Kontrolsüz Karbon Dioksit Dünyanın Üst Atmosferini Küçültüyor


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

(Fotoğraf: Astro Alex/Wikimedia Commons)
Azaltılmamış karbon emisyonlarının sonuçlarının, özellikle de burada, Dünya’daki iklim değişikliğiyle ilgili olduklarında, zaten farkındayız. Ancak iki yeni araştırmaya göre, sera gazı oluşumu yakın çevremizden daha fazlasını etkiliyor. Araştırmacılar, artan karbondioksit seviyelerinin Dünya’nın üst atmosferinin büzülmesine neden olduğunu ve bunun gelecekteki uzay operasyonları için ciddi etkileri olabileceğini keşfettiler.

Çevre bilimcilerden, atmosferik kimyagerlerden ve uzay fizikçilerinden oluşan bir ekip, NASA’nın 2001’de başlatılan Termosfer, İyonosfer, Mezosfer Enerjetikleri ve Dinamikleri (TIMED) görevinden gelen verileri analiz etti. lansmanından sadece bir yıl sonra atmosferik kızılötesi radyasyon veya ısı hakkında bilgi topluyor. Bu yaklaşık yirmi yıllık içgörü, araştırmacıların bina CO2 düzeylerinin zaman içinde atmosferi nasıl etkilediğini değerlendirmek için kullandıkları bilgilerdir.

(Resim: Creative Commons Atıf-Benzer Paylaşım 4.0)

ikili çalışmalara göre onlar yayınlanan içinde Jeofizik Araştırma Dergisi: Atmosferler, Araştırmacılar, Dünya’nın üst atmosferinin gerçekten de büzülmekte olduğunu keşfettiler; bu, bilim adamlarının bir süredir şüphelendiği bir şeydi, ancak bunu doğrulamak zordu. Alt atmosferde, CO2 ısıyı emer ve her yöne yeniden yayarak bir ısınma etkisi yaratır. Ancak üst atmosferde, CO2’nin uzaya kaçmasına izin verilir ve bunun yerine kademeli bir soğumaya neden olur. Bu soğuma etkisi sadece stratosferin değil aynı zamanda mezosfer ve termosferin de (birlikte MLT olarak adlandırılır) büzülmesine neden olur.

MLT, 20 yıldan kısa bir süre içinde 1.333 metre küçüldü. Araştırmacılar, bunların yaklaşık 342’sinin CO2 soğutmasının doğrudan bir sonucu olduğunu tahmin ediyor. MLT soğutması, atmosferik sürükleme ile negatif ilişkilidir; MLT soğudukça, atmosferik sürükleme düşer. Atmosfer direncinin, gemilerin ve uyduların yörüngeden çıkma kabiliyeti için gerekli olduğu göz önüne alındığında, azalmayan karbon birikimi gelecekteki (hatta mevcut uzun vadeli) görevleri etkileyebilir. Bu, giderek daha gerekli olan uzay çöplerini kaldırma görevini içerir.

Ekip, CO2 ile ilgili MLT soğutmasının daha büyük havacılık endüstrisini düşündüğümüzden daha erken etkileyebileceğine inanıyor. “Karbondioksit yaklaşık aynı oranda arttığı sürece, bu sıcaklık değişim oranlarının da yaklaşık olarak sabit kalmasını bekleyebiliriz” diye yazıyorlar. “Uzay ikliminde devam eden değişikliklerin, uzay hukuku, uzay politikası ve uzaydaki çabalar için sigorta yaptırma işinde önemli konular haline gelmesi muhtemel görünüyor.”

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/extreme/341123-unchecked-carbon-dioxide-is-shrinking-earths-upper-atmosphere

Yorum yapın