‘Kripto kışına girdik’ – Teknolojik Haberler


Kripto pazarlarındaki önemli bir depresyona rağmen, pek çok üst düzey oyuncu şu an için iyi zamanların bittiğini söylemekte tereddüt etti, ancak NFT pazarı OpenSea’nin bugün duyurduğu gibi, şirket çalışanlarının yaklaşık %20’sini işten çıkardığını, en iyi kripto para birimini startup’ın CEO’su lafları kestirmiyor.

”… [T]OpenSea CEO’su Devin Finzer, halka açık olarak yayınladığı personelle paylaştığı bir mesajda, gerçek şu ki, kripto kışı ve geniş makroekonomik istikrarsızlığın eşi görülmemiş bir kombinasyonuna girdik ve şirketi uzun süreli bir gerileme olasılığına hazırlamamız gerekiyor. Twitter’ı da.

Şirket, karardan tam olarak kaç çalışanın etkilendiğini belirtmedi, ancak şirketin LinkedIn sayfası, şirketin şu anda yaklaşık 750’den fazla çalışanı olduğunu gösteriyor. Finzer, etkilenen çalışanların “2023’e kadar” kıdem tazminatı ve sağlık sigortası alacaklarının yanı sıra hızlandırılmış öz sermaye kazanacağını söylüyor.

İşten çıkarmalar, şirketin agresif büyüme taktikleri ve NFT sektörünün baş döndürücü büyümesinin sürdürülebilirliğine nasıl yaklaştıkları hakkında soruları gündeme getiriyor. Finzer, personele notunda, işlerin daha da kötüleşmediğini varsayarsak, şirketin bu değişikliklerle önünde yıllarca pisti olduğunu söylüyor.

“Bugün yaptığımız değişiklikler, çeşitli kripto kış senaryoları altında (mevcut hacimde 5 yıl) birden fazla yıllık pisti sürdürecek bir konuma getiriyor ve bu süreçten yalnızca bir kez geçmemiz gerekeceği konusunda bize yüksek güven veriyor. Finzer, daha sonra “Kış bizim inşa etme zamanımız” diye yazıyor.

OpenSea, kripto paranın 2021-2022 boğa koşusunun en çok yararlananlarından biri oldu ve en son 13.3 milyar dolarlık bir değerlemeyle yüz milyonlarca yatırımcı doları topladı. Bu büyüme, draması olmadan olmamıştır; geçen ay şirketin yöneticilerinden biri, bir NFT ticaret skandalı sonrasında içeriden öğrenenlerin ticareti suçlamasıyla tutuklandı.

Crypto’nun önde gelen risk sermayedarları, kripto alanına giren yeteneklerin, uzayda yükselmelerinin en büyük nedenlerinden biri olduğunu söylediler, ancak kripto devleri büyük işten çıkarmalar yapmaya devam ettikçe, bu yeteneğin ne kadarının tutulduğu belli değil.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/14/nft-marketplace-opensea-lays-off-20-percent-of-its-staff-we-have-entered-crypto-winter/

Yorum yapın