Kore dijital hikaye anlatımı platformları Kuzey Amerika ve Avrupa izleyicilerini cezbedebilir mi? • Teknolojik Haberler


Koreli hikaye anlatma şirketleri Batı’da webtoons ve web romanlarının popülaritesini Doğu Asya’daki başarılarının arkasında canlandırmak istiyorlar.

Güney Kore’de webtoons olarak da bilinen seri hale getirilmiş dijital çizgi romanlar, akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlar veya yukarıdan aşağıya okunan web siteleri için optimize edilmiştir.

Dijital çizgi romanlar, 2000’lerin başında Güney Kore ve Japonya’da geniş bir popülerlik kazandı ve 2010’larda ABD’de yakalandı. 2014 yılında Amazon, ABD’deki en büyük dijital çizgi roman pazarı olan Comixology’yi satın aldı ve geçen yıl dünyanın en büyük kitap satıcısı Comixology uygulamasını Kindle’a dahil etti. dijital çizgi romanların akıllı telefonlarında veya Kindle’da okunmasına izin vermek.

Madefire gibi bazı çizgi roman uygulamaları ve Archie çizgi roman uygulaması2021’de kapatılırken Comixology, Amazon’un son işten çıkarmalarından etkilendi.

Yine de, bazı büyük dijital çizgi roman firmaları, ortamı basılıdan dijitale çevirmenin, web çizgi romanları ve web romanları gibi web veya uygulama tabanlı seri hale getirilmiş hikaye anlatımının yeniden canlanabileceğine inanıyor. Güney Kore merkezli bazı Büyük Teknoloji şirketlerinin de çizgi roman ve roman dünyasının ötesinde tutkuları var.

Bu ayın başlarında, hikaye anlatma platformları ve müzik akışı hizmeti işleten Kakao Entertainment, Suudi Arabistan’ın Kamu Yatırım Fonu (PIF) ve Singapur’un GIC’si (Pwarp Investment) dahil olmak üzere devlet varlık fonlarından 966 milyon dolar fon aldığını duyurdu. Kakao, yeni paranın, özellikle Kuzey Amerika’da orijinal dizi ve filmlerin dayandığı küresel hikaye anlatımı içeriğini ve fikri mülkiyetlerini genişletmeye gideceğini belirtti. Finansman, ABD merkezli iki hikaye anlatma platformunu satın almasından yaklaşık iki yıl sonra geliyor. Tapas ve tefrika kurgu uygulaması Radish.

Naver’e ait olanlar da dahil olmak üzere sektör kaynaklarına yetiştim WEBTOON WEBTOON’u 2004 yılında kuran global CEO Junkoo Kim ve Kakao Eğlencewebtoon endüstrisi ve neden hikaye anlatımı işine bahis oynamak istedikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için.

Webtoons bir sonraki gişe rekorları kıran film mi?

Kore’nin en büyük iki internet firması olan Naver ve Kakao, K-pop erkek grubu BTS’in ve Netflix’in “Squid Game”inin küresel popülaritesinin hemen ardından gelen hikaye anlatım platformlarının gişe rekorları kıran bir sonraki eğlence şirketi olabileceğine inanıyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2023/01/24/can-korean-digital-storytelling-platforms-captivate-north-american-and-european-audiences/

Yorum yapın