Kripto çantalarınızı tutun, düzenleyiciler geliyor


ABD ve Japonya, bir hafta sonu boyunca, dünyanın dört bir yanındaki yasa koyucuların kripto konusunda çene çalmanın ötesine geçerek uygulanabilir yasalar yazmaya geçtiğinin bugüne kadarki en net kanıtını sunarak kapsamlı kripto para birimi düzenlemelerini açıkladı. Bir yığın evrak işi bekliyoruz.

Süre ABD faturasıSalı günü açıklanan ve yaklaşık 70 sayfaya ulaşan , onay için Kongre’den geçmesi gerekiyor ve buna göre değişebilecek, sektördeki ilk iki taraflı mevzuat olarak lanse ediliyor. Bu başlı başına bir şey, çünkü Cumhuriyetçi ve Demokrat partilerin hiçbir şey üzerinde zar zor anlaşabildiği görülüyor.

Tasarı, merkezi olmayan kripto para birimlerini emtialar olarak sınıflandırıyor, bu da onları soya fasulyesi ve bakırla aynı sepete koyan ve – kripto dünyasındaki pek çok kişinin işine yarayacak şekilde – Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) değil, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun yetki alanına giriyor. .

Ancak tasarı, menkul kıymetlere benzer şekilde çalışan merkezi kripto varlıklarının SEC kapsamına girmesini öneriyor. SEC Başkanı Gary Gensler daha önce kripto para birimlerinin daha sıkı düzenlenmesinden yana olduğunu açıkça belirtmişti.

ABD ve Japonya’daki kripto mevzuatına ilişkin netlik, dünyanın en iyi üç ekonomisinden ikisi oldukları için iyi bir başlangıç, ancak kripto para birimi endüstrisindeki yetkililer, dijital varlıkları kapsayacak sınır ötesi kurallara ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

Şimdilik, Güney Kore, Hindistan ve Filipinler de dahil olmak üzere birçok ülkedeki hükümetler, tehditten kriptoyu yok etmeye, özel dijital parayla çalışmak için bir kural yapısı oluşturmaya, onu hükümet sürümleriyle değiştirmeye veya Yukarıdakilerin hepsi. Çin, bildiğimiz gibi, tamamen yasakladı.

Düzenleyicilerin yükselişi

Şimdiye kadar, bu yıl kripto piyasalarında bir düşüş olarak tanımlandı, ancak 2022 aynı zamanda düzenleyicinin yılı olabilir mi?

Sorumlu Finansal Yenilik Yasası olarak bilinen ABD yasa tasarısı, Demokrat Senatör Kirsten Gillibrand ve Cumhuriyetçi Senatör Cynthia Lummis tarafından yönetiliyor. Gillibrand’ın ofisi, dijital varlıklar için eksiksiz bir düzenleyici çerçeve oluşturacağını söyledi.

“Amerika Birleşik Devletleri küresel finans lideridir ve yeni nesil Amerikalıların daha fazla fırsattan yararlanmasını sağlamak için dijital varlıkları mevcut yasalara entegre etmek ve riskleri ele alırken bu varlık sınıfının verimliliği ve şeffaflığından yararlanmak çok önemlidir.” Gillibrand yaptığı açıklamada.

Blockchain Derneği İcra Direktörü Kristin Smith, görünüşünü beğenerek Beyan: “Senatörler Lummis ve Gillibrand tarafından bugün açıklanan iki partili yasa, kripto politikası için bir dönüm noktası ve Washington’daki kripto endüstrisi için ileriye doğru büyük bir adımı temsil ediyor.”

Herkes etkilenmez.

“Bu ‘uzlaşma’ tasarısı, bu sefer OLABİLİR diye, onları artırma kisvesi altında mevcut yatırımcı korumalarını ZAYIFLATIR. [the crypto] sanayi yasayı takip edecek” Todd Phillips’i tweetledi, ilerici düşünce kuruluşu Amerikan İlerleme Merkezi’nde finansal düzenleme ve kurumsal yönetim direktörü. Endüstrinin zaten yeterince düzenlenmiş olduğunu, ancak uyumlu olmadığını savunuyor.

Japonya paraları

Japonya’nın durumunda, yasa koyucular Cuma günü dünyanın stabil coin yatırımcılarına yasal koruma sağlayan ilk yasa tasarısını onayladı. Tasarı, Finansal Hizmetler Ajansı (FSA) altında bir süredir çalışıyor, ancak geçen ay TerraUST stabilcoin’inin (USTC) 50 milyar ABD doları değerindeki çöküşünün ardından, yangını düzenleyicilerin denetimine sokmuş gibi görünen bir fiyaskonun tam zamanı.

Ödeme Hizmetleri Yasası’nda bir değişiklik olarak listelenen Japonya faturası, çok ağır ilerliyor. 248 sayfa ancak FSA’dan yararlı bir özet ile birlikte gelir.

Özet, tasarının, ihraççılar ve aracıların sözde sabit paraları işlemesi için düzenleyici bir çerçeve içerdiğini ve işlem izlemenin yanı sıra müşterileri belirleme ve kara para aklamayı önleme yükümlülüklerini sağlayacağını söylüyor.

Çevrildiğinde, yeni yasaya göre etkin bir şekilde yalnızca bankaların ve tröst şirketlerinin stablecoin ihraç etmesine izin verilecek gibi görünüyor.

Bu hüküm, yabancı operatörlerin yanı sıra daha küçük, yenilikçi şirketleri donduracağı için şimdiden eleştirilerle karşı karşıya kaldı. Nikkei gazetesi söylediJaponya Cryptoasset Business Association’daki stablecoin bölümünün başkanı Yosuke Shiraishi’ye atıfta bulundu.

Sahtekar

Yolun kurallarını sağlamak ve suçu önlemek için yasalar ve düzenlemeler var ve kripto endüstrisi, dolandırıcılık ve çekişmelerden adil bir pay aldı. Hatta yüksek profilli NFT toplayıcıları kullanan kimlik avı dolandırıcılığına karşı güvenli değildir. resmi Discord kanalları sahiplerini dolandırmak için.

Blockchain analitik firması Chainalysis’e göre, geçen yıl 14 milyar ABD doları değerindeki işlemden yasa dışı faaliyetler sorumluydu – bir önceki yıla göre yaklaşık %44’lük bir artış – ve bu rakamın çoğunu dolandırıcılık oluşturuyor.

Bu çok büyük bir para olsa da, farklı şekilde dilimlenebilir ve küp küp doğranabilir. 2021’de kripto endüstrisindeki stratosferik büyümeyi hesaba katarken, toplam dolandırıcılık, yıl için toplam kripto işlem hacminin yalnızca %0,15’ini temsil ediyor – önceki yıla göre %75’lik bir düşüş. Bu, bir dolandırıcılık kurbanı için biraz rahatlık olabilir, ancak bağlam budur.

resim2
Resim: 2022 Kripto Suç Raporu

Analitik firması Chainalysis’in uluslararası kamu politikası ve araştırma başkanı Caroline Malcolm, “Suç çok fazla dikkat çekiyor, ancak blok zincirinde gerçekleşen işlemlerin gerçekten %1’inden daha azı ve gerçekten bunu perspektifte tutmaya çalışmamız gerekiyor” dedi. ile bir röportajda çatal.

“Bunun üstesinden gelmek önemlidir, ancak ekosistemin ne kadar değer kattığını anlamak da önemlidir.”

UST stabilcoin çöküşünden kaynaklanan serpinti ile birlikte bu endişeler, düzenleyicileri harekete geçirmiş gibi görünüyor.

Avustralyalı Senatör Andrew Bragg, “Kripto düzenlemesi bir yarıştır” dedi. çatal bir röportajda, yarışın tüketicileri korurken insanları ve sermayeyi çekmek olduğunu açıkladı.

ABD’de kripto para birimi ve finansal teknoloji hakkında bir dönüm noktası niteliğindeki Senato raporunu yayınlayan Bragg, “Bölgemizde gördüğümüz bir yarış, ancak aynı zamanda Avrupa ve Kuzey Amerika’da çok önemli politikaların uygulandığını gördüğümüz bir yarış” dedi. geçen yıl ülke

Bragg’in Liberal partisinin Mayıs ayındaki Federal seçimleri kaybetmesinden bu yana Avustralya’da bir hükümet değişikliği olsa da, Bragg, Avustralya’nın Asya Pasifik’te ve geri kalanında meydana gelen kapsamlı düzenleyici reformlarla çalışmak ve bunlardan haberdar olmak için mükemmel bir konumda olduğunu söylüyor. dünyanın.

“Yatırımları teşvik eden politikalar ve yasalar koymak, değerli olan küresel standartları denemek ve oluşturmak ve her türlü güvenlik ve diğer sorunlarla başa çıkmak için benzer düşünen demokrasilerle çalışabiliriz.”

Kaynak : https://forkast.news/hold-onto-crypto-bags-regulators-coming/

Yorum yapın