Kodiak Robotics’in kurucusu, otonom taşımacılığın neden enflasyonu önleyebileceğini açıklıyor – Teknolojik Haberler


çözme ise otonom sürüş sorunları bir para sorunuydu, çok daha önce çözülürdü. Bu, Waymo gibi daha büyük oyuncuların sahip olduğu fonların çok küçük bir kısmıyla işini genişleten ve kilometre taşlarına ulaşan otonom kamyonculuk girişimi Kodiak Robotics’in kurucu ortağı ve CEO’su Don Burnette’in temel argümanı.

Kodiak, geçtiğimiz yıl içinde iki büyük kamyon ve lojistik şirketi olan Ceva Logistics ve US Xpress ile ticari pilot uygulamalar ve ortaklıklar başlattı; Teksas dışında iki yeni otonom nakliye hattı kullanmaya başladı ve 125 milyon dolarlık bir B Serisi topladı ve 2018’den bu yana toplam finansmanını 165 milyon dolara çıkardı.

Piyasadaki birkaç özel otonom araç şirketinden biri olan Kodiak, daha azıyla daha fazlasını yapma mantığıyla yaşıyor. Geçen yıl Burnette, Kodiak’ın 500 milyon dolara ticari ölçekli bir operasyon başlatabileceğini söyledi. Bu, Waymo’nun artırdığının yaklaşık %10’u ve TuSimple’ın halka arzının %25’inden az.

Kodiak hâlâ bu hedefi hedefliyor ve şimdi sıkı bir bilanço tutması ve sürücüsüz kamyonları kovalamaya daha da sıkı odaklanmasıyla itibarını güvence altına aldı ve sadece kendi kendine giden kamyonlar. Diğer özerklik sorunlarını başka biri çözebilir.

Bu tür bileşenler için üçüncü taraflara güvenen Burnette’e göre, sensör oluşturma ve veri etiketleme sorunlarını başka biri de çözebilir. Kodiak’ın gözünde, şirket içinde lidar oluşturmak ve verileri etiketlemek için zaman ve kaynak harcamak, güvenli ve uygulanabilir bir pazara giriş stratejisi oluşturmak için pahalı bir oyalamadan başka bir şey değildir.

“Piyasalarda halka açık olarak duyduğum kadar olumsuzluk görmüyorum ve bu bana bu pazarın hala heyecan verici ve sağlıklı olduğu konusunda biraz iyimserlik veriyor.” Don Burnette, Kodiak Robotics’in kurucu ortağı ve CEO’su

Bu dizi için Burnette ile en son röportaj yaptığımızdan bu yana bir yıl geçti, bu yüzden HD haritaların hurdaya çıkarılmasının Kodiak’ın eyaletler arası kamyon şeritlerine rakiplerinden daha hızlı genişlemesine nasıl izin verdiği hakkında konuşmaya başladık; çıkarılabilir sensör bölmelerinin Kodiak ölçeğine nasıl yardımcı olacağı; ve otonom kamyonculuğun neden günümüzün ayı piyasasına karşı bağışıklığı olabilir.

Editörün notu: Taşımacılık şirketleri kuran kurucularla devam eden bir dizinin parçası olan aşağıdaki röportaj, uzunluk ve netlik için düzenlenmiştir.

Teknolojik Haberler: Otonom kamyon taşımacılığı, endüstri olgunlaştıkça daha rekabetçi hale geliyor gibi görünüyor. Kodiak nasıl öne çıkıyor?

Burnette: Anlatmak istediğimiz hikayenin önemli bir parçası, sistemin modülerliğiydi, çünkü ortaklarla yapılan görüşmelerden bilgi alındı. Geçen ay, sahada sensör podlarımızdan birini AV konusunda eğitimli olmayan bir teknisyen tarafından değiştirmenin ne kadar kolay olduğunu gösterdik. (Kodiak’ın sensör bölmelerinde bir lidar, iki radar ve üç kamera bulunur ve bunlar kamyonun standart yan aynalarının yerini alır).

Bu son kısım bizim için gerçekten önemliydi, çünkü kamyon taşımacılığı endüstrisindeki hemen hemen herkesle konuştuğumuzda aldığımız ilk soru, “Bir AV filom varsa, bu filonun bakımını nasıl yapabilirim?”

AV platformunun, bu ortaklar için mevcut olan mevcut rutin bakım altyapısı hattının önüne geçmemesini sağlamaya odaklandık. Bunun, diğer insanların dikkate almadığı benzersiz bir teklif olduğunu düşünüyoruz ve önümüzdeki birkaç yıl içinde tasarımlarımıza ve teknolojilerimize doğru bir değişim göreceğinizi düşünüyorum.

Sensör bölmeleri, otonom olmaları için herhangi bir yük kamyonuna yerleştirilebilir mi?

Doğru. Kamyon sağlayıcısı için çok agnostik olacak şekilde tasarladık – bu tasarımın oradaki tüm farklı sağlayıcılarla temiz ve sorunsuz bir şekilde uyumlu olmasını sağlamak için dört büyük platformun tamamında çalıştık.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/17/kodiak-robotics-founder-explains-why-autonomous-freight-could-brush-off-inflation/

Yorum yapın