Kolkata Chai’nin bir sonraki kupasında bir girişim finansmanı tadı var – Teknolojik Haberler


kardeşler tarafından ortaklaşa kuruldu Ani ve Ayan Sanyal, Kalküta Çayı Amerika Birleşik Devletleri’nde “iyi chai alabileceğiniz yer” olmak istiyor. Bu büyük bir pazar. Sanyal kardeşler, ulusal çay pazarının yılda 12,7 milyar dolarlık bir işi temsil ettiğini tahmin ediyor.

İkili, peşinden gitmek için Teknolojik Haberler’a Kolkata’nın işinin yeni bir bölümüne başlamak üzere olduğunu söyler: Ajans işlerinden elde edilen gelirle yıllarca önyükleme yaparak geçirdikten sonra, Kolkata Chai ilk kez dış sermaye alıyor.

Girişim kısa süre önce Boba Guys kurucuları Andrew Chau ve Bin Chen, 500 Startups ortağı Paul Singh, Sharma Brands CEO’su Niik Sharma, Immi Eats CEO’su Kevin Lee ve Vice Media kurucu ortakları Suroosh Alvi ve Zanab Hüseyin Alvi.

Bir iş kurmanın bir fincan Hint masala chai’sini bozmaya çalışmaktan daha kolay yolları vardır. İçecek son derece kişisel: iki ev aynı bardağa hizmet etmeyecek ve herkesin zencefil ve kakule oranlarını kendi tercihi var.

Ancak chai’nin teknikte talep ettiği şey sevgiyi de alır: Hint kültüründe temel ve ortak bir dildir. Bu nedenle, Batı ülkelerinde chai’nin artan popülaritesi ile birleştiğinde, kültürel önemi göz önüne alındığında, kendi masala chai karışımlarını, şişelenmiş içeceklerini ve kafelerini başlatmak için bir dizi doğrudan tüketiciye yönelik işletmenin ortaya çıkması şaşırtıcı değildir.

Kolkata’nın girişimde bulunma kararı, özellikle kullanıcıların tutkuyla bağlı olduğu topluluk tarafından yetiştirilen işletmeler söz konusu olduğunda, bugünlerde tartışmalı bir seçim gibi görünebilir. Kalite, girişim benzeri teşviklerle mücadele edecek mi? Çayın sulanması gerekecek mi? Kolkata Chai, Sanyal kardeşlerin her yaz Kolkata’ya yaptığı gezilere dayanarak New York’ta bir uğrak yeri olarak başladı. Kendini, özgünlük konusunda saçma sapan bir yaklaşım olarak tanımlıyor, bu nedenle bu değerlere yönelik herhangi bir tehdit işletmeye zarar verebilir.

Ani Sanyal, Teknolojik Haberler’a “İstediğiniz kadar önyükleme yapabilirsiniz, ancak bununla ilgili belirli sınırlamalar var” diyor. “COVID-19’da iki yıl yol aldıktan sonra, mümkün olan her türlü yolu tükettik; ama aynı zamanda, sermayeyi nasıl artıracağımız konusunda bilinçli olduğumuzu düşünüyorum.”

Gerçekten de girişim, geleneksel bir girişim fonu veya fonlarından ziyade, yüksek net değerli bireylerden gelen yeni fon turunu bir parti turu şeklinde kasıtlı olarak bir araya getirdiğini söylüyor. Sanyal’ın gerekçesi, “sabırlı sermaye” istedikleriydi.

Kalküta Chai kitle fonlaması yoluna gitmedi, bunun yerine kendi sektörlerindeki yiyecek ve içecek alanından anlayan ve bütçeleme de dahil olmak üzere daha fazla şey öğrenebilecekleri kilit yöneticiler ve kurucular seçti. Ayan Sanyal, girişimin, gelecek planlarını paylaşmakta ve uzun vadeli bir gelir karışımının nasıl görünebileceğini anlamakta kendilerini rahat hissettikleri bir yerde olana kadar beklemek istediğini de sözlerine ekledi.

(Kolkata’nın yolculuğu, geleneksel girişim finansmanından da kaçınan popüler bir çay markası olan Boba Guys’ın yolculuğuna benzer bir his.)

Kolkata Chai, paranın bir kavram kanıtı işinden, dikkate alınması gereken bir markaya dönüşmesine yardımcı olacağını umuyor. İlk dokuz ayda girişimin DTC işi, yaklaşık 160.000 dolar gelir elde etti ve bir pandemi yoluyla karlı bir iş kurmasına yardımcı oldu. Buna dayanarak Kalküta, geleceğinin daha çok e-ticaret dünyasında olduğunu düşünüyor. New York mağazasını koruyacak ve pop-up’ları bir pazarlama aracı olarak kullanacak.

Sonunda Sanyal, şirketin satın almalar yoluyla genişleyebileceğini ve hatta ilk hedef kitlesini genişleten içerik ve medya yoluyla büyüyebileceğini söylüyor.

Sanyal, “Y kuşağı için önde gelen markayı ve demografimizi çok az kaynakla oluşturduk” diyor. “Bence tüm bu farklı dünyalara gerçekten yayabiliriz ve daha da önemlisi, sadece [build] Güney Asya halkı için ürünler ve şeyler ama gerçekten kültürümüz ve daha büyük Batı dünyası arasında bir köprü olacak.”

Fotoğraf kredisi: Nushrat Choudhury

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/16/kolkata-chais-next-cup-includes-a-taste-of-venture-funding/

Yorum yapın