Knives Out, Weird Al ve daha fazlası: TIFF 2022’den sekiz harika film


Toronto Uluslararası Film Festivali gibi bir etkinliğe gitmek, deneyimli bir festival müdavimi olsanız bile, ezici bir deneyimdir. O kadar çok gün ve salona yayılmış o kadar çok film var ki, kaçırdığınızı hissetmekten kaçınmak zor bir şey. Aynı zamanda, inanılmaz derecede canlandırıcı olabilir. Sıradan sinema salonları giderek daha küçük gişe rekorları kıran diziler ve hiç bitmeyen franchise’lar tarafından yönetilmeye devam ederken, TIFF’de gösterilen filmlerin genişliği, filmlerin neden bu kadar harika olduğunun iyi bir hatırlatıcısıdır.

Bunalmış ama tazelenmiş karışım, geçen haftayı TIFF’in 2022 yinelemesinde geçirdikten sonra tam olarak böyle hissettim. Umduğum her şeyi göremedim. Özellikle Park Chan-wook’un yeni filmini sıkıştıramadım. Ayrılma Kararı programıma ve şimdi tartışmalı için biletime Halkın Jokeri iptal edildi – ama yine de son derece aptal biyografilerden ve adam kaçırmayla ilgili tatlı hikayelerden bazı güzel stop-motion animasyonlara kadar çok çeşitli farklı türde filmler göstermeyi başardım.

Her şeyi orada izleyemediğim ihtarıyla, işte festivalde izlediğim en sevdiğim filmler.

Broker'da Song Kang-Ho ve Gang Dong-won.

Song Kang-Ho ve Gang Dong-won kazandı Komisyoncu.
Resim: Neon

Komisyoncu

Bebek satmakla ilgili tatlı bir yolculuk

Yönetmen Hirokazu Kore-eda’nın ödüllü filmi gibi geçmiş çalışmalarını gördüyseniz Hırsızlarardından son filmi, Komisyoncubirçok yönden tanıdık gelecek. Komisyoncu yönetmeni bir kez daha toplumun uç noktalarındaki insanları hayatta kalmak için ahlaki açıdan sorgulanabilir yollar bulmaya çalışırken görüyor. Bu durumda, iki adam, evlat edinmek isteyen zengin çiftlere yetim bebekleri satan bir yan işletmeye sahiptir. Son derece karışık: özellikle annelerden biri çocuğunu kontrol etmek için geri geldiğinde.

Sonunda Kore’de bir satış yolculuğunda onlara katılır ve oradan, Komisyoncu sürekli olarak bulunan aileler ve bürokratik sistemlerde gezinmenin dehşeti hakkında şaşırtıcı derecede tatlı bir hikayeye dönüşüyor. Her karanlık an için – bir çiftin bir bebeğin fiyatı veya gerçek bir cinayet için pazarlık ettiğini görmek gibi – sahip olduklarından en iyi şekilde yararlanmaya çalışan insanların hassas sahneleri vardır. Bunu çaprazlanmış bir suç draması gibi düşün Günışığını birazcık özlemek. Komisyoncu da dahil olmak üzere harika bir oyuncu kadrosu var. Parazit komisyonculardan biri olarak yıldız Song Kang-Ho ve Sense8Doona Bae bir polis memuru olarak onları iş üstünde yakalamaya çalışıyor.

Komisyoncu 26 Aralık’ta vizyona giriyor.

Cam Soğanda Janelle Monáe: Bir Bıçağın Gizemi.

Janelle Monae içinde Cam Soğan: Bir Bıçak Gizemi Çözdü.
Resim: Netflix

Cam Soğan: Bir Bıçak Gizemi Çözdü

Bir whodunit franchise doğdu

Netflix, devam filmleri için göz kamaştırıcı miktarda para harcadı. Bıçaklar Dışarı ve eğer ilki herhangi bir gösterge ise, yatırım buna değmiş olabilir. Cam soğanı hem yönetmen Rian Johnson’ın hem de Daniel Craig’in yeni bir gizemle mücadele ederken büyüleyici dedektif Benoit Blanc olarak geri dönüşünü görüyor. Bu sefer, bir MRA YouTube yıldızından bir eyalet valisine kadar herkesi içeren en yakın arkadaşları için bir inzivaya ev sahipliği yapan bir teknoloji milyarderinin özel adasında bir cinayet.

Craig, burada güneyli karikatür kişiliğini ikiye katlamaktan açıkça çok eğleniyor, ama Cam soğanı ayrıca oyuncu kadrosunun geri kalanının ne kadar harika olduğuyla da dikkat çekiyor: Edward Norton, akıldan çok paraya sahip bir ahmak teknik adam olarak; reddedilen eski ortağı rolünde Janelle Monáe; Kathryn Hahn, ahlaki değerleri sorgulanabilir bir politikacı olarak; inanılmaz derecede bilgisiz bir moda tasarımcısı olarak Kate Hudson; ve – belki de en iyisi – Dave Bautista, tabancasıyla yüzecek kadar güvensiz bir adam olarak. Eğer Cam soğanı Bu grubun sadece 90 dakikası bir adada eğleniyor olsaydı, buna bayılırdım, ama aynı zamanda çok ilgi çekici bir gizem. daha fazlası için Cam soğanıincelememin tamamını kontrol ettiğinizden emin olun.

Cam Soğan: Bir Bıçak Gizemi Çözdü 23 Aralık’ta Netflix’te yayınlanmaya başlayacak, ancak o tarihten önce belirli sinemalarda olacak.

Godland'deki Elliott Crosset Hove.

Elliott Crosset Hove içinde Tanrı Ülkesi.
Resim: TIFF

Tanrı Ülkesi

Güzel İzlanda manzaraları için gelin, yaşam ve inanç üzerine derin düşüncelere dalmak için kalın

Tanrı Ülkesi gerçek olaylara dayanır, ancak benzersiz bir şekilde. Film yapımcıları, kıştan önce uzak bir köyde bir kilise kurmak için İzlanda’yı dolaşan Danimarkalı bir rahibin bu sessiz, düşünceli hikayesine ilham kaynağı olarak 1800’lerden bir dizi fotoğraf kullandılar. Dondurucu şelalelerden hızla akan lavlara kadar inanılmaz İzlanda manzarasının geniş çekimleriyle ve çürüyen ve katledilen hayvanların rahatsız edici derecede gerçekçi sahneleriyle dolu. Ve hikaye, bizi ayakta tutan toprakla olan ilişkimizden, sömürgeciler ve onların sömürgeleştirdikleri arasındaki rahatsız edici ayrıma kadar bir dizi büyük konuya değiniyor.

Ayrıca oldukça çarpıcı olan şey Tanrı Ülkesi, yine de, vurulma şeklidir. Yönetmen Hlynur Pálmason, oyuncu kadrosunun genellikle portre gibi görünen kare kareler ve yakın plan çekimleriyle gerçekten fotoğraf ilhamına güveniyor. Bazen, gerçekten rahibin kamerasının merceğinden bakıyormuşsunuz gibi geliyor. Daha önce gördüğüm hiçbir şeye benzemiyor.

daha ne zaman belli değil Tanrı Ülkesi daha geniş bir sürüm alacak.

Good Night Oppy'de bir Mars gezgini.

Bir Mars gezgini iyi geceler.
Resim: Amazon

iyi geceler

Bir dokunuşla bir uzay belgeseli Yıldız Savaşları

Amazon’un iyi geceler Mars gezicileri Spirit ve Opportunity’nin beklenmedik şekilde uzun ömürlerini izleyen bir belgesel. Çoğunlukla, tam olarak bu tür bir filmden beklediğiniz şeye sahiptir. Projede çalışan eski mühendisler ve bilim adamlarıyla çok sayıda harika röportaj ve o anda işlerin nasıl olduğunu göstermek için arşiv görüntüleri var.

Onu benzersiz yapan şey ise görsel efektler. Yıldız Savaşları görsel efektler evi ILM, bu gezicileri ve Mars manzarasını hayata geçiren inanılmaz derecede ayrıntılı ve gerçekçi CG sahneleri yaratarak film üzerinde çalıştı. Dışarıdan bir şeye benzeyen gezegen çapında kum fırtınaları var. Deli Max ve robotların onlara benzemelerini ve hareket etmelerini sağlayan birçok yakın çekim Yıldız Savaşları droidler. Tanıdık bir hikayeye yeni bir boyut katıyor.

iyi geceler 23 Kasım’da Prime Video’da yayına başlıyor.

 Lee Jung-jae Hunt'ta.

Lee Jung-jae içinde Avlamak.
Resim: TIFF

Avlamak

Yıldızdan amansız bir casus gerilim filmi Kalamar Oyunu

Avlamak Netflix’in filmleri aracılığıyla küresel çapta öne çıkan uzun zamandır Koreli bir yıldız olan Lee Jung-jae’nin ilk yönetmenlik denemesi olacak. Kalamar Oyunu. Güney Kore cumhurbaşkanına suikast girişiminin başarısız olmasının ardından 1980’lerde geçen bir casus gerilim filmi. Sonrasında, biri Lee tarafından oynanan iki KCIA şefi, Kuzey Kore ile artan gerilimler arasında şüpheliyi bulmak için yarışıyor.

Casus gerilim filmleri her zaman aldatmacayla doludur. Önemli olan bu. Fakat Avlamak kimin hangi tarafta olduğunu ve kime güvenebileceğinizi bilmeyi neredeyse imkansız kılan baş döndürücü bir dizi bükülme ve dönüşle işleri aşırı derecede alır. (İpucu: muhtemelen kimseye güvenemezsiniz.) Amansızdır, yargılamaya yeni bir anahtar daha atmadan önce size nadiren nefes almak için bir saniye verir. İşler biraz garip bir notla bitiyor, ancak yolculuk çok eğlenceli.

Avlamak henüz bir tiyatro çıkış tarihi yok.

İnci'deki Mia Goth.

Mia Goth inci.
Resim: A24

Mia Goth bu slasher başlangıç ​​hikayesinde parlıyor

inci Ti West’in filizlenen korku serisinin ikinci girişi, ama aynı zamanda öncelikle X, bu yılın başlarında yayınlandı. Mia Goth’un mütevazi bir çiftlik kızından kana susamış bir canavara geçişi sırasında ünvanlı İnci rolünü yeniden canlandırdığı bir başlangıç ​​hikayesi.

eğer gördüysen Xburada çok fazla sürpriz yok, ama inci gerçekten ürkütücü olan Goth’un inanılmaz performansının yanı sıra stilistik karışımı nedeniyle hala çalışıyor. Oz sihirbazı, psikopat, ve düz bir slasher. daha fazlası için inciincelememin tamamını kontrol ettiğinizden emin olun.

inci 16 Eylül’de vizyona giriyor.

Tuhaf: Al Yankovic Hikayesi'nde Daniel Radcliffe ve Quinta Brunson.

Daniel Radcliffe ve Quinta Brunson Garip: Al Yankoviç Hikayesi.
Resim: TIFF

Garip: Al Yankoviç Hikayesi

Müzik biyografisine kesinlikle gülünç bir bakış

Çoğu biyografi, izleyicilerin bir kişinin hayatını anlamalarına yardımcı olmak içindir. Müzikal biyografiler söz konusu olduğunda, bu genellikle bir çocuktan bir süperstara, aradaki tüm iniş ve çıkışlarla birlikte geleneksel bir arkı takip etmek anlamına gelir. Garip: Al Yankoviç Hikayesi bunların hepsini yapıyor ama önemli bir farkla: filmde gördüğünüz neredeyse hiçbir şey gerçek değil.

Yerine, Garip biyografik bir parodidir (müzikal parodilerin ustasına uygun), daha çok şuna benzer Sert Yürü: Dewey Cox Hikaye hariç Roket Adam – ve kesinlikle çok komik. Yankovic’in hayat hikayesini, uyuşturucuyla dolu cehennem yolculuklarından gerçek hayattaki bir uyuşturucu baronu ile savaşa kadar saçma yönlere götürüyor. Daniel Radcliffe, tamamen baş rolü üstleniyor ve şakaları daha da sertleştiren bir yoğunluk seviyesi ekliyor. daha fazlası için Gariptam incelememe göz atabilirsiniz.

Garip: Al Yankoviç Hikayesi 4 Kasım’da Roku Kanalı’na geliyor.

Wendell &  Vahşi.

Kat (Lyric Ross tarafından seslendirildi) Wendell & Vahşi.
Resim: Netflix

Wendell ve Vahşi

Arkadaki akıllardan mükemmel bir stop-motion macera koralin ve Hayır

Bazı insanlar için, ilgili isimler Wendell ve Vahşi izlemeleri için yeterli olacaktır. Ne de olsa, yönetmen Henry Selick’in birlikte yazdığı stop-motion animasyona bir dönüş. Hayır yönetmen Jordan Peele ve Selick’in 2009’lardan bu yana ilk filmi koralin. Peele ayrıca filmde uzun zamandır komedi arkadaşı olan Keegan-Michael Key ile birlikte rol alıyor. Kağıt üzerinde, mükemmel bir Cadılar Bayramı filmi.

Neyse ki, ekranda da harika. Gördüğüm en iyi stop-motion animasyonlardan bazılarını bir araya getiriyoruz – cidden, gürleyen radyatörlerden köpüren köri kaplarına kadar ayrıntı seviyesi inanılmaz – gerçek iblisleri olan genç bir kız hakkında aptal, korkutucu ve yürekten bir hikaye. tüm kasabayı kurtarırken dünyadaki yerini bulmak için savaşıyor. Bu tipik bir Selick büyüme hikayesi ama aynı zamanda hapishane sanayi kompleksinin bir yan eleştirisini de içeriyor.

Wendell ve Vahşi 28 Ekim’de Netflix’te yayına başlıyor.Kaynak : https://www.theverge.com/2022/9/17/23354933/tiff-2022-movie-reviews-glass-onion-weird-broker

Yorum yapın