Kripto firmaları Senato faturası kapsamında Federal Rezerv sistemine erişebilirMakale işlemleri yüklenirken yer tutucu

Kötü şöhretli bir kripto para birimi dalgası, bir gün, finansal uzmanlar arasında potansiyel olarak istikrarsızlaştırıcı sonuçlar hakkında alarm veren yeni bir yasa tasarısında az fark edilen bir hükümle geleneksel bankacılık sistemine entegre edilebilir.

Sens. Cynthia M. Lummis (R-Wyo.) ve Kirsten Gillibrand’ın (DN.Y.) Haziran ayında sunduğu kripto endüstrisini düzenlemek için kapsamlı bir teklifin parçası olan hüküm, Federal Rezervi sözde master vermeye zorlayacak. Merkez bankasından onları arayan belirli kripto firmalarına hesaplar. Hesaplar, sahiplerine Fed’in ödeme sistemine erişim sağlayarak, ayrı bir banka olmadan müşteriler için işlem yapmalarına olanak tanır.

Lummis tarafından savunulan iki Wyoming merkezli kripto firması bundan faydalanıyor. Her iki şirket, Custodia Bank ve Kraken Financial, son iki yılda Fed ana hesapları kazanma tekliflerinde engellendi. Ancak mali düzenleyiciler ve uzmanlar, önlemin etkisinin endüstri ve ötesine kademeli olarak yayılacağını söylüyor.

Kripto firmalarının bankacılık sisteminin merkezi tesisatına katılmaya zorlaması, endüstri ve düzenleyicileri için gergin bir anda geliyor. Kripto para birimlerinde keskin bir satış, Mayıs ayının başından bu yana dijital varlık pazarından 700 milyar doları sildi ve kripto ekonomisi ile geleneksel finans arasındaki uçurumu kapatmaya çalışan firmalar da dahil olmak üzere, daha önce yükselen bazı start-up’ları bir hesaplaşmaya zorladı. Böyle bir firma olan Celsius Network, mevduatları 8 milyar dolara kadar dondurduğu için “aşırı piyasa koşulları” nedeniyle geçen ay para çekme işlemlerini durdurdu.

Kripto endüstrisi, uzun zamandır beklenen Senato tasarısı altında büyük bir kazanç elde etti

En son erimeden önce bile, Federal Rezerv kripto odaklı bankalara ana hesaplar vermek konusunda isteksizdi. Custodia’nın davasında, Federal Rezerv Başkanı Jerome H. Powell, federal sigorta desteğinden yoksunken bankacılık hizmetleri sunan diğer kripto şirketlerini serbest bırakma konusundaki endişelerini dile getirdi.

Powell, Ocak ayındaki bir kongre oturumunda Lummis’e konuyla ilgili baskı yaptığında, “Bunları vermeye başlarsak, yakında birkaç yüz tane olacak” dedi.

Duke’u yöneten eski bir Fed yetkilisi Lee Reiners, Wyoming yasalarına göre, bu bankaların rezervlerini federal olarak düzenlenen muadillerine göre daha değişken varlıklara (örneğin şirket ve belediye borçları gibi) koyabileceğini ve bunun da aniden değer kaybetmeleri halinde bir kaçışa yol açabileceğini söyledi. Üniversitenin Küresel Finansal Piyasalar Merkezi. “Endişe, zayıf risk yönetimine ve zayıf risk kontrollerine sahip kuruluşların Fed’in ödeme sistemine entegre edilmiş olabileceğidir.”

Kriptonun donmuş gizemi: Santigrat mevduatındaki milyarların kaderi

Bazı uzmanlar, uzun vadeli sonucun, diğer finansal çöküşlerden öncekine benzer yeni bir sistemik risk birikimi olabileceğini söylüyor. Arthur Wilmarth, “Her türden sigortasız bankanın Fed hizmetlerine erişimi olacağı ve daha geniş çapta çoğalacağı fikri konusunda çok endişeliyim, çünkü geçmişte federal olarak sigortalı olmayan bankalarla çok kötü deneyimlerimiz oldu” dedi. George Washington Üniversitesi’nde fahri hukuk profesörü ve mali düzenleme uzmanı. “Sistemik olarak önemli hale geleceklerinden endişeleniyorum ve başarısız olacaklar gibi görünüyorsa onları kurtarmamız gerekebilir.”

Taraftarlar, daha fazla firmaya merkez bankasının ödeme altyapısına erişim sağlamanın tam tersi bir etkiye sahip olacağına ve federal denetçilere faaliyetlerine daha iyi bir bakış açısı sağlayarak kripto ekonomisini destekleyeceğine karşı çıkıyorlar. Lummis’in bir yardımcısı, “Daha fazla düzenlenmiş finansal kurumlara ödeme sistemine erişim vermek, riski azaltıyor çünkü bu, kimin neye borçlu olduğu konusunda daha fazla görünürlük sağlıyor” dedi. “Ve eğer sistemik bir kriz olursa, bir banka batarsa, ekonomide bu kadar çok dalgalanma etkisi olmaz.”

Şimdi, Fed harekete geçmek için artan baskıyla karşı karşıya. 7 Haziran’da, Lummis ve Gillibrand faturalarını sundukları gün, Custodia, Federal Rezerv’e ve onun Kansas City bölge bankasına Wyoming’deki federal bölge mahkemesinde dava açtı ve başvurusunun yapılmasından 19 ay sonra yasal olmayan bir şekilde davayı geciktirmekle suçladı. (Bir Lummis yardımcısı, zamanlamanın bir tesadüf olduğunu söyledi.)

Morgan Stanley kıdemli Caitlin Long tarafından kurulan şirket, geleneksel bankacılık faaliyetlerini kripto işlemleriyle karıştırmak isteyen firmaları çekmek için devletin bir yıl önce kabul ettiği özel kurallardan yararlanmak için 2020 yılında Wyoming’de bir mağaza kurdu. Eyalet tüzüğünü güvence altına aldıktan kısa bir süre sonra, bir Fed ana hesabına başvurdu. O zamandan beri, şirket “Custodia’ya ciddi, onarılamaz zararlar veren ve vermeye devam eden hesaplanamaz bir Kafkaesk süreçle sonuçlandı”. söz konusu onun takım elbise içinde.

Şirket, kendisini Wall Street’in Goliath’larını alan bir David olarak seçti. Custodia sözcüsü Nathan Miller, “Federal düzenleyiciler Custodia gibi yenilikçileri engellemeye devam ederse, sadece büyük bankaların piyasayı yakalamasına ve yutmasına izin veriyorlar” dedi. “Bu, Amerikalı ailelerin enflasyon ve ekonomik güvensizlikle mücadele ettiği bir zamanda tüketicilere daha az seçenek ve daha yüksek banka ücretleri bırakıyor.”

Federal Rezerv ve Kansas City Fed yorum yapmaktan kaçındı.

Kraken, öncelikle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük ikinci ticaret platformunu işleten bir kripto borsası olarak bilinir. Ancak 2020’de Kraken Bank olarak bilinen bir bağlı kuruluş, Wyoming’in kripto bankaları için yaptığı oylama kapsamında ilk tüzüğü güvence altına alarak, müşterilere dijital varlıklar ve geleneksel para birimleri arasında “kesintisiz bir bankacılık ağ geçidi” sağlama sözü verdi.

Kraken Bank kısa bir süre sonra kendi Fed ana hesabına başvurduğunda, birleşik bir bankacılık lobisi grupları geri adım attı. İçinde mektup Fed’e, koalisyon, Kraken’in iş modelinin “yeni riskler” sunduğu konusunda uyardı ve şirketin kaldıraçlı uçucu dijital varlıkların ticaretine ev sahipliği yaptığı için federal gözetim eksikliğine işaret etti. Kripto endüstrisindeki bazı rakiplerinin personel kesmesine neden olan sert bir gerilemenin ortasında, özel olarak tutulan Kraken, bu ay 500 çalışan eklemeyi planladığını söyledi. Şirket yorum yapmaktan kaçındı.

Fed, ana hesapları vermek için standartlar geliştirmenin ortasında, bulanıklığı Kongre’deki Cumhuriyetçilerden eleştiri alan bir süreç.

Crypto’nun erimesi, düzenleyicinin dikkatini sektöre yeniden odakladı

Konu, bu yılın başlarında Sarah Bloom Raskin’in Fed’in en büyük mali düzenleyicisi olarak görev yapmak üzere aday gösterilmesi konusundaki partizan kavgasında merkez sahneye çıktı. Raskin, bir yıl önce reddedildikten sonra 2018’de bir ana hesap sağladığında Colorado ödeme şirketi Reserve Trust’ın yönetim kurulunda görev yaptı. Lummis ve Senato Bankacılık Komitesi’ndeki diğer Cumhuriyetçiler, Raskin’in eski bir Fed yetkilisi olarak etkisini şirkete yardım etmek için kullanıp kullanmadığı konusunda sıkıştırdı. Raskin herhangi bir uygunsuzluğu reddetti.

Ancak bölüm adaylığının düşmesine yardımcı oldu. Ardından, Kansas City Fed, Reserve Trust’ın ana hesabını iptal etti. Senato bankacılık panelindeki en üst düzey Cumhuriyetçi Senatör Patrick J. Toomey (R-Pa.), yazdı Haziran ayında bankaya kararla ilgili ayrıntıları sorarak. Kansas City Fed reddedilmiş özel bir şirketin ve bankanın kendi süreçlerinin gizliliğinin korunması gereğini öne sürerek talebini dile getirdi.

Cumhuriyetçiler daha büyük bir noktayı zorluyor: Finansal teknoloji girişimleri geleneksel bankalarla rekabet etme açısına sahipken, Fed’in ödeme raylarına erişim sağlama standartlarını açıklaması gerekiyor. Lummis, Powell’a Haziran ayındaki bir duruşmada sürecin bir “kara delik” olarak kaldığını ve bununla ilgili hayal kırıklığının “kaynama noktasında” olduğunu söyledi.

Fed bir karar almayı düşünüyor sistem Bu, federal olarak sigortalı olmayan veya federal olarak düzenlemeye tabi olmayan firmaları daha sıkı incelemeye tabi tutacaktır. Daha sıkı finansal düzenlemeyi savunan kar amacı gütmeyen Better Markets başkanı Dennis Kelleher, ayrıntıların önemli olacağını, ancak yaklaşımın “muhtemelen tüm dünyaların en kötüsü olacağını” söyledi. bankalar üzerinde. Sonuç, gerçek değil, vergi mükelleflerini ve finansal sistemi koruyormuş gibi bir görüntü olacaktır.”Kaynak : https://www.washingtonpost.com/business/2022/07/03/crypto-banks-risk-lummis/?utm_source=rss&utm_medium=referral&utm_campaign=wp_business-technology

Yorum yapın