Kötü – Teknolojik Haberler


tekrar hoş geldiniz Zincirleme tepki.

Geçen hafta işten çıkarmalardan ve Winklevoss rock tanrılarından bahsetmiştik. Bu hafta, yeni bir kripto kıyamet ve kasvet katmanına bakıyoruz.

Teknolojik Haberler’ın haber bülteni sayfasına abone olarak bu bülteni her Perşembe gelen kutunuza alın.


çökme redux

Bu bültenin kısa ömründe birkaç kez kripto çöküşlerinden bahsettik, ancak bu haftaki satış, kripto içerdekileri çok farklı bir şekilde korkuttu. Şu anda işler o kadar hızlı oluyor ki, deneyimli kripto yatırımcıları bile bu konuda tedirgin görünüyor.

Kripto kışları daha önce gelmiş olsa da, hiçbir zaman daha geniş ve uzun süreli bir durgunluğun uyarı işaretleri ile aynı hizada olmadılar. Bir durgunluk sinyaliyle işler zaten o kadar hızlı düştü ki, içeridekiler uzun bir ayı piyasasının kriptoyu beklenenden çok daha vahşi bir şekilde vurabileceğinden korkuyor – tokenleri 2017 boğa koşusunun en yüksek seviyelerinin çok altına düşürüyor.

Bu, belirteçler için zor şeyler, aynı zamanda tüm ekosistem için daha acımasız gerçekler anlamına gelir.

Bu hafta, yatırımcıların 3 Arrows Capital gibi aşırı kaldıraçlı oyuncular tarafından fiyat çöküşünden korktukları için kripto kredi protokolü Celsius kekeleyip Ethereum fiyatlarını düşürürken büyük kurumların birbirine bağlılığını gördük. Kriptonun ademi merkeziyetçiliğine rağmen, ardışık başarısızlık potansiyeli, geleneksel finans piyasalarında olduğu gibi kripto dünyası için de mümkün olduğu kadar görünüyor.

İşler eskisinden daha hızlı ve daha hızlı başarısız olursa, soru genç girişimcilerin ve kripto topluluklarının değişen servetlere ne kadar çabuk uyum sağlayabileceğidir. Çok az şirket, bu hafta 1100’den fazla kişiyi işten çıkaran Coinbase gibi hem kripto hem de kamu piyasalarının stresiyle uğraşmak zorunda, ancak birçok startup, şirketlerini teorik olarak geleceğe hazırlamak için 2021’de mega turlar topladı. DAO’lar ve hazineleri ETH’de bulunan protokoller için, çoğu kişi topluluk çabalarına ve zorlu projelere ayırdıkları bütçenin yok olduğunu ve hayatta kalmalarını tehdit ettiğini gördü.

Zenginlik vaadi olmadan veya blok zinciri tabanlı münhasırlığa olan ilginin azalmasıyla tüketici talebi nereye gidecek? Yönetişim toplulukları, grupları milyonerlerle doldurulmaktan kârlarının yok olup gittiğini görmeye gittiğinde, daha fazla kendi kendine motive olacak ve kısa vadeli hedefler hakkında daha fazla endişe duyacak mı? İşler daha ne kadar kötüye gidecek?


en son kapsül

Biri 911’i arasın. Kripto kredi protokolü Celsius ateş yakmaz, ama yaktı geçen hafta sonu tüm müşteri çekme işlemlerini dondur, “aşırı piyasa koşulları” arasında kendi likiditesine ilişkin endişeleri dile getirdi. O zamandan beri, duraklamadan önce 1,7 milyon kullanıcıya sahip olduğunu iddia eden firma, kendi tokeninin düştüğünü (ve sonra toparlandığını ve tekrar düştüğünü) gördü ve zaten mücadele eden kripto piyasalarını bir kuyruk dönüşüne gönderdi. Celsius ağında neyin yanlış gittiğini ve kriptonun geri kalanıyla nasıl şaşırtıcı bir şekilde iç içe olduğunu konuştuk.

Düzenleyiciler krizde bu anı değerlendirirken, web3 zaten oldukça karanlık görünüyor ve yatırımcılar para kaybetme konusunda kızgınlar, uzaydaki belirli firmaları çökertmek için. BlockFi’den Binance.US’a, kriptodaki en büyük isimlerden bazıları uygulamaları nedeniyle davalar ve/veya para cezalarıyla karşı karşıya.

Teknoloji milyarderi kardeşler hala iyi ya da kötü. Block’tan Jack Dorsey bu hafta web3’ü iptal etmeye ve “web5” adını verdiği internet vizyonuna geçmeye hazır olduğunu duyurdu. Elon Musk, bu haftaki bölümde tartıştığımız özellikle yaratıcı bir teklifle ağırlığını koydu.

Konuğumuz Aaron Levie, Box’ta başarılı bir SaaS işi kurdu ve şimdi, tüm Twitter’da web3 stans’larını saygıyla sunma görevinde. Levie bize, boğaların kötü kitaplarına düşmeden bir kripto eleştirmeni olmanın ince çizgisinde nasıl yürümeyi başardığını anlattı.

Chain Reaction’a abone olun Elma, Spotify veya her hafta bize yetişmek için tercih ettiğiniz alternatif podcast platformunuz.


Parayı takip et

Başlangıç ​​parasının kripto dünyasında hareket ettiği yer:

  1. Endonezya fintech platformu çevir Block (eski adıyla Square) ve mevcut destekçi Insight Partners’ın katılımıyla Tencent liderliğindeki 55 milyon dolarlık B Serisi uzantısını artırdı.
  2. NFT altyapı başlatma NFTPort Atomico liderliğindeki 26 milyon dolarlık bir A Serisi turu topladı.
  3. ScienceMagic.Studiosdijital varlık odaklı bir marka stüdyosu olan Liberty City Ventures, Digital Currency Group ve Coinbase Ventures gibi yatırımcılardan 10,3 milyon dolarlık tohum öncesi yatırım aldı.
  4. Words With Friends’in kurucularından biri, Paradigm liderliğindeki web3 oyun başlangıcı için A Serisi turda 46 milyon dolar topladı, WildCard İttifakı.
  5. molekülDAO’ların tıbbi araştırma projelerini destekleyebilecekleri bir platform olan Northpond Ventures liderliğindeki tohum finansmanı için 13 milyon dolar sağladı.
  6. Metaverse oyna ve kazan şirketi Atmos Laboratuvarları Sfermion liderliğindeki bir tohum turunda 11 milyon dolar getirdi.
  7. İçerik oluşturucu odaklı web3 site oluşturucu telli Malibu Point Capital, Galaxy Digital ve Dapper Labs gibi yatırımcılardan A Serisi fonda 10 milyon dolar aldı.
  8. Kripto ödeme platformu Sayı Sequoia India liderliğindeki bir tohum öncesi turda 2 milyon dolar topladı.
  9. Hollanda fintech Stok ParçalarıKripto ödülleri sunan , başlangıç ​​turunda Keen Venture Partners, Yellow Accelerator ve diğerlerinden 4,2 milyon € topladı.
  10. Merkezi olmayan ticaret altyapısı başlangıcı Düzenli Ağ Three Arrows Capital, Pantera Capital ve Dragonfly Capital gibi yatırımcılardan A Serisi fonlarda 20 milyon dolar topladı.

web3’te hafta

Kripto piyasaları geçen hafta oldukça kötü düştü (kuşkusuz, o zamandan beri sadece yokuş aşağı oldu). Ancak Austin, Teksas’ta sıcaklıklar yükseldi, kripto topluluğundaki 20.000 kişi alevler içinde gibi görünerek endüstrilerinde nasıl gezineceklerini tartışmak için bir araya geldi. Anita konferansa katılma şansı buldu, bu yüzden sahadan bazı düşüncelerle geri döndü:

Kripto konusunda benim kadar derin olmayan birçok arkadaşım ve tanıdığım var ve son birkaç haftadır tekrar tekrar duyduğum bir soru, dijital varlık piyasalarındaki bu gerilemenin ölüm habercisi olup olmadığı. web3. Diğer dünyalarda, müzik durduğuna göre, parti gerçekten bitti mi?

Bu hafta Los Angeles halk radyosunda konuyla ilgili iki sentimi/iki Satoshimi paylaştım (buna bir bak), ancak bu alanı, Consensus’ta sektördeki insanlardan dinledikten sonra sahip olduğum bazı düşünceleri vurgulamak için kullanmak istiyorum. Kısacası, bunun hiçbir şekilde kriptonun sonu olduğunu düşünmüyorum, ancak alan için kesinlikle zor bir zaman olacak.

Çalkantılı bir piyasada web3’e nasıl yatırım yapılacağına ilişkin bir panelde, Arca’nın Baş Yatırım Sorumlusu Jeff Dorman, web3’ü en azından finansal piyasalar tarafından tanımlandığı şekliyle diğer sektörlerden bu kadar farklı kılan şeyin ne olduğu hakkında ilginç bir noktaya değindi.

“Dijital varlıkları düşünmüyorum bile” [are] bir varlık sınıfı. Dorman, bunun artık tüm varlık sınıflarını saran bir teknoloji olduğunu düşünüyorum” dedi. Tradfi’de yatırımcılar ürünlere (örneğin borç, öz sermaye, türev ürünler) veya sektörlere (örneğin sanayiler, perakende, gayrimenkul) dayalı olarak uzmanlaşabilir. Ancak web3’te bu kategoriler net bir şekilde tanımlanmamıştır, çünkü blok zinciri teknolojisi dosya depolamadan dijital sanat satışına, eşler arası para transferlerini izlemeye kadar çok farklı şekillerde kullanılmıştır.

“Kripto”, “web3” veya “blok zinciri teknolojisini” aynı kovada gruplayamayacağımızı düşünmemin bir nedeni de bu – bu üç terimin bile biraz farklı anlamları var. Belki de bu yüzden Consensus’taki hava, piyasadaki çalkantıya rağmen şaşırtıcı derecede olumlu geldi. Her proje çok farklıdır ve her inşaatçı, blok zinciri için kendi kullanım durumunun neden anlamlı olduğu ve değer kaybeden veya dolandırıcılık gibi görünen diğer tüm projeler gibi olmadığı konusunda ikna olmuştur. Bu kadar belirsizliğin olduğu bir zamanda, muhabirlerin ve analistlerin yapabileceği en önemli şey, bu sektöre nüanslarla bakmak ve her projeyi duruma göre değerlendirmektir. Vahşi bir yolculuk olacak, ancak web3’ün en azından bazı bölümlerinin burada kalacağına inanıyorum ve bunu yalnızca bu teknolojinin hangi uygulamalarının çalışıp çalışmadığına ışık tutmayı değil, aynı zamanda denemeyi ve denemeyi de benim işim olarak görüyorum. nedenini anla.


TC+ analizi

Abonelik hizmetimiz TC+’da okuyabileceğiniz bu haftanın kripto analizlerinden bazıları (TC’den Jacquelyn Melinek tarafından yazılmıştır):

Celsius kripto satışlarını hızlandırırken, bedelini kim ödüyor?
Bu hafta, küresel kripto piyasası kapitalizasyonu, en büyük merkezi kripto borç verenlerden biri olan Celsius’un kullanıcılar için tüm para çekme, takas ve transferleri duraklattıktan sonra sıcak suya inmesinin ardından Ocak 2021’den bu yana ilk kez 1 trilyon doların altına düştü. Dondurmanın arkasındaki neden henüz tam olarak net değil, ancak geçen ay UST ve LUNA durumunda gördüğümüze benzer başka bir banka tarafından yönetilen senaryo ile sonuçlandı ve kripto pazarında başka bir düşüşe neden oluyor.

Hedge fonları, aşağı pazar ve potansiyel düzenleyici netlik arasında daha fazla kripto satın almayı planlıyor
PwC’nin Global Crypto Hedge Fund raporuna göre, özel kripto hedge fonlarının sayısı dünya çapında 300’ün üzerine çıktığından, nadir görülen bir sektör gibi görünen şey artık popülerlik kazanıyor. PwC’nin küresel finansal hizmetler lideri John Garvey Teknolojik Haberler’a yaptığı açıklamada, bu fonların kriterleri aşmak için “alfa arayışında” olduğunu ve yeni ve farklı bir şey denemeye istekli olduğunu söyledi. Piyasalar oldukça oynak olsa da, ankete katılan ve şu anda uzaya yatırım yapan tüm hedge fonlarının üçte ikisi, 2022’nin sonuna kadar piyasaya daha fazla sermaye yerleştirmeyi planlıyor.

DAO’lar çiçek açmaya devam ederken, sizinkilerin solmasını nasıl önleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır
Geçen yıl, DAO’lar (merkezi olmayan özerk kuruluşlar) için büyük bir büyüme hamlesi oldu, ancak alandaki herkes, bunların doğru şekilde veya başarıyı sağlayacak şekilde oluşturulduklarına ikna olmuş değil. Ama yutturmaca kaybolduğunda ne olur? İnsanlar oy vermeyi bırakır, hazineler kuruyabilir ve terk edilebilir, ölü topluluklar “DAO mezarlıklarına” dönüşür. Bunun olmasını önlemek için, bazıları DAO’ların oluşturulma şeklinin yeniden yapılandırılması gerektiğini söylüyor.


Okuduğunuz için teşekkürler ve Teknolojik Haberler’ın haber bülteni sayfasına abone olarak bu bülteni her Perşembe gelen kutunuza alabilirsiniz.

Lucas ve Anita

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/18/down-bad/

Yorum yapın