeylerden biri, topal kripto şirketlerinin gitmesi ve iyi olanları olduğu gibi bırakmasının korkunç olmayacağıdır. Bu senaryoda, şirketleri nokta-com çöküşünden kurtulan ve … Amazon haline gelen Amazon; diğer insanların topal şirketleri, şu anda yalnızca bir dot-com amiral gemisi olan theGlobe.com’dur. Vikipedi girişi.

Bu yılın başlarında denerken konuştuğum Web3 girişimcisi Tina He, “Her döngüde, büyük bir çöküş olduğunda, sessizce bina inşa eden insanlar oldukça kendinden geçmiş oluyor çünkü gürültünün çoğu yok oluyor” diyor. kafamı hype etrafında almak için.

Halen, kripto çalışanları için bir LinkedIn olacağını umduğu Station adında bir şey inşa ediyor ve altı işçiden oluşan “süper yalın” bir ekibe ve “bol piste” sahip olduğunu söylüyor. Öte yandan, diğer Web3 ekiplerinin mücadele ediyor olabileceği gerçeğinin projesini etkileyeceğini söylüyor; bu, birbirini takip edecek ve birbirleriyle bağlantı kuracak çok sayıda Web3 projesi ve çalışanı olacağını varsayar. Yani sonsuza kadar yeni para olmadan yaşayamaz.

“İlerlememiz konusunda aslında oldukça iyimser ve idealistiz” diyor ve kendisini daha bağışlayıcı bir finansman ortamına sokmak için bir “köprü turu” yükseltmesi gerekebileceğini kabul etmeden önce. “Bu olmadan bile, kış iki yıldan az sürerse, kışı geçirebiliriz.”

Rani Molla bu hikayeye katkıda bulundu.

Kaynak : https://www.vox.com/recode/23158583/crypto-winter-crash-bitcoin-eth-bubble-peter-kafka

Yorum yapın